Energia ze słońca – korzystnie i ekologicznie

Od roku mniej więcej 5 lat obserwujemy  w Polsce gwałtowny wzrost liczby instalacji fotowoltaicznych. Wpływ na to mają przede wszystkim rosnące ceny energii i rosnąca chęć dbałości o środowisko naturalne. Trend ten dostrzegają przede wszystkim zakłady energetyczne, ale również firmy zajmujące się montażem paneli słonecznych – każdego roku jest ich na rynku coraz więcej. Oferty tych firm stają się również coraz bardziej rozbudowane. Oferują one już nie tylko montaż instalacji słonecznych, ale również audyt poprzedzający prace a nawet negocjacje z zakładem energetycznym w kwestii upustów.

Rosnącą popularność instalacji fotowoltaicznych dostrzegł również rząd i postanowił uregulować wszystkie prawne kwestie związane z przesyłaniem i odbiorem energii elektrycznej wyprodukowanej z odnawialnych źródeł energii. Efektem tego była, wprowadzona w 2016 r. nowelizacja do ustawy OZE, która umożliwia przekazywania nadwyżek energii wyprodukowanej z przydomowej instalacji fotowoltaicznej do sieci w zamian za upusty na energii elektrycznej. Ma to dodatkowo zachęcić do zainwestowania w fotowoltaikę, jak widać działania te są skuteczne. Sprawdźmy, więc jakie mamy możliwości instalacji słonecznych oraz jakie są ich koszty.

Kolektory i fotowoltaika

To dwa najpopularniejsze rozwiązania, jeśli chodzi o pozyskiwanie energii elektrycznej ze słońca. Kolektory i fotowoltaika to rozwiązania w pełni proekologiczne, co dla wielu osób ma kluczowe znaczenie przy wyborze technologii. Jednak posiadają one pewne różnice, które łatwo zauważymy. Przede wszystkim instalacja fotowoltaiczna przynosi pożytek bardziej globalny. Dzięki montowaniu elektrowni fotowoltaicznych na swoich dachach, elektrownia spali mniej węgla. Mimo, że samego efektu tego działania raczej bezpośrednio nie odczujemy to ma ono ogromny wpływ na całe środowisko przyrodnicze. Efekt działania kolektorów ma bardziej wymiar lokalny, który możemy zobaczyć bezpośrednim otoczeniu naszego domu. Dzięki mniejszemu spalaniu, w powietrzu unosi się mniej dymu. Szczególnie widoczne jest to w przypadku kotłów na paliwa stałe których – przy użyciu kolektorów  – nie trzeba rozpalać latem, w celu podgrzanie c.w.u. Działania te mają pozytywny wpływ na środowisko, ponieważ nawet bardzo dobry i nowoczesny kocioł węglowy z podajnikiem, będzie działał z bardzo niską sprawnością, emitując do środowiska dużo zanieczyszczeń.

Jakie są najważniejsze korzyści wynikające z instalacji fotowoltaicznej?

Nie tylko kolektory znacząco wpływają na Nasze życie. Duży wpływ na ochronę środowiska naturalnego i dbałość o ekologię zapewnią Nam instalacje fotowoltaiczne. Ratowanie planety Ziemia nie jest jedyną rzeczą, którą zyskujemy dzięki wybudowaniu takiej mikroelektrowni przy swoim domu jednorodzinny. Pozyskiwanie energii ze słońca pozwala widocznie zmniejszyć wysokość rachunków za energię elektryczną. Są na to dwa sposoby, pierwszym jest wykorzystywanie energii elektrycznej pozyskanej ze słońca do codziennego funkcjonowania domu. W letnich, mocno nasłonecznionych miesiącach, może okazać się, że energia pozyskana w ten sposób będzie w pełni wystarczająca do funkcjonowania domu. Znacznie to zwiększa niezależność od wzrostów cen prądu. Dodatkowo zapewnia upusty w najbardziej energochłonnych miesiącach roku czyli w okresie jesienno – zimowym. Wartość upustów jest ściśle określona w ustawie o OZE. I tak, w aktualnym roku właściciele instalacji o mocy do 10 kW skorzystają z opustu w stosunku 1 do 0,8, użytkownicy instalacji od 10 do 40 kW w stosunku 1 do 0,7., dzięki czemu Ci którzy mają instalację fotowoltaiczną do 10 kW, wysyłając do sieci 1000 kWh, odbierają 800 kWh, natomiast właściciel mikroinstalacji o mocy od 10 do 40 kW wysyłają 1000 kWh, a odbierają 700 kWh.

 

Solary i fotowoltaika – porównanie kosztów

magazyny energii do fotowoltaikiPrzed wykonaniem jakichkolwiek prac związanych z pozyskiwaniem energii z odnawialnych źródeł energii, należy poddać dom szczegółowemu audytowi, dzięki czemu dowiemy się czy w Naszym przypadku ta inwestycja jest w ogóle opłacalna. Jak się jednak koszty związane z montażem? Instalacja solarna z 3 kolektorami, zasobnikiem około 300 l i pełnym osprzętem kosztuje około 10 000 zł. Takich rozmiarów instalacja, sprawdzi się dla 4-osobowej rodziny. Wielu producentów oferuje gotowe zestawy. Dzięki temu możemy uniknąć błędów w doborze poszczególnych komponentów.

Instalacje fotowoltaiczne są droższe w zakupie, co często bywa główną barierą w ich popularyzacji wśród indywidualnych inwestorów czy też właścicieli domów jednorodzinnych. Trzeba pamiętać, że na koszt instalacji fotowoltaicznej składają się nie tylko same moduły fotowoltaiczne, ale również wiele innych rzeczy. Sumując wszystkie koszty zmuszeni jesteśmy zapłacić około 4000–6000 zł za kilowat mocy zainstalowanej. Trzeba jednak zaznaczyć, że im większa moc instalacji, tym cena jednostkowa jest spada. Fotowoltaika to rozwiązanie bardziej przyszłościowe niż solary, ponieważ możliwości wykorzystania energii elektrycznej są bardziej wszechstronne.