Dlaczego warto zbudować komputer stacjonarny?

Dlaczego warto budować komputery stacjonarne?

Wiele osób zastanawia się, czy zbudować własny komputer czy kupić gotowy system. Budowanie komputera nie jest tak trudne, jak mogłoby się nam wydawać. Wystarczy postępować zgodnie z instrukcjami i korzystać ze śrubokręta.  Istnieje wiele powodów, dla których warto zbudować własny komputer.

Zbudowanie komputer do gier jest opłacalne

Przede wszystkim znacznie mniej zapłacimy, jeśli zdecydujemy się sami zbudować komputer. Budowę komputera możemy dostosować do swoich potrzeb. Jeśli chcemy mieć podstawowy komputer PC to

normalnego korzystania z Internetu, musimy wydać około 1000 zł. Takie modele są idealne dla osób, które chcą po prostu wysyłać e-maile, przeglądać strony internetowe i przesyłać strumieniowo filmy. Nie ma potrzeby wydawania dodatkowych pieniędzy, jeśli tylko do tego ma nam służyć komputer.

Gracze mogą zbudować solidny komputer do gier nawet za 1000-1200 zł. Jeśli jednak interesuje model lepszy od podstawowego, który obsłuży większość gier przy maksymalnych ustawieniach na monitorze 1080p musimy wydać przynajmniej 1800 zł.  Natomiast jeśli lubimy grać na monitorach o wyższej rozdzielczości i częstotliwości odświeżania lub chcą się dostać do wirtualnej rzeczywistości, będziemy musieli wydać 2400 zł lub więcej (pamiętajmy, że im więcej wydamy, tym lepsza wydajność komputera) na najlepsze komponenty do gier komputerowych. W ten sposób komputer będzie idealnie wykonywał wszystkie zadania. Ostatecznie jednak, w porównaniu do gotowego systemu, sporo zaoszczędzimy. Budowanie komputera pozwala na łatwiejsze aktualizacje

Po zbudowaniu własnego komputera będziemy dokładnie wiedzieć, gdzie znajduje się każda część i jak jest zainstalowana. Jeśli stwierdzimy, że nie spełnia naszych oczekiwań lub będziemy chcieli ją uaktualnić, wymiana części będzie prosta. Osoby, które mają gotowy system i będą chciały go ulepszyć, będą miały większy problem.  Aktualizowanie części na specjalnie stworzonym komputerze do gier jest tanie i często proste, może bowiem wymagać usunięcia danego komponentu i zastąpienie go zmodernizowanym. Jako zapalony gracz możemy aktualizować system co kilka lat.

Lepszy system chłodzenia

Jednym z problemów gotowego systemu jest to, że ich system chłodzenia nie zawsze jest wydajny w przypadku graczy. Maszyny te są produkowane hurtowo i są zapychane komponentami w ciasnej przestrzeni, co ogranicza przepływ powietrza. Mogą też nie mieć wystarczającej liczby wentylatorów albo kable zakłócają przepływ powietrza, czasami występują oba problemy.

Kiedy sami wybieramy obudowę przy budowie komputera, możemy wybrać taką, która pozwoli na łatwe zarządzanie kablami. Może mieć też gniazda do instalacji wentylatorów. Nawet przy średnim budżecie, powinniśmy znaleźć obudowę, która pozwala zainstalować dwa lub trzy wentylatory.  Jeśli zbudujemy wysokiej klasy komputer do grania, będziemy jeszcze większą możliwość dodania wentylatorów i radiatorów chłodzących. Kiedy nasz system chłodzenia pracuje na wysokim poziomie, przepływ powietrza pozwala na większą wytrzymałość komponentów, co w efekcie pozwala zaoszczędzać czas i pieniądze w dłuższej perspektywie.

Przyswojenie umiejętności

Niezależnie od tego, czy jesteś studentem czy już pracujesz, budowanie komputera pozwoli Ci przyswoić pewne umiejętności. Żyjemy w czasach, w których komputery są wszędzie, w firmach, domach, samochodach, a nawet kieszeniach. Zrozumienie, w jaki sposób maszyny są połączone, jest ważną umiejętnością życiową.

Jeśli mamy problemy z komputerem, możemy go samodzielnie naprawić. Sami zdiagnozujemy problem i go rozwiążemy. Jest to umiejętność, która przyda się nam do końca życia. W ten sposób zaoszczędzimy czas i pieniądze. Dzięki temu mamy przewagę nad tymi, którzy nie mają takich umiejętności.

 

 

Lepsze jakościowo części

Możemy założyć, że niektóre komputery są wysokiej jakości, ze względu na logo lub reputacji marki. Jednak komponenty w fabrycznie kupowanych maszynach nie zawsze są na najwyższym poziomie. Producenci często używają komponentów niskiej jakości, np. pamięć RAM, dyski optyczne, dyski twarde, zasilacze i inne komponenty.

Szukają najtańszych części, aby maksymalizować zyski. Jednak jeśli sami zbudujemy komputer, wiemy dokładnie, co się w nim znajduje. Dlatego możemy zdecydować się na komponenty najwyższej jakości.

Nie czekamy na wsparcie techniczne

Jeśli kupujemy komputer w sklepie, jesteśmy ograniczeni do pomocy technicznej danego producenta. Często musimy czekać wiele godzin, tylko po to, by dowiedzieć się, że jego pracownik techniczny nie może zidentyfikować problemu lub zaoferować jego rozwiązania. Może być to frustrujące i kończy się marnowaniem naszego cennego czasu. Jeśli sami zbudujemy komputer, możemy go samodzielnie naprawić.

Tak, jesteśmy odpowiedzialni, kiedy budujemy swój komputer i decydujemy się na jego ewentualną naprawę. Jednak podczas budowy komputera dowiemy się wiele o wewnętrznych funkcjach komputera. Tak naprawdę wiele problemów możemy sami rozwiązać.

Możemy poszukać w Internecie rozwiązania. Będziemy lepiej rozumieć funkcjonowanie komputerów niż większość konsumentów. Będziemy dokładnie wiedzieć, jak znaleźć odpowiedź na swoje pytania, znacznie szybciej i skuteczniej.