Czym są materiały termoplastyczne

Czym są materiały termoplastyczne

Czym są materiały termoplastyczne? Innymi słowy to polimery, które miękną po podgrzaniu i twardnieją po schłodzeniu. W temperaturze pokojowej termoplastyczne materiały polimerowe są w stanie stałym (szklistym lub krystalicznym). Wraz ze wzrostem temperatury przechodzą najpierw w stan wysoce elastyczny, a następnie (przy dalszym ogrzewaniu) w stan lepki, co umożliwia formowanie tworzyw termoplastycznych różnymi metodami. Przejścia termoplastów ze stanu stałego do stanu wysoce elastycznego i lepkiego są odwracalne i mogą być wielokrotnie powtarzane, co umożliwia ich recykling.

Cechy przemiany materiałów termoplastycznych w stan lepki

Należy zauważyć, że w praktycznym zastosowaniu nie wszystkie polimery termoplastyczne tak łatwo przechodzą w ciekły stan skupienia. Wynika to z faktu, że dla niektórych substancji temperatura rozkładu termicznego jest niższa niż temperatura, w której uzyskują one ciekły stan skupienia. Można rozwiązać ten problem, stosując różnego rodzaju metody technologiczne, które obniżają próg temperatury lepkości (poprzez dodanie plastyfikatorów) lub odwrotnie, poprzez podwyższenie temperatury destrukcji termicznej (poprzez dodanie specjalnych stabilizatorów lub przetwarzanie surowców w środowisku gazu obojętnego). Jeśli rozpuszczalnik wyparuje, polimer powraca do swojego pierwotnego stanu i staje się stały. W ten sposób stosuje się różne kleje, wiążące składniki mastyksu, wiele rodzajów farb tworzonych przy użyciu polimerów termoplastycznych.

Czym są materiały termoplastyczne w cosplay?

Dla tych, którzy chcą tworzyć samodzielnie kostiumy i akcesoria do cosplay, aby odtwarzać postacie z kreskówek, komiksów czy gier komputerowych doskonałym pomysłem jest wykorzystanie materiałów termoplastycznych. Można z nich tworzyć stroje i dekoracje o dowolnej złożoności i wiele więcej. Z roku na rok cosplay Polsce staje się coraz bardziej popularny, branża z nim związana nabiera rozpędu, co powoduje, że rośnie zapotrzebowanie na materiały do cosplayu.

pianka do cosplayuA jednym z najbardziej rozpoznawalnych i najczęściej używanych jest właśnie materiał termoplastyczny, który łączy elastyczność, sprężystość i lekkość z dużą objętością. Oznacza to, że po przyjęciu kształtu w stanie nagrzanym i schłodzonym zachowuje ten kształt, nadając wzorowi niezbędne wygięcie, mocując krawędzie i ogrzewając, a następnie pozwalając mu ostygnąć. Dzięki temu uda się otrzymasz część kostiumu cosplay w pożądanym kształcie. Materiały termoplastyczne są dość łatwe w obróbce za pomocą narzędzi tnących: nóż biurowy i nożyczki to wszystko, co jest potrzebne do cięcia i nakładania autentycznych zadrapań i nacięć na powierzchni materiału. Ponadto, dzięki termoformowalności, możliwe jest tworzenie wgnieceń i skutków uderzeń na pancerzu, za pomocą rozgrzanych stempli do nanoszenia wzorów i tłoczenia w żądanym miejscu.

Cechy materiałów termoplastycznych, które można wykorzystać w cosplay

Termoplastyczny polimer ma temperaturę topnienia 100-120 stopni W stanie podgrzanym można go łatwo ręcznie formować, po podgrzaniu łatwo przykleja się do siebie. Materiał pozwala na łączenie różnych technik rzemieślniczych, od standardowych metod pracy po wykorzystanie umiejętności rzeźbiarskiej. Praca z nim nie wymaga specjalnych narzędzi do formowania i doskonale nadaje się do wykorzystania w przygotowywaniu strojów do gier kostiumowych. Po schłodzeniu materiał zachowuje swój kształt i sztywność.
W dzisiejszych czasach istnieje cała branża poświęcona produkcji materiałów, które są używane specjalnie do wykonania kostiumów. Do tworzenia zbroi używano tworzyw termoplastycznych, dlatego też firmy, dostrzegając rosnący potencjał, zaczęły tworzyć własne podobne produkty. Dobry kostium cosplay powinien być lekki i wygodny, nie ranić użytkownika i dobrze utrzymywać formę. Za pomocą wszechstronnego i łatwego w użyciu materiału termoplastycznego można pokazać swoją kreatywność. W jaki sposób? Szczegółowe i dokładne obrazy powierzchni i masek, kostiumów, biżuterii, a także broni, praktycznie nie ma ograniczeń. Tworzywa termoplastyczne mają właściwości elastyczne, dzięki czemu po podgrzaniu opalarką a następnie stygnąc tworzą twardą skorupę.

Kostiumy i rekwizyty z materiałów termoplastycznych

Większa część stroju oraz rekwizytów cosplay jest tworzona z tworzyw termoplastycznych, które wyróżniają się niezwykłą plastycznością. Ta cech pozwala na odtworzenie każdego kształtu, czyli wykonanie pożądanego elementu zbroi czy miecza. Jest to materiał bardzo prosty w obróbce posiadający idealne właściwości modelujące, uaktywniając się w odpowiedniej temperaturze, dają twórcy czas na kreowanie kształtu. Uzyskany kostium jest lekki i nie powoduje dyskomfortu w czasie jego noszenia.
Przygotowanie całego kostiumu wraz z rekwizytami wymaga czasu i środków finansowych, materiałów termoplastycznych czy pianki do cosplayu nikt nie ma w domu. Trzeba takie produkty kupić, co wiąże się niekiedy z koniecznością odłożenia pewnej kwoty. Ile czasu trzeba poświęcić na wypracowanie stroju cosplay? Nawet kilka dni, ale na dostawę materiału trzeba czasami czekać nawet dwa tygodnie. Gadżety używane do pełnego odwzorowania postaci są produkowane między innymi z materiałów termoplastycznych, warto wybierać dobrej jakości produkty, aby efekt końcowy był naprawdę powalający.