Informacje, które pomogą w wyborze właściwego telewizora

Z uwagi na szeroki asortyment telewizorów dostępnych na rynku, poprawny wybór nie jest łatwym zadaniem. Poszczególne modele różnią się między sobą nie tylko wielkością, ale również tym, z jakich technologii korzystają i jakie oferują dodatkowe funkcje. Zanim przystąpimy do szukania telewizora, musimy odpowiedzieć sobie na dwa pytania. Chodzi mianowicie o rozmiary pokoju, w którym będzie on stał oraz do czego będzie służył. W ten sposób możemy zawęzić wybór i ograniczyć się do modeli, które spełniają nasze wymagania. Telewizory przeznaczone do codziennego użytku różnią się od tych, które będą używane w połączeniu z konsolą do gier.

Czy wielkość telewizora ma znaczenie?

telewizory

Gdy szukamy idealnego telewizora do naszego mieszkania, jego wielkość nie jest najważniejszym parametrem. Musi być dostosowany do wymiarów pokoju, w którym zamierzamy go postawić. Oczywiście większe modele pozwalają stworzyć kinowy klimat, ale są zupełnie niepraktyczne w przypadku niewielkiego domu. Musimy zadbać o odpowiednią odległość telewizora od miejsca, w którym będziemy go oglądać. Przykładowo, gdy posiadamy model o przekątnej 32 cali, należy do ustawić w minimalnej odległości 1,25 m od sofy lub fotela. Komfortowe oglądanie telewizji jest możliwe nawet przy dwukrotnie większym dystansie. Oczywiście dopuszczalne są drobne różnice w zakresie od 10 do 20 cm. Ze względów estetycznych oraz zdrowotnych, kupno dużego telewizora nie zawsze jest dobrym pomysłem. Jeżeli dysponujemy dużym lub średnim salonem, najlepiej wybrać model o przekątnej w przedziale od 40 do 55 cali. Optymalnym wyborem będzie takie urządzenie, którego przekątna wynosi maksymalnie 1/3 długości od kanapy. Dzięki temu nasz wzrok obejmie cały wyświetlacza, bez potrzeby obracania głowy. Chociaż wielkość telewizora nie jest bez znaczenia, inne parametry mają znacznie większy wpływ na komfort oglądania telewizji.

Jaka rozdzielczość będzie najlepszym wyborem?

Jest to kluczowy element każdego ekranu, decydujący o jakości wyświetlanego obrazu. W opisie każdego modelu podawane są wartości, przedstawiające ilość pikseli znajdujących się w jednej linii poziomej i pionowej. Jeżeli dysponujemy ograniczonym budżetem, najpewniej kupimy telewizor działający w rozdzielczości 720p, czyli HD Ready. Znajdujące się na rynku urządzenia LCD oraz LED, oferują zazwyczaj tryby 1024×768, 1280×720 albo 1366×768. Niestety nie jest to obraz o wysokiej jakości i nie jest w stanie zapewnić głębi kolorów oraz ostrości. Takie telewizory używane są przede wszystkim do oglądania filmów na DVD lub naziemnej telewizji cyfrowej. Znajdują również zastosowanie jako uzupełnienie konsoli poprzedniej generacji, takich jak PlayStation 3 lub Xbox 360. Jedyną zaletą takiego telewizora jest właśnie jego niska cena.

O wiele lepszym wyborem są modele pracujące w standardzie Full HD. Chodzi mianowicie o rozdzielczość High Definition, czyli 1920×1080 pikseli. Warto zauważyć, że telewizje cyfrowe nie oferują sygnału o takiej jakości. Pełnie możliwości naszego telewizora poznamy wyłącznie podczas oglądania filmów na Blu-ray lub grania na konsolach najnowszej generacji. Jednakże jeżeli zależy nam na najlepszej możliwej jakości obrazu, konieczne jest kupienie modelu obsługującego rozdzielczość 4K, czyli 3840×2160 pikseli. Jest to aż cztery razy więcej pikseli niż w przypadku telewizorów Full HD. Dzięki temu otrzymujemy znacznie bardziej szczegółowy i lepszy obraz. Aby w pełni wykorzystać możliwość 4K, niezbędne będzie korzystanie z serwisów Smart TV lub VOD. Tylko one nadają programy w tak wysokiej rozdzielczości.

Istotny element wpływający na jakość obrazu — wyświetlacz

Technologia wyświetlana obrazu wpływa na takie kluczowe parametry jak luminancja, kąt widzenia, kontrast oraz głębia kolorów. W przeszłości dużą popularnością cieszyły się telewizory plazmowe. Charakteryzowały się doskonałym czasem odświeżania oraz wyjątkowo realistycznym oddawaniem barw. Niestety posiadały niska jasność ekranu i zupełnie nie sprawdzały się w silni nasłonecznionych pokojach. Co więcej, pobierały o wiele więcej energii w porównaniu do modeli LED-owych. Wszystko to sprawiło, że czołowi producenci zrezygnowali z tego typu urządzeń. Obecnie najczęściej spotykane są wyświetlacze wykorzystujące technologię LED. Stanowią ewolucję standardowych modeli LCD. Nie wymagają dodatkowego podświetlania dzięki diodom LED. Działają w oparciu o zmiany polaryzacji światła. Właśnie ta technologia pozwala uzyskać dobrą jasność obrazu. Tego typu telewizory cechują się wysoką energooszczędnością. W dobie rosnących cen energii jest to wysoce atrakcyjna właściwość. Takie wyświetlacze ciekłokrystaliczne możemy zakupić w dwóch wersjach — EDGE LED oraz Full LED. W tym pierwszym wariancie diody zostały umieszczone przy krawędziach ekranu. Przekłada się to na nierównomierne podświetlenie matrycy i umożliwia mniejsza grubość budowy telewizora. W drugiej wersji diody rozmieszczone równomiernie. Istotna jest także technologia, w której wykonano ekran telewizora. Tutaj musimy dokonać wyboru pomiędzy technologią TFT lub IPS.