Automatyka przemysłowa

Automatyka przemysłowa

Automatyka przemysłowa i paletyzacja – roboty przemysłowe wykonują wiele zadań. Są trwałe, zaawansowane technologicznie i stosunkowo niedrogie. Ale co można zrobić z robotem? To, czego naprawdę potrzebujesz, to kompletne rozwiązanie dostosowane do Twojej produkcji: spawanie, sortowanie lub inne potrzeby. Specjalista od wielu lat dostarcza wyspecjalizowane roboty dla różnych gałęzi przemysłu. Zakres usług specjalisty automatyki przemysłowej rozciąga się od kompleksowych testów wstępnych po wsparcie i konserwację robota.

Opracuj oprogramowanie do kontroli wewnętrznej i twórz narzędzia i systemy specyficzne dla komponentów. Inwestując w roboty przemysłowe, możesz mieć pewność, że dostaniesz to, czego potrzebujesz. Twoja inwestycja będzie pracować dla Ciebie! Dla każdego zadania opracowywane są indywidualne rozwiązania dostosowane do konkretnych potrzeb zamiast jednorazowych produktów.

Paletyzacja w automatyce przemysłowej

Zrobotyzowane paletyzowanie i rozładowywanie palet ma ogromny potencjał ekonomiczny. W zależności od produktu zastosowanie robotów paletyzujących może zwiększyć wydajność maszyn pakujących nawet o 15%. Dodatkowo pracownicy, którzy wcześniej pracowali przy paletyzacji, mogą zostać zatrudnieni na innych stanowiskach. Zrobotyzowane paletyzatory znacznie zwiększają wydajność i wszechstronność linii pakujących, zmniejszając ryzyko błędu i redukując koszty. Dzięki systemowi paletyzacji możesz w każdej chwili monitorować swój zrobotyzowany system paletyzacji.

Zaawansowane technologicznie sterowanie procesami w automatyce przemysłowej

Automatyka przemysłowa
Automatyka przemysłowa

System paletyzacji przekazuje wszystkie dane potrzebne do prawidłowej paletyzacji lub depaletyzacji bezpośrednio do robota lub sterownika sterującego robotem. Jednocześnie monitoruj stan pracy w czasie rzeczywistym. Oprogramowanie umożliwia prostą konfigurację produktów na paletach, konfiguracje można zapisywać, a operatorzy mogą tworzyć nowe zadania paletowe na podstawie bieżących ustawień. Interfejs użytkownika działa w przeglądarce i dlatego można uzyskać do niego dostęp z dowolnego autoryzowanego komputera. Dzięki temu bieżący stan procesu paletyzacji można monitorować z poziomu innych urządzeń. Jednocześnie rozbudowany system zarządzania i autoryzacji użytkowników zapewnia bezpieczeństwo.

Paletyzatory najczęściej spotyka się w fabrykach produkujących różne napoje, w fabrykach produkujących suche mieszanki budowlane, w fabrykach mebli. Robota można używać do paletyzowania wielu rodzajów produktów, jeśli pozwala na to chwytak, lub chwytak można zmieniać dla różnych produktów. Oprócz paletyzacji roboty mogą również wykonywać depaletyzację, czyli rozładowywanie ułożonych w stos produktów z palet na przenośniki taśmowe.

Modele te posiadają kilka istotnych zalet, które zapewniają szeroki wachlarz zastosowań:

  • Dokładność ruchu. W przypadku systemów robotycznych ważne jest zaprojektowanie systemów bezpieczeństwa, ponieważ roboty stanowią potencjalne zagrożenie dla ludzi w przypadku nieprzestrzegania zasad eksploatacji.
  • Produkty można układać jeden na drugim lub po kilka, w zależności od konstrukcji uchwytów.
  • Roboty są zwykle projektowane z masą od 50 do 180 kg i promieniem roboczym od 2000 do 3500 mm.

Produkty przeznaczone do paletyzacji są podawane za pomocą przenośnika taśmowego, a palety mogą być podawane za pomocą rolek lub ręcznie za pomocą ładowarki, w zależności od sytuacji. W wielu zadaniach robot samodzielnie pobiera palety ze sklepu. Robot może również podnosić i układać panele rozdzielające. W zależności od rodzaju chwytaka paletyzowane mogą być różne produkty – worki, pudła i inne rodzaje opakowań. Zasadniczo stosuje się dwa rodzaje wychwytywania: mechaniczne i próżniowe.

Automatyka Przemysłowa – Paletyzacja i Depaletyzacja

Termin paletyzacja może odnosić się do szerokiego zakresu procesów technicznych w automatyce przemysłowej. Cechą wspólną wszystkich tych procesów jest to, że produkt na palecie jest gotowy do wysyłki na standardowej palecie w wygodnym formacie. Proces odwrotny, zwany depaletyzacją, polega na usuwaniu surowców, półproduktów ze standardowych kontenerów transportowych i przekazywaniu ich na linię produkcyjną. Paletyzacja i depaletyzacja od dawna należą do typowych zadań wykonywanych przy użyciu robotów przemysłowych.

Zastosowanie robotów przemysłowych ma istotne zalety w porównaniu z wykorzystaniem stacjonarnych kompleksów załadunkowych:

  • Paletyzatory oparte na robotach zajmują mniej miejsca. Robota można zamontować na dowolnej powierzchni: na podłodze, na ścianie, na suficie, o takim samym promieniu zasięgu.
  • Roboty są bardziej elastycznym narzędziem. Zmiana złożonego produktu na nowy typ produktu lub nowy format stosu wymaga jedynie zmiany osprzętu i zmiany programu sterującego.
  • Sześcioosiowy robot może układać produkty w dowolny wzór, ustawiać ładunek pod dowolnym kątem iw dowolnym punkcie w zasięgu ręki.

Roboty mogą układać całe warstwy produktu bez wstępnego pozycjonowania i grupowania. Osiąga się to za pomocą urządzenia mocującego. Robot podnosi pojedynczy produkt, za każdym razem zmieniając położenie uchwytu, a warstwa produktu porusza się jednym ruchem.

Podczas rozwiązywania zadań paletyzacji w automatyce przemysłowej stosuje się różnego rodzaju wyposażenie dodatkowe:

Roboty pozwalają zautomatyzować wiele procesów w produkcji i logistyce. Znajdują szerokie zastosowanie w różnych gałęziach przemysłu, od transportu materiałów po montaż i pakowanie towarów oraz dystrybucję towarów w magazynach. Paletyzacja jest ostatnim etapem linii produkcyjnej. Gotowy produkt układany jest na paletach i owijany folią, tworząc załadowaną jednostkę gotową do wysyłki.

plcontroll – automatyzacja w przemyśle
plac Kilińskiego 3
71-414 Szczecin
720884319
www.plcontroll.com