Jak dobrać rozmiar chusty do noszenia dzieci?

Jak dobrać rozmiar chusty do noszenia dzieci?

Chusty do noszenia dzieci są coraz chętniej wybierane przez młode matki. Nie da się jednak ukryć, że ich wybór nie należy do najłatwiejszych i w wielu przypadkach okazuje się nieco problematyczny. Na rynku wyróżnić możemy wiele różnych produktów, które na pierwszy rzut oka różnią się jedynie ceną i wyglądem. W jaki sposób dobrać rozmiar chusty do noszenia dzieci? Dlaczego chusty do noszenia dzieci są w ogóle godne uwagi? W jaki sposób dokonać wyboru chusty do noszenia? Odpowiedzi na te pytania znaleźć można w poniższym artykule, do którego przeczytania serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych czytelników. 

Chusta do noszenia dzieci – jak dobrać rozmiar?

Kiedy decydujemy się na zakup nowej chusty do noszenia dzieci, w pierwszej kolejności powinniśmy zastanowić się nad odpowiednim rozmiarem. Jest to kwestia często dość problematyczna, tym bardziej, jeśli zostaniemy zaskoczeni takim pytaniem w sklepie stacjonarnym. Przede wszystkim powinniśmy zdawać sobie sprawę z tego, że chusty tkane to długi kawałek materiału, którego szerokość oscyluje w granicach 70 cm, natomiast długość od 2,7 m do nawet 8 m. Musimy zdawać sobie sprawę z tego, że chusta dla niemowlaka dobierana jest do osoby noszącej. W praktyce oznacza to, że nie kierujemy się kwestią wieku czy też rozmiaru dziecka. Przykładowo jedna chusta będzie odpowiednia zarówno dla noworodka, jak i dla dzieci w starszym wieku. Nie jest niespodzianką, że korzystając z chust możemy zdecydować się na różne wiązania. Wymagają one odmiennej długości materiału, aczkolwiek z podstawowej długości jesteśmy w stanie wykonać podstawowe wiązania. Do najpopularniejszych rozmiarów możemy zaliczyć te następujące: 4,6 m (rozmiar 6), 5,2 m (rozmiar 7), 4,2 m (rozmiar 5). Ta pierwsza chusta dla noworodka sprawdzi się dla osób, które noszą rozmiar ubrań 42/44. Rozmiar 7 to chusta wybierana dla person, które noszą ubrania o rozmiarze wyższym niż 44. W praktyce są to kobiety powyżej 187 cm, a także mężczyzn powyżej 185 cm. Jeśli chodzi o rozmiar 4,2m – jest to jedna z najbardziej podstawowych chust do noszenia, które sprawdzą się dla nieco drobniejszych mam. 

Dlaczego chusty do noszenia dzieci są godne uwagi?

Nie trzeba być specjalistą, aby zdawać sobie sprawę z tego, że chusta tkana do noszenia dziecka niesie ze sobą wiele zalet. W pierwszej kolejności powinniśmy zdawać sobie sprawę z tego, że niemowlaki, które są noszone w chustkach, są zdecydowanie spokojniejsze- mniej płaczą. Dodatkowo dziecko jest w stanie na bieżąco obserwować rzeczy, które dzieją się wokół osoby dorosłej. Jest to także fantastyczny sposób na rozwinięcie więzi emocjonalnych. Okazuje się, że dziecko, które znajduje się w chuście czuje się zdecydowanie bezpieczniej. W praktyce oznacza to, że dzięki temu możliwe jest szybsze nabranie zaufania do rodzica, na czym zależy nam w sposób szczególny. Ogromną zaletą jest również łatwiejsza aklimatyzacja dla noworodków. Co to oznacza? Otóż po porodzie dla noworodka cały świat jest zupełnie czymś nowym. Dzięki temu, że nosimy niemowlaka w chuście, wówczas gwarantujemy warunki, które są dość podobne do tych w brzuchu. Dzięki temu dziecko jest w stanie łatwiej odnaleźć się w nowym otoczeniu. Dlaczego jeszcze chusty dla noworodka są godne uwagi? Z pewnością wielu rodziców doskonale zdaje sobie sprawę z tego, jak problematyczna może okazać się kwestia kolek u dziecka. Niestety jest to sytuacja, w której nie jesteśmy w stanie pomóc naszemu dziecku. W przypadku takich incydentów zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem wydaje się być noszenie dziecka w chuście. Jest to ulga dla niemowlaka,  ze względu na lekki masaż brzucha przy jednoczesnym rozgrzewaniu. Ma to rozkurczowe działanie, a dodatkowo wspomaga to układ trawienia. Dzięki temu nasza pociecha odczuwa zdecydowanie mniejsze dolegliwości, a przejście przez ten nieprzyjemny etap jest znacznie łatwiejsze.

W jaki sposób dokonać wyboru chusty do noszenia?

Wybór chusty do noszenia nie należy do najłatwiejszych, co warto mieć na uwadze. Z pewnością istotny jest jednak rodzaj tkaniny. Specjaliści  zalecają, aby korzystać z chust tkanych. Wiele osób zastanawia się, co jest bardziej optymalnym rozwiązaniem- bawełna czy mieszanka. Na początek zaleca się chusty wykonane z bawełny, bowiem domieszki innych materiałów mogą mieć różny wpływ na odczucia związane z noszeniem. Dodatkowo nie bez znaczenia jest kwestia tego czy wybrać chustę gładką, w pasy czy we wzory. Wygląd to często kwestia indywidualna. Dla jednych najbardziej optymalne wydają się być gładkie chusty, natomiast inni wolą te w pasy. Warto wyposażyć się w chustę, która ma zaznaczony środek. Dzięki temu wiązanie jest zdecydowanie łatwiejsze i mniej problematyczne. Wiele mam zastanawia się również nad optymalną grubością. Na początek najbardziej rozsądne według specjalistów wydają się produkty o gramaturze, która oscyluje w granicach 250 g/m2. W praktyce zdecydowana większość chust i nosideł znajdzie się w tych widełkach, dlatego też nie musimy dociekać w tej kwestii.