Ile kosztuje pozew o rozwód?

Ile kosztuje pozew o rozwód?

Kiedy zdecydujemy się na pozew o rozwód, nie możemy zapominać o tym, jaki jest jego koszt. Otóż trudno jest jednoznacznie wskazać, ile zapłacimy za cały proces sądowy, bowiem jest to uzależnione od wielu czynników, o których powinniśmy pamiętać. Ile może kosztować nas rozwód? Ile kosztuje nas adwokat podczas trwania sprawy rozwodowej? Z jakimi kosztami dodatkowymi musimy się liczyć? W jaki sposób napisać pozew o rozwód? Odpowiedzi na te pytania znaleźć można w poniższym artykule, do którego przeczytania serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych czytelników.

Ile może kosztować nas rozwód?

W pierwszej kolejności musimy pamiętać o tym, że na ostateczny koszt rozwodu może wpływać wiele czynników, które powinny zostać przeanalizowane. Oczywiście chodzi w tym przypadku o zakres postępowania dowodowego, zawiłość sprawy, wnioski zgłaszane przez obie strony, prowadzone mediacje. Dodatkowo nie możemy zapominać o kosztach, które są bezpośrednio związane z zatrudnieniem prawnika od rozwodów, który to pobiera różne wypłaty, w zależności od tego, ile pracy go wyniesie. Pozew o rozwód wiąże się z ogromnymi kosztami. Na początku płacimy 600 zł- jest to stała opłata związana ze złożeniem pozwu rozwodowego. W niektórych przypadkach przeprowadza się także podział majątku. W takich sytuacjach prawnik od rozwodów uświadomi nas, że jeśli obie strony zgadzają się z podziałem majątku, wówczas kwota wynosi 300 zł, jeśli jednak jest przeciwnie- 1000 zł. Nie zapominajmy o tym, że jeśli podczas sprawy rozwodowej będzie nas reprezentował adwokat od rozwodów, wówczas musimy uiścić kwotę 17 zł do Urzędu Skarbowego. Jeśli chodzi o wynagrodzenie kancelarii od rozwodów, wówczas kwota ta często znacznie różni się w zależności od zawiłości sprawy. Każdorazowo wysokość jest więc uzależniona od indywidualnych negocjacji.

Polecamy uwadze:

Ile kosztuje nas adwokat podczas trwania sprawy rozwodowej?

Dość zastanawiająca jest kwestia tego, ile może kosztować nas adwokat w trakcie trwania sprawy rozwodowej. Przede wszystkim osoba, która jest zainteresowana złożeniem pozwu, ma z reguły dwie możliwości.  Albo próbuje napisać pozew na własną rękę, albo korzysta z pomocy adwokata do rozwodów. W zdecydowanej większości przypadków decydujemy się na tą drugą możliwość. Specjaliści pomogą nam w pisaniu pozwu, jednocześnie zajmą się tym, aby reprezentować nas w sądzie. Ostateczny koszt zatrudnienia uzależniony jest od kilku czynników. Do przykładowych możemy zaliczyć wielkość miasta, szczegółowość sprawy, doświadczenie prawnika. Na niekorzyść klientów- aktualnie nie ma żadnych przepisów, które wskazywałyby maksymalne wynagrodzenie. Jest jednak mowa o minimalnym wynagrodzeniu, które wynosi przynajmniej 720 złotych. Co to oznacza w praktyce? Jest to minimalna kwota, z którą musimy liczyć się podczas rozwodu bez orzekania o winie. Przykładowo jeśli w danej sprawie dojdzie do rozpadu małżeństwa, wówczas kwota wzrasta już do 1080 złotych. 

Z jakimi kosztami dodatkowymi musimy się liczyć?

kancelarie-prawnicze-WrocławPodczas sprawy rozwodowej musimy liczyć się także z kilkoma dodatkowymi kosztami, o których musimy pamiętać. Nie zapominajmy o tym, że często nie będziemy opłacać jedynie kancelarii prawniczej od rozwodów. W sytuacji, kiedy sprawa rozwodowa jest stosunkowo skomplikowana i wiąże się z koniecznością prowadzenia dodatkowych czynności, wówczas musimy zdawać sobie sprawę z tego, że możliwe jest ponoszenie dodatkowych kosztów. Przykładami może być chociażby orzeczenie o eksmisji małżonka, sprawa o przyznanie alimentów przy sprawie o rozwód. Dodatkowo musimy liczyć się z tym, że próba ratowania związku poprzez przeprowadzenie terapii małżeńskiej, to koszt oscylujący w granicach nawet 200 zł za jednorazowe spotkanie. Mediacja w rodzinnej poradni może nas kosztować od 50 do 200 złotych- warto mieć to na uwadze. 

W jaki sposób napisać pozew o rozwód?

Skoro wiemy już, ile może kosztować nas pozew o rozwód, warto zastanowić się nad tym, jak rozpocząć pisanie pozwu o rozwód. Przede wszystkim kluczowe jest odpowiednie skonstruowanie pisma, które powinno zostać stworzone zgodnie z podstawowymi zasadami. W konsekwencji nie obędzie się bez kilku elementów, do których zaliczyć możemy pełną nazwę sądu, dane osobowe obu stron (imię, nazwisko, adres zamieszkania, numer pesel, dane osobowe ewentualnego pełnomocnika). Istotna jest także kwestia określenia rodzaju pisma- w naszym przypadku jest to pozew o rozwód. Nie możemy zapominać o określeniu żądań powoda. Może to być przykładowo rozwód bez orzekania o winie lub rozwód z orzekaniem o winie. Należy jasno określić czy powód jest zainteresowany alimentami i czy ma ku temu podstawy. Nie w sposób nie wspomnieć o wnikliwym określeniu okoliczności, które sprawiają, że złożenie pozwu było uzasadnione merytorycznie. Na końcu znaleźć się musi czytelny podpis (pełnomocnika lub powoda), a także wyszczególnienie złożonych do pisma załączników. Co ciekawe, pozew może zawierać także kilka innych elementów, jak chociażby wnioski dowodowe, wnioski o zwolnienie z kosztów rozprawy czy też wniosek o otrzymanie pełnomocnika z urzędu.