Imprezy firmowe ważny element życia w firmie

Imprezy firmowe ważny element życia w firmie

Imprezy firmowe ważny element życia w firmie – każda firma zatrudniająca pracowników wie, jak ważna jest ich integracja. Zgrany zespół pracowników procentuje lepszą atmosferą w pracy i wyższymi wynikami. Przyjaźnie nastawieni do siebie koledzy i koleżanki, którzy mają możliwość poznania się w mniej formalnym otoczeniu, jakim są imprezy firmowe lepiej ze sobą współpracują. Wydarzenia odbywające się cyklicznie — raz, dwa razy do roku lub więcej na stałe wpisują się do firmowego kalendarza.

Integracja pracowników to podstawa!

Budowanie więzi stoi za ideą wyjazdów integracyjnych i imprez firmowych. Najczęściej organizowane są imprezy okolicznościowe jak np. wigilia firmowa, które odbywają się w okresie około bożonarodzeniowym. Jednym z punktów planu takiego wydarzenia jest podsumowanie minionego roku oraz wręczenie wyróżnień i celebrowanie sukcesów zespołu. Specjalny budżet przeznaczony na organizację takiego wydarzenia najczęściej pozwala na zorganizowanie wystawnego przyjęcia, z pewną formą rozrywki w postaci czy to DJ-a, czy zespołu grającego muzykę na żywo. Zmotywowanie zespołu czy to jednego działu, czy też całości firmy to kolejny powód organizacji imprezy firmowej. Wystawna kolacja, zabawa do białego rana i bardzo często drobne upominki to forma wyrażenia wdzięczności za włożony trud w wykonywaną pracę. Pracownicy bardzo często chwalą taką formę motywacji i doceniają zabawę na koszt pracodawcy. Spędzanie czasu w sytuacji nieformalnej sprzyja nawiązywaniu relacji i poprawia ich jakość. Na co dzień stres sprawia, że w zespołach nierzadko dochodzi do nieporozumień. Osoby, które mają okazję spędzić swój czas razem nie wykonując zadań związanych z pracą a oddając się rozrywce budują więź, która jest niezawodna w codziennym wykonywaniu obowiązków. Przyjazna atmosfera zmniejsza liczbę konfliktów w zespole, a współpracownicy chętniej pomagają sobie w przeróżnych wyzwaniach dnia codziennego.

Jak zorganizować imprezę firmową?

Imprezy firmowe ważny element życia w firmie
Imprezy firmowe ważny element życia w firmie

Organizacją wyjazdu integracyjnego czy imprezy najczęściej zajmują się działy PR lub HR firmy bądź specjalnie zatrudniona w tym celu firma zewnętrzna. Działanie na własną rękę podczas planowania wydarzenia ma swoje plusy i minusy. Często wiąże się z mniejszym kosztem jednak nakłada dodatkową pracę na ramiona działu, który ma się tym zająć. Brak doświadczenia w tym specjalnym typie eventu może skutkować błędami i nie do końca udaną zabawą. Specjalnie wynajęta w tym celu firma eventowa zapewni profesjonalną obsługę i oszczędzi pracowników działu marketingu lub zasobów ludzkich od dodatkowego stresu. Bardzo często zewnętrzny organizator w swojej ofercie ma atrakcyjnie cenowo pakiety, które można dopasować do potrzeb organizowanego wydarzenia. W zależności od pory roku i okazji, z jakiej jest organizowana impreza firmowa może ona przybrać przeróżne formy. Letnie imprezy bardzo często organizowane są na świeżym powietrzu w nieformalnej formie grilla czy też wyjazdu w jakąś piękną pobliską okolicę jak góry, czy jezioro. W czasie karnawału popularne są bale przebierańców czy też tematyczne imprezy np. pirackie. Wigilia firmowa ma formę bardziej uroczystą i wystawną w postaci wykwintnej kolacji, na którą obowiązują stroje wieczorowe. Atrakcje zapewniane zespołowi przybierają przeróżne formy. Od fotobudki, gościnnych występów znanych wokalistów lub stand-uperów po atrakcje na świeżym powietrzu jak nauka strzelania z łuku. Popularność zyskują także gry zespołowe i gry miejskie mające na celu zintegrowanie współpracowników. Imprezy firmowe nie są jedynym działaniem, jakie należy podjąć w celu integracji i motywowania zespołu. Są niewątpliwie dobrym krokiem w stronę pozytywnej atmosfery w miejscu pracy. Udział oczywiście jest indywidualną kwestią każdego z zaproszonych, lecz niezaprzeczalnie większość doceni oferowaną formę rozrywki. Warto zadbać, by organizowane przyjęcie nie było formalne i sztywne. Luźna atmosfera i pomysłowa organizacja będą sprzyjać ciepłemu przyjęciu wydarzenia wśród zespołu.

Benefity dla pracowników poprawiają atmosferę w pracy

Udział w wydarzeniu, jakim są imprezy firmowe jest najczęściej nieobowiązkowy. Cieszy się jednak najczęściej wysoką liczbą uczestników. Możliwość poznania się na stopie nieformalnej, prowadzenie rozmów w luźnej atmosferze i skorzystanie ze wszystkich dostępnych atrakcji bez ponoszenia kosztów sprawia, że pracownicy rezerwują sobie ten wolny wieczór właśnie na to wydarzenie. Benefitów z organizacji dobrej imprezy firmowej jest wiele. Pracownik ma poczucie, że firma inwestuje w jego rozrywkę i integrację z zespołem i dzięki temu czuje się doceniony. Każdy wie jak ważne jest life-work balance, chociażby dzięki staremu polskiemu przysłowiu “nie samą pracą żyje człowiek”. Coraz więcej przedsiębiorstw bierze sobie je do serca i dba, by zapewnić zatrudnionym różne benefity, które mogą wykorzystać w codziennym życiu. Zniżkowe karnety na siłownie czy inne obiekty rekreacji sportowej, wycieczki organizowane dla rodzin pracowników, specjalne strefy wypoczynku w firmie, dostęp do świeżych owoców oraz właśnie imprezy firmowe to niektóre z form wprowadzenia benefitów dla teamu. Dbanie o team jest bardzo ważnym aspektem, który należy wziąć pod uwagę przy zapewnianiu zatrudnienia i prowadzeniu przedsiębiorstwa. Imprezy firmowe są dobrym startem do poprawienia atmosfery i zintegrowania zespołu!