Dobre książki ranking

Dobre książki ranking: czytanie książek o różnej tematyce pozwala na pogłębianie wiedzy, doskonalenie lub relaks. O każdej porze roku czytelnicy sięgają po książki, nie tylko w pochmurne jesienne dni, ale również latem, relaksując się na plaży czy w ogrodzie. Warto poznać recenzje o dobrych książkach, ranking https://literackigps.pl/ na pewno w tym pomoże.

Dobre książki w rankingu

Wielu pisarzy i różna tematyka pozwala na znalezienie książki odpowiedniej dla siebie.

  1. Naomi Klein – Doktryna szoku

Doktryna szoku to nowa książka Naomi Klein, brutalna prawda o współczesnym porządku światowym, opowieść o tym, jak amerykańska gospodarka wolnorynkowa przejmuje władzę nad światem. Każda katastrofa na skalę światową kończy się dziś nowym triumfem kapitału prywatnego. Wydarzenia te są modelami nowej strategii zdobywania świata, który autorka nazywa doktryną szoku. Wykorzystując zamieszanie narodów wynikające z masowych wstrząsów społecznych – wojen, zamachów terrorystycznych, klęsk żywiołowych, do przeprowadzenia reform gospodarczych, znanych jako terapia szokowa.

  1. Cormac McCarthy – Droga

Cormac McCarthy to współczesny amerykański klasyk głównego kalibru, dobrze znany czytelnikom z „Nie ma kraju dla starych ludzi” (na podstawie tej książki film braci Coen otrzymał cztery Oscary). Jego powieść Droga zdobyła nagrodę Pulitzera w 2007 roku i znajduje się na listach bestsellerów w księgarniach. Powieść „Droga” robi niezatarte wrażenie. To do pewnego stopnia szok emocjonalny. Fabuła jest prosta. Po katastrofie ojciec i syn przechodzą przez spalone ziemie, przemierzając kontynent. Głębokie, chwytające za serce pytania przewijają się przez całą książkę.

  1. Elizbeth Kolbert – Szóste wymieranie. Historia nienaturalna

Co sprawia, że masowe wymieranie, które ma miejsce obecnie, różni się od pięciu, których Ziemia już doświadczyła w ciągu ostatnich 500 milionów lat? Piąta, która zniszczyła wszystkie dinozaury, została spowodowana uderzeniem asteroidy.Teraz my, ludzie, jesteśmy asteroidą. Pisarka Elizabeth Colbert, zabiera czytelnika do tych miejsc na świecie, w których oznaki Szóstego Wymierania są najbardziej oczywiste. Czy można je powstrzymać? Niepokojąca, ale absolutnie niezbędna książka dla nas wszystkich.

  1. Chimamanda Ngozi Adichie – Połówka żółtego słońca

Piękna Olanna pochodząca z zamożnej rodziny nigdy nie była tak odważna jak jej siostra bliźniaczka Kainene, ale to właśnie Olanna postanowiła porzucić wygodne życie w imię miłości. Przeprowadzając się do małego miasteczka, w którym mieszkał i pracował jej przyszły mąż, profesor na miejscowym uniwersytecie, prawie nie zdawała sobie sprawy, że nieodwołalnie zmienia swój los.

  1. Ali Smith – Autumn

Wyobraźnia jednego z najbardziej utalentowanych brytyjskich pisarzy, Alego Smitha, jest prawie niezrównana. „Jesień” to powieść-kolaż, na który składają się fragmenty pamięci, refleksje nad naturą sztuki, komiksowe epizody z teraźniejszości. Książka została już nazwana pierwszą wielką powieścią epoki post-Brexit, a powieść tak naprawdę toczy się bezpośrednio po referendum, ale trudno nazwać książkę bezpośrednią wypowiedzią polityczną lub broszurą o Wielkiej Brytanii po wyjściu z UE.

  1. Ta-Nehisi Coates – Between the World and Me

W 2015 roku dziennikarz The Atlantic Ta-Nehisi Coates otrzymał nagrodę US National Book Award w kategorii Literatura faktu za książkę Między światem a mną. W książce Coates, w stylu zwracania się do syna, opowiadał o życiu współczesnych Murzynów i problemach rasowych amerykańskiego społeczeństwa.

  1. W.G. Sebald – Austerlitz

Jacques Austerlitz, który poświęcił swoje życie na badanie struktury twierdz, pałaców i zamków, nagle uświadamia sobie, że nie wie nic o swojej osobistej historii, poza tym, że w 1941 roku, jako pięcioletni chłopiec, został wywieziony do Anglii. I tak, kilkadziesiąt lat później, pędzi po Europie, siedząc w archiwach i bibliotekach, po trochu budując w sobie własne muzeum rzeczy zagubionych, osobistą historię katastrof.

  1. Kazuo Ishiguro – Nie opuszczaj mnie

Od urodzonego w Japonii absolwenta Seminarium Literackiego Malcolma Bradbury’ego, zdobywcy Nagrody Bookera za Remains of the Day, za najbardziej uderzającą powieść angielską 2005 roku. Trzydziestoletnia Kathy wspomina swoje dzieciństwo w uprzywilejowanej szkole w Hailsham, pełne dziwnych zaniedbań, połowicznych rewelacji i ukrytych gróźb.To jest powieść-przypowieść, to opowieść o miłości, przyjaźni i pamięci.

  1. Marilynne Robinson – Gilead

Dobre książki rankingW schyłkowych latach ksiądz Jan Ames opowiada historię rodziny, obejmującą cały XIX i połowę XX wieku, swojemu siedmioletniemu synowi, dziecku stojącemu u drzwi do nowego świata. Ames rozumie, że nie zobaczy, jak dorasta i nie będzie w stanie go wesprzeć, gdy los zacznie wysyłać mu próby, ale wiara, że najważniejsza rzecz w tym życiu jest zawsze niezmienna, służy mu jako wsparcie. I z tą wiarą pisze do syna i opowiada mu historię wytrwałości, miłości i nadziei, mającą na celu udzielanie mądrych rad, ratowanie go i życzenie mu dobrej podróży.

  1. Hilary Mantel – W komnatach Wolf Hall

Anglia, lata dwudzieste XVI wieku, era Tudorów. Kraj na krawędzi katastrofy: jeśli Henryk VIII umrze bez dziedzica, wojna domowa jest nieunikniona. I tu pojawia się Thomas Cromwell, syn hałaśliwego kowala, geniusz polityczny, którego narzędziami są przekupstwo, groźby i pochlebstwa. Jego celem jest przekształcenie Anglii zgodnie z własną wolą i pragnieniami króla, któremu wiernie służy. Hilary Mantel w swój niepowtarzalny sposób ukazuje społeczeństwo w punkcie zwrotnym historii, społeczeństwo, w którym każdy z odwagą i pasją podąża w kierunku swojego przeznaczenia. 

Literacki GPS – blog literacki
ul. Giuseppe Garibaldiego 4/203
04-078 Warszawa
604 810 444
www.literackigps.pl