Droga do wymarzonego mieszkania

Droga do wymarzonego mieszkania

Droga do wymarzonego mieszkania – rynek mieszkaniowy w Polsce ma się bardzo dobrze. Cały czas w większych mniejszych miastach powstają nowe inwestycje, które szybko znikają. Zapotrzebowanie na nieruchomości jest ogromne, młodzi kiedy tylko zdobywają zdolność kredytową decydują się na zakup swojego wymarzonego mieszkania. Wszystko to wynika z chęci usamodzielnienia się, ale także z bardzo wysokich cen wynajmu. W dużych miastach koszt wynajęcia kawalerki waha się w granicach 1,5-2 tys. zł. Dla wielu młodych osób, szczególnie tych samotnych, jest to koszt nie do udźwignięcia.

Szukanie mieszkania

Droga do wymarzonego mieszkania
Droga do wymarzonego mieszkania

Poszukiwania wymarzonego mieszkania często trwają bardzo długo. W głowie mamy jakiś ideał mieszkania, który trudno znaleźć w rzeczywistości. Jeśli chodzi o szukanie mieszkania do mamy dwie opcje, możemy to robić samodzielnie bądź skorzystać z pomocy specjalistów- biura pośrednictwa. Pierwsze opcja na pewno jest tańsza, ale kosztuje za to dużo nerwów i czasu. Pośrednicy biorą sporą prowizję od transakcji, około 2,5% od kwoty zakupy, co wynosi przynajmniej kilka tysięcy złotych. Biura mają jednak bardzo dużą bazę mieszkań, kontakty z deweloperami i duże możliwości w negocjowaniu. Dzięki temu, może się okazać, że oszczędzimy na zakupie. Jeśli skorzystamy z takiej opcji to biuro załatwi z nami wszystkie formalności, szczególnie jest to ważne przy współpracy z deweloperami. Kupienie mieszkania z rynku pierwotnego nie jest prostą sprawą.

Jeśli nie jesteśmy ograniczeni czasowo i chcemy zaoszczędzić pieniądze to oczywiście możemy szukać mieszkania na własną rękę. W ten sposób zaoszczędzimy prowizję, ale musimy na pewno pozyskać sporo informacji, by wiedzieć jaką nieruchomość warto kupić. Mieszkania w różnych częściach miasta zróżnicowane są cenowo, mają one swoje plusy i minusy. Dlatego warto poczytać o rynku mieszkaniowym w swoim mieście, żeby wiedzieć na co szczególnie zwrócić uwagę. Jeśli interesuje nas nieruchomość od dewelopera Kraków ma wiele inwestycji rozłożonych po całym mieście. Dzięki temu zyskamy nowe lokum, młodych sąsiadów, dopasowaną do naszych potrzeb okolicę i odpowiednią cenę.

Rynek pierwotny

W dużych miastach mamy ogromne możliwości wyboru nowych mieszkań. Jeśli zastanawiamy się na kupnem to musimy odwiedzić dewelopera Kraków jest miastem, w którym znajdziemy ich dużą liczbę. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby odwiedzić kilku w interesujących nas częściach miasta. Na początku przede wszystkim zwracamy uwagę na lokalizację, cenę i układ mieszkań. Wiele osób długo szuka odpowiedniej wielkości nieruchomości i odpowiedniego rozkładu. Jeśli o takim mieszkaniu marzymy, to nie rezygnujmy z tego, w końcu to nam ma się tam dobrze mieszkać. W końcu na pewno znajdzie się nieruchomość, która spełni nasze wymagania. Na pewno musimy też zwrócić uwagę na komunikację, dostępność sklepów, przedszkoli, lekarzy czy placów zabaw- wszystko to, co ułatwi nam życie i sprawi, że poczujemy się dobrze w swoim nowym lokum.

Jeśli zależy nam na szybkiej przeprowadzce to na pewno nie możemy się zdecydować na mieszkanie na Sardynii ( oferty znajdziesz na https://sardynianieruchomosci.pl ),  które jest dopiero na wstępnym etapie budowy. Deweloper ma w ofercie wiele inwestycji, niektóre z nich już z gotowymi mieszkaniami. Oczywiście tych jest na pewno mniej, gdyż sprzedawane są od początku budowy. Kupujący rezerwują mieszkania już na samym początku i najczęściej wybierają takie średniej wielkości. Dlatego w późniejszym etapie pozostają już w sprzedaży duże apartamenty i niewielkie mieszkania. Nie musimy od razu się poddawać, zdarza się, że kupujący rezygnują z kupna, dzięki czemu mieszkanie trafia z powrotem na rynek. Być może uda nam się ustrzelić właśnie taką okazję.

Rynek wtórny

Jeśli nie zdecydowaliśmy się na zakup nieruchomości od dewelopera ma również w dostępne liczne lokale na rynku wtórnym. Wielu osobom podobają się stare rozkłady mieszkań a także lofty w kamienicach. Ceny w zależności od stanu mieszkania, roku wybudowania bloku i lokalizacji będą się nieznacznie wahały. Im bardziej zniszczone mieszkanie tym niższa jego cena, ale i ogrom prac do wykonania. Jeśli i tak planujemy kapitalny remont to nie mamy, co zwracać uwagi na wyposażenie. Konieczność skuwania ścian i wymiany instalacji powoduje, że lepiej kupić mieszkanie mniej zadbane po niższej cenie. W starych blokach pomieszczenia są wyraźnie oddzielone, co daje poczucie intymności. Każdy może mieć swój zamknięty pokój, salony są zazwyczaj dużo mniejsze, dzięki czemu na mniejszej powierzchni znajdziemy więcej pomieszczeń. Szczególnie jest to istotne dla rodzin z dziećmi, gdzie każdy marzy o własnym kącie.

Przy rynku wtórnym trzeba dobrze obejrzeć mieszkanie, żeby zobaczyć w jakim jest ono stanie. Trzeba zapytać o rok budowy bloku i o ewentualne wymiany instalacji. Jeśli w bloku z lat 80-tych nie były one wymieniane to musimy liczyć się z takim kosztem. Warto też popytać mieszkańców jak się mieszka, poczytać plany zagospodarowania terenu i sprawdzić możliwości dojazdu do centrum. Dobrze skomunikowana lokalizacja jest dużym atutem, szczególnie w dużych miastach.