Czym się kierować przy wyborze tapet?

Tapety do sypialni i salonu stopniowo zyskują na popularności. Coraz chętniej są wybierane przez właścicieli domów. Istnieje wiele rodzajów tego typu tapet. Możemy wybrać oryginalne, artystyczne, a nawet nowoczesne tapety. Dzięki nim możemy efektywnie zmienić wygląd swojej sypialni i salonu.

Salon i sypialnia

Jeśli chcemy, by wnętrze wyglądało jak nowe i świeże, możemy zdecydować się na tapetę i umieścić ją na ścianie lub wymienić starą tapetę na nową. Ale wybór odpowiedniego zestawu tapet do sypialni i tapety do salonu wcale nie jest łatwy. Jeśli wybierzemy niewłaściwy motyw, możemy zrujnować ogólny wygląd i nastrój. Salon i sypialnia są dwoma oddzielnymi pokojami. Możemy w obu użyć tapet.

Wybór tapety do sypialni i salonu

Wybór odpowiedniej tapety dla tych dwóch pokoi jest wyzwaniem samym w sobie. Dlatego powinniśmy przestrzegać kilku podstawowych wskazówek. Przed zakupem jakiejkolwiek tapety, musimy pamiętać o tym, w jaki sposób zamierzamy korzystać z takiego pokoju i jaki nastrój chcemy stworzyć. Tapeta pozwala stworzyć odpowiedni klimat. Jeśli chcemy, aby pokój był energetyczny, wybierzmy tapety ścienne kolorowe z odważnymi wzorami. A jeśli chcemy, aby sypialnia była kojąca, wybierzmy jasne tapety z delikatnymi, małymi wzorami. Starannie dobierajmy tapety. Uważajmy na ciemne kolory, odważne wzory i ostre linie. Odważne tapety mogą wyglądać wspaniale w kawiarniach i restauracjach, ale mogą tworzyć niepotrzebny chaos w domu. Dlatego zanim kupimy taką tapetę, zastanówmy się dwa razy. Ciemne tapety sprawiają, że pokój wydaje się mniejszy, dlatego użyjmy ich tylko w dużym pokoju. Wybierzmy odpowiednie wzory. Bez wątpienia, najważniejszym czynnikiem przy wyborze tapety jest wybór odpowiedniego wzoru i takiego, który nam się podoba. Wzór powinien pasować do danego pomieszczenia (sypialni lub salonu). Możemy użyć pionowych pasków, jeśli chcemy optycznie podwyższyć sufit lub wybrać poziome pasy lub wzory, aby pokój sprawiał wrażenie szerszego. Starajmy się natomiast unikać tapet, na których znajdują się duże wzory. Zwykle nas przytłaczają i zmniejszają przestrzeń. Zwróćmy uwagę na materiał. Po określeniu koloru, stylu i wzoru, sprawdźmy, z jakiego materiału wykonana jest tapeta. Nietkana tapeta będzie w całości zszyta. Dlatego sprawdźmy, z czego została wykonana. Kupmy próbkę. Zabierzmy ją do domu i zawieśmy na ścianie na tydzień. Dotykajmy jej, głaszczmy, popatrzmy, a jeśli po tym czasie nadal będzie się nam podobać, nie zastanawiajmy się długo i po prostu ją kupmy. Kierując się tymi zasadami, możemy mieć już mniejszy problem z wyborem odpowiednich tapet. Te wskazówki można też zastosować w innych pomieszczeniach, wystarczy użyć trochę wyobraźni, rozsądku i kreatywności.

Cenne rady

Standardowe tapety są niedrogie i łatwo jest je położyć na ścianie. Uważajmy jednak, by nie pociągnąć ich zbyt mocno przy montażu. Tapety winylowe mają papierowy spód i powierzchnię, uszczelnioną winylem. Dzięki takiemu rozwiązaniu, można je czyścić wodą z mydłem. Winylowe tapety są najbardziej wytrzymałe, odporne na plamy i szorowanie i stanowią doskonały wybór do kuchni i łazienki. Winyl jest idealnym rozwiązaniem dla początkujących. Łatwo jest je umieścić na ścianie i są łatwe w użyciu. Są też trwałe, odporne na zabrudzenia i prosto jest je wyczyścić. Można je także łatwo zdjąć. Tapety foliowe i z tworzywa sztucznego są dobrym wyborem dla małych pomieszczeń z niewielką ilością naturalnego światła lub jego brakiem. Powierzchnia ściany musi być jednak prawie idealna. Pamiętajmy bowiem, że błyszczące tapety ujawniają wszelkie niedoskonałości. Tapety z tkanin i konopi mają bogato teksturowane, tkane pokrycia z laminowanymi, papierowymi podkładami. Można nimi świetnie pokryć nieidealne ściany, ale pamiętajmy, że są droższe i stosunkowo trudne do umieszczenia. Flokowane tapety mają uniesione, aksamitne wzory i są dobre do powierzchni z drobnymi niedoskonałościami. Można je łatwo umyć, ale trzeba się liczyć z wyższą ceną. Ich instalacja na ogół wymaga pomocy profesjonalisty.

Czyszczenie tapety

Tylko winylowe tapety można łatwo i bezpiecznie wyczyścić. Jednak nawet w tym przypadku pamiętajmy, by używać jak najmniej wody i nacisku. Co miesiąc odkurzajmy tapety za pomocą miękkiego pędzelka, wtedy nie będziemy musieli ich już myć.

Wzory na ścianach

Do współczesnych wzorów możemy zaliczyć podstawowe figury geometryczne, takie jak okręgi, kwadraty, prostokąty, trójkąty i owale. Jeśli już decydujemy się na kwiaty, muszą być surrealistyczne. Obecnie projektanci często decydują się na wzory w mocnych, odważnych kolorach. Tkane wzory są bardzo popularne, zwłaszcza jeśli chodzi o brokaty w wypolerowanych bawełnach i jedwabiach. Nie tworzą takiego chaosu, jak ma to miejsce w przypadku drukowanych wzorów. Dlatego dają większe poczucie spokoju. Te wyrafinowane i eleganckie tkaniny sprawdzają się idealnie na dużych obszarach, ponieważ nie męczą oczu. Skomplikowane mieszanie i łączenie kilku wzorów staje się popularne w dekoracji wnętrz. Choć efekt wygląda tak, jakby łączenie było spontaniczne, tak naprawdę jest to starannie przemyślana decyzja.