Co warto wiedzieć o rekuperatorach i pompach ciepła?
W dzisiejszych czasach właściciele domów stosują wiele nowoczesnych urządzeń oraz systemów, dzięki którym możliwe jest wspomaganie tradycyjnych systemów energetycznych czy też cieplnych, a nawet ich całkowite zastąpienie. Bardzo wielu posiadaczy domów ceni sobie nie tylko nowoczesność, ale również oszczędność i ekologię. Nic więc dziwnego, że inwestują w innowacyjne rozwiązania. Do ich grona z pewnością należy zaliczyć rekuperatory oraz pompy ciepła w Krakowie.
Nowoczesna rekuperacja i pompy ciepła są systemami wykorzystywanymi w celu uzyskiwania albo odzyskiwania ciepła z różnych źródeł. Energia pozyskana przy pomocy takich sprzętów może zostać użyta do przygotowywania ciepłej wody użytkowej lub do wspomagania systemu grzewczego w domu. Często rozwiązania takie są na tyle wydajne, że są w stanie całkowicie zastąpić system ogrzewania centralnego. Warto dowiedzieć się więcej na temat rekuperatorów oraz pomp ciepła.
Rekuperacja – co to takiego?
Bardzo wielu ludzi zastanawia się nad systemami, takimi jak rekuperacja i pompy ciepła. Jeśli chodzi o rekuperację to jest to zjawisko polegające na odzyskiwaniu ciepła z wentylacji. W tym celu stosowane są specjalne centrale wentylacji mechanicznej, czyli rekuperatory, które są wyposażone w specjalne wymienniki. Ich zadaniem jest odzyskiwanie ciepła ze zużytego powietrza wydostającego się budynku i dostarczanie go świeżemu powietrzu, które jest nawiewane z zewnątrz. System taki pozwala na kontrolowanie działania wentylacji i generowanego ciepła zgodnie z wymaganiami użytkowników. Wielu ludzi decyduje się na zakup rekuperatorów ze względu na oszczędności, które są przez nie wypracowywane. Z budynku wydostaje się bowiem tylko mała ilość ciepła, więc nie trzeba wydawać dodatkowych pieniędzy na ogrzewanie.
Rekuperator składa się najczęściej z dwóch wentylatorów, wymiennika ciepła, automatyki odpowiadającej za sterowanie, obudowy, filtrów oczyszczających powietrze oraz podzespołów wspomagających pracę (mogą to być dodatkowe nagrzewnice, systemy chroniące przed zamarzaniem, itp.). Wybierając urządzenia działające w ramach systemów rekuperacji, warto zasięgnąć opinii specjalistycznej firmy, która wykona projekt dopasowany do konstrukcji danego budynku oraz jego potrzeb cieplnych. Dopiero po wykonaniu projektu, wybierane jest odpowiednie urządzenie, które jest w stanie wydajnie pracować w zaplanowanej instalacji.
Podstawowe informacje na temat pomp ciepła
Wielu ekspertów uważa, że bardzo praktycznym rozwiązaniem jest łączenie ze sobą systemów, takich jak rekuperacja i pompy ciepła. Jeśli chodzi o te drugie elementy to ich zadaniem jest pozyskiwanie ciepła z różnych źródeł otaczających dom. Na rynku dostępne są pompy pozyskujące ciepło z wody, gruntu oraz powietrza. Bardzo wydajnym rozwiązaniem jest pompa gruntowa, która potrafi zapewnić ciepło do ogrzewania wody użytkowej, a także energię cieplną, która wspomaga lub całkowicie zastępuje system grzewczy w danym budynku. Pompy wodne są również bardzo wydajne, natomiast pompy powietrzne mogą wymagać zastosowania dodatkowych źródeł ciepła na wypadek najzimniejszych dni, jednak ich zaletą jest przystępna cena.
Dzięki zastosowaniu pomp ciepła z wydajnymi wymiennikami, sprężarkami i innymi elementami, można zapewnić sobie darmową energię cieplną pozyskiwaną z wody, gruntu lub powietrza. Stosowanie takich pomp można zaplanować w przypadku dopiero co budowanych domów, a także w istniejących już budynkach. Duża wydajność takiego sprzętu sprawia, że generuje on oszczędności na ogrzewaniu ciepłej wody użytkowej oraz na ogólnym ogrzewaniu domu. Dobrym pomysłem jest stosowanie pomp ciepła we współpracy z systemami ogrzewania podłogowego, z którymi najlepiej współpracują.
Najważniejsze zalety pomp ciepła i rekuperatorów
Rekuperacja i pompy ciepła oferują swoim użytkownikom bardzo wiele istotnych atutów. Przede wszystkim pozwalają na wypracowanie sporych oszczędności. Co prawda konieczne jest wydanie pieniędzy na zakup urządzeń wchodzących w skład systemów rekuperacyjnych i cieplnych, ale wydatek ten zwraca się bardzo szybko ze względu na brak konieczności wydawania pieniędzy na opał. Atutem jest też brak konieczności chodzenia do kotła i uzupełniania w nim paliwa opałowego. Kolejną istotną zaletą wspomnianych wyżej systemów jest ekologia. Brak paliw grzewczych i spalin generowanych w związku z ogrzewaniem centralnym oznacza brak zanieczyszczeń środowiska. Innymi słowy rekuperacja i pompy ciepła to systemy stanowiące podstawę nowoczesnych domów ekologicznych. Ponadto brak szkodliwego dymu sprawia, że rozwiązania te są idealne dla ludzkiego zdrowia.
Elementy systemów pomp ciepła i rekuperacyjnych zwalniają z konieczności składowania opału, a także charakteryzują się bardzo łatwą obsługą. Na terenie naszego kraju działa wiele firm specjalizujących się w tworzeniu projektów oraz w instalowaniu nowoczesnych urządzeń odpowiedzialnych za odzysk ciepła i pozyskiwanie go ze źródeł zewnętrznych. Warto też zaznaczyć, że stosowanie takich systemów i ich zakup może wiązać się z uzyskaniem dofinansowania, dzięki któremu inwestycja będzie tańsza.