Agencja ochrony – wszystko co należy wiedzieć

W obecnych czasach praktycznie każde przedsiębiorstwo niezależnie od formy prowadzonej działalności wymaga ochrony w postaci monitoringu czy też korzystania z usług prywatnych ochroniarzy. W dobie rozwoju technologicznego oraz stale rozwijającego się świata istotne rzeczy bez ochrony łatwo można byłoby ukraść co skutkowałoby poważnymi problemami natury prawnej czy też finansowej . Warto zatem wiedzieć czym jest agencja ochrony i dlaczego warto skorzystać z tak istotnej usługi prowadząc swój biznes czy też w celu chronienia swojego majątku. 

Czym jest agencja ochrony?

Zgodnie z definicją agencja ochrony jest to najczęściej prywatne przedsiębiorstwo, które zatrudnia profesjonalnych ochroniarzy w celu monitorowania oraz reagowania na sytuacje zagrożenia osoby prywatnej lub przedsiębiorstwa. Innymi słowy agencja ochrony to nic innego jak prywatna firma, która zatrudniając profesjonalistów w swoim fachu dla zewnętrznych klientów oferuje pomoc oraz ochronę przez wybrany okres czasu. Ochroniarz z kolei to osoba (lub grupa osób), która posiadając odpowiednie kompetencje oraz spełniając wymogi pod względem tężyzny fizycznej jak i siły psychiki potrafi stawić czoła nawet najbardziej zagrażającym bezpieczeństwu sytuacjom lub osobom.

W dzisiejszych czasach agencje ochrony stają się coraz bardziej popularne w ochronie przedsiębiorstw domów prywatnych czy też osób. Najczęściej zaliczają się do nich:

  • osoby ze świata polityki;
  • osoby ze świata biznesu;
  • celebryci oraz inne sławne osoby;
  • duże przedsiębiorstwa lub korporacje, które chronią dostępu do swojej lokalizacji przed niechcianymi osobami.

Tak duże zainteresowanie wynika z faktu, iż te osoby chcą chronić zdrowie oraz życie swoich najbliższych przed niechcianymi zdarzeniami lub innymi osobami mogącymi zagrozić ich życiu lub zdrowiu.

Dlaczego agencje ochrony są tak popularne?

W dzisiejszych czasach agencje ochrony są coraz bardziej popularne (a niekiedy wręcz wymagane) z wielu względów. Podstawowym powodem, dla którego coraz więcej osób oraz instytucji decyduje się na skorzystanie z usług agencji ochrony to chęć zapewnienia wysokiego poziomu bezpieczeństwa sobie, swoim najbliższym oraz – w przypadku przedsiębiorstwa – swoim współpracownikom. Mowa nie jest tutaj wyłącznie o ochronie przed krzywdami cielesnymi czy też groźbą utraty życia.

Drugim równie istotnym powodem jest ochrona mienia oraz istotnych dla wybranej osoby lub instytucji informacji, których utrata mogłaby grozić poważnymi konsekwencjami. W dobie nowoczesnych technologii, rozwoju techniki oraz coraz większej mobilności coraz łatwiej jest włamać się do wewnętrznego systemu komputerowego czy też ochronnego wybranej osoby lub instytucji i wykraść newralgiczne dane. To mogłoby skutkować problemami natury prawnej, finansowej, ubezpieczeniowej czy też mogłoby sprawić, że wybrane przedsiębiorstwo utraciło zaufanie do klientów a firma mogłaby upaść.

Innym równie istotnym powodem jest chęć zapewnienia sobie wewnętrznej stabilizacji. Agencje ochrony przeważnie nawiązują współpracę z profesjonalnymi, dobrze zbudowanymi i często również posiadającymi odpowiednie kwalifikacje osobami, które nie obawiają się konfrontacji z osobami chcącymi zagrozić bezpieczeństwu i porządkowi wewnętrznemu panującemu w wybranym przedsiębiorstwie lub u danej osoby.

Dodatkowym powodem tak wysokiej popularności profesjonalnych agencji ochrony jest zapewnienie wewnętrznej kontroli osób, towarów oraz grup interesariuszy, którzy chcą wejść do wybranego gospodarstwa domowego lub na teren firmy . Taki ochroniarz ma za zadania sprawdzić tożsamość wchodzącej osoby, określić czy wszystkie rzeczy jakie ona wnosi na teren firmy nie zagrażają bezpieczeństwu i zdrowiu osób znajdujących się w środku czy też po prostu sprawdzać kto oraz o której godzinie wszedł lub wyszedł z danego miejsca. Ma to na celu zapewnienie wzmożonej ochrony wybranego miejsca przed niechcianymi osobami.

Czy założenie agencji ochrony jest opłacalne?

Założenie profesjonalnej agencji ochrony z pozoru może wydawać się proste. Jednak chcąc zapewnić jak najwyższy poziom usług oraz czerpać korzyści z prowadzonego biznesu konieczne może okazać się wykonanie dodatkowych kroków, które zapewnią prestiż oraz odpowiednie dochody wybranej agencji.

Z pewnością taką agencję trzeba zarejestrować oraz ustanowić jej status jako firmę w polskim prawie. To wiąże się z koniecznością odprowadzania wszelkich składek pracowniczych czy też płatności podatków na rzecz państwa. Co więcej należy zadbać o specjalne licencje dla wszystkich pracowników takiej agencji ochrony. Mowa tutaj przede wszystkim o zapewnieniu na rzecz klientów osób o możliwie jak najlepszej tężyźnie fizycznej, najlepiej z przebytymi kursami samoobrony. Dodatkowo niekiedy może okazać się, że konieczne będzie okazanie pozwolenie na otrzymanie  i używanie broni, które taka agencja ochrony musi ze swojej strony zapewnić.

Jednak pomimo wysokich kosztów prowadzenia takiej firmy oraz kosztów związanych z zatrudnianiem profesjonalnych ochroniarzy taki biznes jest jak najbardziej opłacalny. Firmy coraz chętniej korzystają z usług takich ochroniarzy dzięki czemu potencjalne zyski z prowadzenia tego typu działalności już po krótkim czasie mogą okazać się bardzo wysokie.