Bulimia – jak się ją leczy?

Bulimia to niezwykle groźna choroba, jest określana przez specjalistów jako żarłoczność psychiczna. Jest to zaburzenie przyjmowania posiłków, które polega na kompulsywnym jedzeniu w krótkim odcinku czasu, po którym dochodzi do zachowania kompensacyjnego, czyli wymuszonych wymiotów. Osoby chore na bulimię niezwykle często narzucają sobie również bardzo restrykcyjne diety graniczące czasem z głodówką. W dzisiejszym artykule wyjaśniamy, na czym dokładnie powinno polegać leczenie bulimii. Jest to artykuł obowiązkowy dla wszystkich tych, którzy chcieliby raz na zawsze uwolnić się od tej niebezpiecznej choroby. Zapraszamy serdecznie do wnikliwej lektury! 

 

Bulimia – najważniejsze informacje na temat schorzenia

Bulimia nervosa to łacińska nazwa tej choroby. Jest to choroba, która charakteryzuje się bardzo częstymi i nawracającymi epizodami ogromnego apetytu, czyli spożywaniem ogromnych ilości jedzenia w bardzo krótkim czasie. Łączy się to również z utratą jakiejkolwiek kontroli nad procesem odżywiania się. Bulimicy potrafią w ciągu jednej godziny spożyć nawet 3400 kalorii. Niektórzy eksperci znają nawet przypadki pacjentów, którzy w ciągu osiem godzin spożyli posiłki opiewające na 20 tysięcy kalorii. Ludzie zmagający się z bulimią często zdają sobie sprawę z tego, z jakim problemem się zmagają i są wystraszeni tym, że nie mogą samodzielnie przerwać tego groźnego schorzenia. Żarłoczność bulimiczna prowadzi do etapu przeczyszczenia, który polega na prowokowaniu wymiotów lub wymuszaniu bardzo restrykcyjnej diety, która w wielu przypadkach mocno zagraża życiu lub nawet zdrowiu. Żarłoczność oraz restrykcyjne diety bulimik organizuje sobie w tajemnicy przed najbliższymi, ponieważ jest mu wstyd. 

W porównaniu z anoreksją, ludzie zmagający się z bulimią potrafią zachowywać odpowiednią dla swojego wieku masę ciała. Analogicznie jak w depresji cały czas obawiają się, że przytyją zbyt dużo oraz bardzo nisko oceniają swoje ciało. To właśnie tłumaczy, dlaczego objawy choroby są ukrywane przez chorego. Cykl żarłocznego jedzenia oraz wymuszania wymiotów może odbywać się nawet kilkukrotnie w trakcie tygodnia. Wielu pacjentów oprócz bulimii zmaga się jednocześnie także z innymi problemami psychicznymi jak nadużywanie substancji psychotropowych, poczucie niepokoju oraz depresja. Pacjenci zmagający się z bulimią często mają również awitaminozę, spadek elektrolitów, uszkodzenie zębów, osłabienie wątroby i serca a także nieregularny okres. 

 

Żarłoczność bulimiczna – częściej chorują mężczyźni czy kobiety?

Według szacunków ekspertów, żarłoczność psychiczna obserwowana jest u kobiet od trzech do pięciu razy częściej niż u mężczyzn. Według statystyk, bulimia przebywa od 0,3 do 9,4 procent kobiet oraz od 0,1 do 1,4 procenta mężczyzn. W zdecydowanej większości przypadków bulimia dotyka osoby aktywne fizyczne, dla których ich sylwetka jest bardzo ważna. W szczególności dotyczy to nastolatek rasy białej. Leczenie bulimii trwa bardzo długo. Jeśli schorzenie nie jest leczone, może trwać nawet do 40. roku życia. 

 

Jakie są przyczyny bulimii? 

Bulimia to choroba, która polega na czymś więcej niż tylko problemach z odżywianiem. Okresy żarłoczności mogą wynikać z sytuacji stresowych, smutku i złości. Przeczyszczanie organizmu jest odpowiedzią na ewentualne przybieranie na wadze oraz próbowanie wprowadzenia kontroli w swoim życiu. Nie istnieje jedna udowodniona przyczyna bulimii. Warto jednak wiedzieć o tym, że są czynniki, które mają duży wpływ na zwiększenie ryzyka jej pojawienia się. Chodzi tutaj o konkretną kulturę, w której wychowywana jest dana osoba, zmiany w życiu, niska samoocena oraz czynniki genetyczne. 

 

Leczenie bulimii

Tak samo jak przy anoreksji, leczenie bulimii jest niezwykle trudne. Aby pacjent został skutecznie wyleczony, trzeba połączyć różne metody i opierać się na indywidualnych uwarunkowaniach psychicznych konkretnego pacjenta. Aby cykl kompulsywnego spożywania posiłków został przerwany, trzeba koniecznie udać się do dietetyka oraz do psychologa. W ostatnim czasie wielu lekarzy podkreśla, że w leczeniu bulimii niezwykle skuteczna jest kognitywna terapia psychologiczna https://psychoterapeuta-gdynia.pl/terapia-indywidualna/. Oparta jest ona na założeniu, że wzorzec błędnego myślenia o swoim ciele, który jest podstawą do chorowania na bulimię, może być szybko rozpoznany oraz odpowiednio zmieniony. Oprócz terapii behawioralnej stosuje się takie leki jak antydepresant fluoksetyna. Gdy połączymy oba te sposoby na leczenie bulimii, wyeliminowane zostaną mechaniczne nawyki sięgania po zbyt duże ilości jedzenia. Znacznej poprawie ulega także stan psychiczny chorego, który w zdecydowanej większości przypadków przesądzał o pojawieniu się choroby u danego pacjenta. 

Leczenie bulimii prowadzi się nie tylko indywidualnie, ale również w ramach terapii grupowych i rodzinnych. Terapie rodzinne przynoszą bardzo dobre rezultaty zarówno wśród młodych jak i starszych pacjentów. Rodzice bądź opiekunowie bardzo często obarczają się winą za chorobę swojej najbliższej osoby. Zaangażowanie się rodziców w leczenie bulimii pomoże odzyskać radość życia bulimikowi. 

Psychoterapia Gdynia – Barbara Wota
Hugo Kołłątaja 12B
81-332 Gdynia
+48 532 361 880
www.psychoterapeuta-gdynia.pl