Gdzie jest witamina K?
Gdzie jest witamina K? Witamina K jest łatwo rozpuszczalna w tłuszczach. To, jak dobrze nasz organizm ją przyswoi, zależy w dużej mierze od obecności soli żółciowych. Bierze udział głównie w procesie krzepnięcia krwi i metabolizmie wapnia w organizmie. Aktualne zalecenia sugerują, że noworodki powinny otrzymywać witaminę K w pierwszych dniach życia, aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia skaz krwotocznych. Co robi w naszym organizmie? W jakich produktach występuje?
Witamina K: naturalna czy sztuczna?
Zacznijmy od podziału witaminy K, ponieważ dzieli się ona na naturalną i sztuczną. Pierwsza grupa obejmuje witaminy K1 i K2. Witamina K1 (fitokwas, filochinon lub fitonadion) występuje w postaci żaroodpornej żółtej cieczy. Jego forma jest syntetyzowana przez rośliny. Dobrze rozpuszcza się w tłuszczu. Cennym źródłem są rośliny. Z kolei witamina K2 (menachinon) jest naturalną witaminą, która jest wytwarzana przez mikroorganizmy, a następnie syntetyzowana w układzie pokarmowym. Rozpuszcza się w tłuszczu. Sztuczną pochodną witaminy K jest witamina K3 (menadion). Co ciekawe, łatwiej się wchłania niż naturalne witaminy. W przeciwieństwie do swojego naturalnego odpowiednika jest rozpuszczalny w wodzie.
Jakie są źródła witaminy K w żywności?
Witamina K występuje głównie w produktach pochodzenia roślinnego, głównie w zielonych warzywach liściastych. Dlatego warto regularnie jeść: rukolę, szpinak, jarmuż czy sałatę. Występuje również w awokado i brokułach. Witamina K2 znajduje się w mięsie i produktach pochodzenia zwierzęcego, takich jak nabiał i jaja.
Naturalną witaminę K znajdziemy również w dojrzałych serach i piklach. Okazuje się, że danie natto (zaledwie 15 gramów) pokrywa całe dzienne zapotrzebowanie na tę witaminę. Jednak to danie nie jest zbyt popularne w Polsce, prawdopodobnie ze względu na charakterystyczny zapach i smak. Ile witaminy K należy przyjmować w ciągu dnia? Eksperci określają dzienne zapotrzebowanie na 1 mikrogram na 1 kg masy ciała. Aby zapewnić prawidłowe dawkowanie, warto wybierać różnorodne produkty, które zapewnią zbilansowaną dietę. Prawidłowe odżywianie to podstawa toniku. Możesz również wprowadzić suplementy w tym samym celu.
Co robi witamina K?
Witamina K jest ważna dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Odpowiada na przykład za syntezę osoczowych czynników krzepnięcia oraz białka protrombiny. Jeśli brakuje co najmniej jednego z nich, może rozwinąć się zaburzenie krzepnięcia krwi. Witamina K ma również duży wpływ na prawidłowe funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego. Działa przeciwkrwotocznie, wzmacnia ściany naczyń krwionośnych, zapobiega zwapnieniu i pękaniu naczyń krwionośnych. Wpływa na gospodarkę wapniową, aktywuje wchłanianie wapnia w układzie kostnym. Odgrywa rolę w budowie tkanki kostnej. Ponadto ma właściwości przeciwgrzybicze, przeciwbólowe, przeciwbakteryjne i przeciwzapalne. Może również opóźniać rozwój raka.
Czy warto suplementować witaminę K?
Wiele osób rozważa suplementację witaminy K. Warto jednak zaznaczyć, że nawet najlepszy preparat nie zastąpi odpowiednio zbilansowanej diety. Ale jak radzić sobie z niedoborami? Po pierwsze, konieczne jest ustalenie, czy określone objawy są spowodowane niedoborem witaminy K. W tym celu najlepiej wykonać test diagnostyczny. Po zidentyfikowaniu możesz zacząć uzupełniać lub modyfikować swoją dietę, aby wzbogacić swoje źródła witaminy K. Suplementy należy przede wszystkim rozważyć dla osób z chorobami, które spowalniają wchłanianie. Jej uporczywy niedobór może prowadzić do następujących konsekwencji zdrowotnych: żółtaczka, uszkodzenie wątroby, osteoporoza, zwapnienie naczyń krwionośnych, anemia czy zaburzenia krzepliwości krwi. Wczesne wykrycie objawów może pomóc w skutecznym leczeniu i przezwyciężeniu objawów związanych z niedoborem witaminy K.
Suplementy to najprostszy i bardzo tani sposób na opanowanie niedoborów makro i mikroelementów w naszym organizmie. Suplementy dostępne są w niemal każdej aptece, a nawet w supermarketach, zarówno stacjonarnych, jak i internetowych. Dostępne są również preparaty zawierające multiwitaminy. Najczęściej stosowaną kombinacją jest kombinacja witaminy K + D. Czy ma to jakiś wpływ na zdrowie i lepsze wchłanianie składników? Wyniki badań wykazały, że ich łączne działanie nie miało wpływu na biodostępność związków. Dlatego takie produkty służą wyłącznie celom marketingowym. Miej to na uwadze, gdy ponownie rozglądasz się za suplementami lub zastanawiasz się nad wyborem konkretnego preparatu. Informacji o jego skuteczności należy szukać w zaufanych źródłach oraz zasięgnąć porady farmaceuty. Sprzedawca na pewno udzieli dobrej odpowiedzi i rozwieje wszelkie wątpliwości związane z tym tematem.