Co warto wiedzieć o pożyczkach dla firm?

Co warto wiedzieć o pożyczkach dla firm?

Co warto wiedzieć o pożyczkach dla firm?

Co warto wiedzieć o pożyczkach dla firm? Wszyscy właściciele firm doskonale zdają sobie sprawę, jak ważne jest pozyskiwanie środków na rozwój przedsiębiorstwa w inny sposób, niż poprzez “zwyczajne ich zarabianie”. Niestety, nie każda działalność gospodarcza może liczyć na dofinansowanie, zwłaszcza, jeżeli istnieje już na rynku od dłuższego czasu i już takowe pozyskała. Na szczęście wspomniane dofinansowanie to nie jedyny sposób na pozyskanie dodatkowych funduszy – jednym z innych i równie dobrych jest pożyczka dla firm. W tym artykule opiszemy wszystko, co trzeba wiedzieć na jej temat, zanim tak właściwie się na nią zdecyduje.

Dla jakich firm powstały pożyczki?

Nie jest wystarczającym powiedzieć, że pożyczki dla firm powstały z myślą o przedsiębiorstwach, które potrzebują pieniędzy – jest to czymś oczywistym. Chcieliśmy jednak zwrócić uwagę na kwestię tak zwanej “zdolności kredytowej”, koniecznej do uzyskania nie tylko kredytu (jak sama jej nazwa sugeruje), ale i właśnie pożyczki, zwłaszcza w kontekście małej, jeszcze raczkującej firmy.

Firmy, które istnieją na rynku już długi czas, zwłaszcza takie, które okres “preferencyjnego ZUSu”, wynoszący obecnie dwa lata, mają już za sobą cieszą się zazwyczaj sporą zdolnością kredytową. W końcu istnieją na rynku już od dłuższego czasu, a zatem stale zarabiają na swoje utrzymanie – nawet w momencie, gdy muszą już płacić “duży ZUS”. Są one w stanie pozyskać pożyczkę, nawet opiewającą na bliższą maksymalnej kwotę, bez większego problemu – w końcu są po prostu wiarygodne.

Jak jednak ma się sprawa z pożyczkami dla firm dopiero rozpoczynającym swój podbój rynku? Czy firma może pożyczyć od banku pieniądze na start? Okazuje się, że tak – nawet jeśli przedsiębiorstwo nie miało jeszcze czasu na zbudowanie swojej zdolności kredytowej, może pożyczyć pieniądze na lepszy rozruch. Z tym, że musi się liczyć z faktem, że kwota takiej pożyczki będzie ograniczona (w zależności od banku, który jej udziela). Banki przychylnie podchodzą do początkujących przedsiębiorców, nie patrząc im na ręce, oferując nawet możliwość zamrożenia zwykle miesięcznych spłat, na przykład na “gorsze miesiące”.

Na co można przeznaczyć pożyczkę?

Jedną z największych zalet pożyczki dla firm jest fakt, iż nie ma potrzeby przedstawiania bankowi celu, na który zostaną przeznaczone pieniądze (choć często określenie takowego może pomóc w uzyskaniu pozytywnej decyzji na temat jej przyznania). W związku z tym tego typu pożyczkę można przeznaczyć na wszystko, co ma związek z firmą. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby pozyskane za jej sprawą pieniądze przeznaczyć na kilka rzeczy. Popierając to przykładem – jeżeli chcemy zainwestować w raczkujący projekt jednego z naszych pracowników, ale nie jesteśmy w stanie pogodzić tego z finansowaniem bieżącego działania firmy, a jednocześnie potrzebujemy nieco pieniędzy na doposażenie biura, zaciągając pożyczkę możemy zająć się każdym z tych elementów. Jest to bardzo elastyczne rozwiązanie.

Różnice między kredytem a pożyczką

Co warto wiedzieć o pożyczkach dla firm?
Co warto wiedzieć o pożyczkach dla firm?

Choć pożyczki dla firm są często mylone z kredytami (nie bez powodu – osoby niezainteresowane tematem po prostu uważają je za taką samą formę pozyskiwania pieniędzy od banku), tak naprawdę znacząco się od nich różnią. Mówiąc o największych różnicach między kredytem a pożyczką należy powiedzieć o:

  • innym okresie spłaty – pożyczkę musimy spłacić w przeciągu siedmiu lat od zaciągnięcia, przynajmniej w większości banków; kredyt zazwyczaj spłaca się dłużej, również ze względu na jego zwykle większą wartość – tutaj górną granicą jest zwykle 10 lat;
  • inną “pożyczoną” kwotą – pożyczka ma charakter doraźny i zazwyczaj nie przekracza 200 tysięcy złotych (choć w większości przypadków jest znacznie mniejsza); typowy kredyt może opiewać na znacznie większą kwotę;
  • celem wykorzystania pozyskanych pieniędzy – w przypadku kredytu zwykle powinien on zostać wyraźnie wskazany (nie zawsze musi, ale zwiększa to szanse jego pozyskania); pożyczka, jak już zostało wspomniane w naszym artykule, wcale tego nie wymaga;
  • wymaganiami względem zainteresowanego – pożyczka jest znacznie mniej restrykcyjna i choć wymaga pewnego rodzaju zdolności kredytowej, tak naprawdę znacznie łatwiej jest nią dostać (z tego zresztą słynie);
  • tempem rozpatrywania wniosku – średni czas oczekiwania na decyzję na temat kredytu wynosi 2 miesiące – w przypadku pożyczki decyzja zazwyczaj podejmowana jest w ciągu kilkunastu minut od złożenia wniosku, a pieniądze są przyznawane tuż po niej.

Podsumowanie

Pożyczki dla firm stanowią doskonałą opcję na niemal natychmiastowe zasilenie budżetu własnego przedsiębiorstwa, niezależnie od tego, czy jest ono potrzebne zaledwie do przetrwania, czy też do zrealizowania nowego pomysłu, zainwestowania w świeży projekt czy doposażenia świeżo zakupionej przestrzeni biurowej. Ich świetność objawia się nie tylko niewymaganym do określenia celem pożyczki (dzięki temu możemy ją rozdzielić na wiele różnych rzeczy), ale i elastycznością w spłacie. Pamiętajmy więc o tej opcji prowadząc własne przedsiębiorstwo – nigdy nie wiadomo, kiedy zostaniemy zmuszeni do skorzystania z niej.