Czy zastanawia cię skąd wziął się termin smartfon?

Prawdopodobnie setki razy słyszałeś o terminie smartfon. Zastanawiało cię kiedykolwiek to dlaczego znane wszystkim sprzed kilku laty telefony komórkowe z biegiem czasu przeobraziły się w smartfony? Dowiedz się na czym polega ta zmiana i dlaczego tak się stało.

Dlaczego smartfon różni się od telefonu komórkowego i co czyni go “smart”?

smartfony

Bez względu na to, z którego jesteś pokolenia z pewnością niejednokrotnie słyszałeś o terminie, którym jest smartfon. Pomimo tego, że nie jest to nowy produkt na rynku światowym mało kto zdaje sobie sprawę z tego czym właściwie jest. Mówiąc w skrócie, smartfon jest to urządzenie, które pozwala na wykonywanie połączeń telefonicznych. Jednak należy mieć na uwadze, że jest to tylko i wyłącznie jedna z jego funkcji. Smartfony to urządzenia, które w pewnym sensie są technologiczną mieszanką komputerów i telefonów komórkowych. Jest on więc dosłownie przenośnym komputerem z funkcją dzwonienia.

Nie tak dawno temu dostęp do mobilnych urządzeń, który ograniczał nas do korzystania jedynie z telefonów komórkowych oferował kilka niezbyt zaawansowanych funkcji. Proste gry, obsługiwanie plików mp3 w celu odtwarzania muzyki na zestawach słuchawkowych oraz rzecz jasna dzwonienie. Smartfony dodają ogromną pulę zaawansowanych funkcji za pośrednictwem wprowadzenia różnorodnych aplikacji mobilnych. Jeszcze 10 lat temu możliwości, które oferowały nam tylko i wyłącznie komputery, teraz mogą zostać obsłużone przez smartfon mieszczący się w kieszeni naszych spodni.

Zatem co dokładnie oferują nam nasze mobilne komputery jeżeli mowa o ich możliwościach?

  • Stały dostęp do dobrej jakości internetu
  • Obsługiwanie poczty e-mail (odbieranie, jak i wysyłanie wiadomości)
  • Aktualizacje pogodowe
  • Podręczny dostęp do wiadomości lokalnych, jak i międzykrajowych
  • Inteligentne budziki zdolne do monitorowania cyklu naszego snu
  • Odtwarzanie filmów w wysokiej jakości
  • Wiele nowoczesnych gier, które do tej pory były obsługiwane tylko przez komputery i laptopy
  • Oprócz tego, wszystkie opcje, które oferują telefony komórkowe

Jakie warunki musi spełnić urządzenie, aby być smartfonem?

Z wyżej wymienionych informacji niewątpliwie wynika, że smartfony mają nam do zaoferowania o wiele więcej niż klasyczne mobilne telefony. Jednak w celu zrozumienia tego czym jest smartfon omówimy sobie, co musi posiadać dane urządzenie, aby nim być.

System operacyjny

To jedna z pierwszych nowinek na ogólnoświatowym rynku, która podbiła sprzedaż mobilnych urządzeń. Zaczęto masowo tworzyć systemy operacyjne kompatybilne z urządzeniami przenośnymi, co w zawrotnym tempie zrewolucjonizowało rynek urządzeń elektronicznych.

Generalnie mówiąc smartfony bazują na swoich systemach operacyjnych. To od konkretnego systemu zależy, które aplikacje będą możliwe do obsłużenia przez naszego smartfona oraz, jakie możliwości urządzenie będzie posiadać. Systemy operacyjne pozwoliły mobilnym urządzeniom obsługiwać wszelkiego rodzaju aplikacje imitujące funkcje znane wówczas komputerom. Pozwoliło to szybko wyprzeć standardowe telefony komórkowe.

Aplikacje

Zanim technologia pozwoliła nam na użycie systemów operacyjnych na przenośnych urządzeniach, istniały już pewne oprogramowania. Nawet znana w Polsce nieśmiertelna Nokia 3310 miała już jakieś oprogramowanie. Pozwalało ono bowiem na przechowywanie niewielkiej ilości kontaktów, wiadomości tekstowych, czy też edytowanie prostych dokumentów.

Sprawa ze smartfonami ma się zupełnie inaczej. Posiadają one aplikacje. Są to pewne odrębne oprogramowania, które pobieramy na system operacyjny naszych smartfonów. W dzisiejszych czasach ilość aplikacji jest dosłownie niezliczona. Prawdopodobnie osiągnęły one milionowe zasięgi wśród użytkowników. Każda aplikacja może oferować nam inne funkcje odpowiadające naszym codziennym zapotrzebowaniom:

  • Obsługa mobilnego GPS w samochodzie
  • Udostępnianie internetu na inne pobliskie urządzenia
  • Magazynowania książek w formie PDF
  • Czy też odsłuchiwanie audiobooków

Klawiatura QWERTY

Ważnym aspektem smartfona, którego nie sposób pominąć jest klawiatura qwerty. Mówiąc zwięźle jest to obsługiwanie formatu klawiatury, który został wyprodukowany stricte dla komputerów i laptopów. Odwzorowanie klawiatury komputerowej na smartfonach jest niemal stuprocentowe. Z tą różnicą, że smartfony często posiadają dodatkowe znaki specjalne w zależności od systemu operacyjnego.

Wygoda poprzez szybkie wysyłanie wiadomości

Wybiegając myślami o 10, czy też 15 lat wstecz obsługiwanie skrzynki e-mail, czy nawet smsowej na telefonach było o wiele bardziej skomplikowane. Ważną funkcją każdego smartfona produkowanego w dzisiejszych czasach jest tak zwany smart interfejs. Pozwala on bowiem na dostęp do wszystkich interesujących nas powiadomień i aktualności za pośrednictwem jednego kliknięcia na ekran urządzenia.

Kiedyś w celu otwarcia chociażby skrzynki e-mail musieliśmy przebrnąć przez załadowanie przeglądarki, wpisanie hasła oraz nazwy użytkownika. Dopiero wtedy naszym oczom ukazywał się stos wiadomości. Dziś możemy wygodnie powiązać nasze konto e-mail z aktualnym urządzeniem przenośnym, dzięki czemu dostęp do najnowszych wiadomości, które wylądują na naszej elektronicznej skrzynce pocztowej zagwarantujemy sobie pojedynczym kliknięciem.