Garnitur na miarę – co warto wiedzieć zanim się zdecydujesz?

Garnitur jest to strój, który każdy mężczyzna powinien mieć w swojej szafie. Nosi się go nie tylko od święta, ale niektórzy mogą go nosić do pracy albo na ważne spotkania. Dlatego tak ważne jest żeby garnitur był idealnie dopasowany. Garnitury na miarę to bardzo ważna rzecz, ponieważ dobry wygląd to czasami klucz do sukcesu. Nie jest tak łatwo wybrać odpowiedni garnitur i dlatego często wiele osób udaje się do specjalisty w razie pomocy, jednak warto znać podstawy dobrego wyglądu i samemu się doszkolić.

 

Co warto wiedzieć o garniturach?

Osobą, która zapoczątkowała erę garnituru był Brytyjczyk George Bryan Brummell, który żył w latach 1778-1840. Historia mówi, że potrzebował on czasami prawie 5h na to żeby wyglądać elegancko i móc wyjść z domu. Według psychologów osoby, które noszą garnitur wykazują się większą kreatywnością i myśleniem abstrakcyjnym niż osoby, które noszą standardowe ubrania.

 

Dobrze dopasowana marynarka to taka, w której można wsunąć dłoń pomiędzy swój brzuch, a wierzchnie odzienie. Inna myśl mówi, że zbyt duża luka między kołnierzykiem, a marynarką do oznaka złego stylu i jest postrzegana jako największy błąd dla osób z klasą. W przypadku marynarki jednorzędowej jeśli ktoś siada to powinien zawsze odpiąć guzik. Natomiast jeśli chodzi o marynarki dwurzędowe to guzik powinien być zawsze zapięty. Jest to dość interesujące, że są różne zasady dla marynarek jednorzędowych i dwurzędowych. Jeśli natomiast chodzi o kamizelkę to ostatni jej guzik może zostać odpięty. Nie jest to jakaś z góry narzucona zasada ale dla komfortu można tak postąpić.

Jeśli chodzi o modę to krawaty slim, które nazywa się potocznie “śledziami” wyszły już z mody. Chociaż idąc na jakąś imprezę można zauważyć jeszcze sporo osób, które ubierają właśnie takie krawaty.

Czarny kolor garnituru jest dość specyficzny i zarezerwowany na wyjścia wieczorem. Jeśli ktoś ubierze czarny garnitur na spotkanie biznesowe lub obiad w firmie to może dostać miano osoby, która nie ma gustu.

 

Marynarka jest najważniejsza

Jest to część garnituru, którą widać od razu i to ona bardzo często pozwala na odniesienie sukcesu związanego z ubiorem. Nie warto podążać za trendami i ubierać się jak współczesna młodzież. Garnitury na miarę mają to do siebie, że sięgają mniej więcej do połowy pośladków. Obecne trendy to raczej krótkie marynarki w skrajnych kolorach. Jednak garnitur to ubiór dla ludzi z klasą i dlatego powinien być stonowany i idealnie dopasowany, tylko taka marynarka może zagwarantować piękny wygląd.

 

Spodnie równie istotne

Jest to kolejna część garnituru, którą widać od razu. Trendy w świecie garniturów zmieniają się tak samo jak w innych stylach. Kiedyś noszono przede wszystkim szerokie nogawki aktualnie trend się zmienił i panuje moda na te węższe nogawki. Spodnie zazwyczaj powinny być poddawane poprawkom krawieckim ale zazwyczaj nie jest to robione. Nawet w sklepie Panie, które pomagają wybrać spodnie do garnituru często mówią, że powinny one sięgać do obcasa, co jest kłamstwem. Spodnie o szerokości 18-21 cm powinny sięgać do cholewki buta, ważne jest tutaj to żeby nie leżały na cholewce, tylko lekko się na niej opierały dzięki czemu będą idealnie wyglądały. Pomoże to również w tym żeby nie tworzyły się brzydkie załamania parę centymetrów nad butem.

 

Szczegóły, które tworzą całość

Garnitury na miarę mają do siebie, że są idealnie dopasowane. Dlatego trzeba również zwrócić uwagę na rodzaj budowy mężczyzny. Facet, który jest bardziej postawny powinien celować w klapki dość szerokie, czyli od 8 do 11 cm.

Szerokość spodni także jest indywidualna i dla osób z dużymi nogami powinny być one odpowiednio szerokie i tak samo jeśli ktoś ma drobne nóżki to spodnie nie mogą na nim wisieć.

 

Garnitur na każdą okazje

Bardzo często szczególnie młode osoby kupują garnitur, który będzie im służył przez kolejne parę lat. Jest to tak zwany pierwszy i ostatni garnitur. Dla takich właśnie osób najlepsze kolory garnituru to granatowy lub szary. Jeśli chodzi o to z czego wykonany jest garnitur to najlepiej jeśli będzie on wykonany z wełny o średniej gramaturze 290g.

Podsumowując, noszenie garnituru oznacza, że ktoś zna się na modzie, a także ma gust. Warto czasami wskoczyć w inne ubranie niż nosi się na co dzień i wyjść w garniturze do ludzi. Można pójść w nim na randkę lub do teatru. Dzięki zmianie stroju zyska się trochę pewności siebie, a także wzrok innych osób może wywołać pozytywne emocje. Marynarka w garniturze jest bardzo ważna, a najważniejszy jest fakt żeby nie podążyć za trendami. Marynarka powinna sięgać do połowy pośladków, a nie jak w dzisiejszych czasach do pasa. Spodnie również nie powinny być ani za szerokie ani za wąskie, a także dopasowane pod względem długości, tak żeby nie tworzyły się załamania nad butami. Trzeba jednak pamiętać, że sama marynarka i spodnie nie stworzą eleganckiej osoby ale trzeba także zwracać uwagę na szczegóły. Warto poznać parę ciekawostek o garniturach tak żeby przy spotkaniach biznesowych można było spokojnie porozmawiać. Oprócz ciekawostek warto znać także zasady zapinania guzików.