Jak dobrze wybrać biuro rachunkowe?

biuro rachunkowe

Biuro rachunkowe potrafi być prawą ręką każdego przedsiębiorcy. Nie tylko wyliczą wysokość podatku i pozwolą rozliczyć się z fiskusem, ale pomogą również w rozliczaniu płac oraz prowadzeniu dokumentacji kadrowej. To bardzo ułatwia sprawę, zwłaszcza, kiedy obowiązki się piętrzą, a pism pojawia się coraz więcej. Każda drobna pomyłka może sporo kosztować – Urząd Skarbowy bywa bezlitosny dla tych, którzy sporządzają niedokładne rozliczenia.

Na szczęście biuro rachunkowe przejmuje na siebie większość tego ciężaru i księguje dokumenty sprzedażowe oraz zakupowe, zajmuje się także przepływem środków finansowych. Mogą nam oni pomóc w stworzeniu strategii, zoptymalizują podatki, będą nas również reprezentować przed organami administracyjnymi oraz skarbowymi. Analizują też dla nas potencjalne ryzyka finansowe. To, ile pracy wykonają, zależy od samego przedsiębiorcy, który może na nich scedować większość własnych obowiązków.

biuro rachunkowe

Czym jeszcze zajmuje się biuro rachunkowe? Tworzy wnioski kredytowe, analizuje kondycję finansową przedsiębiorstwa, doradza w zakresie podatków, przygotowuje rozliczenia dla Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, przygotowuje rozliczenia podatku dochodowego, tworzy raporty statystyczne, prowadzi ewidencję przychodów. Chociaż zajmuje się ono głównie obsługą podmiotów gospodarczych, chętnie zawiera także umowy z klientami indywidualnymi. Doradzi im ono w kwestii podatków, pomoże przygotować roczne zeznanie podatkowe, udzieli pomocy w przypadku kredytów.

Jak wybrać biuro rachunkowe? Przede wszystkim warto się przyjrzeć temu, czy obsługujący nas księgowi mają niezbędne wykształcenie, najlepiej kierunkowe i wyższe magisterskie. Nie ma się co wstydzić, o dokument zawsze można poprosić. Poza tym – nie jest to obowiązkowe, ale mile widziane – dobrze byłoby, gdyby biuro rachunkowe posiadało Licencję Ministra Finansów. Jest to certyfikat księgowy poświadczający wysokie kompetencje biura. Zdobyć je można było niegdyś tylko wtedy, gdy posiadało się wykształcenie wyższe oraz doświadczenie w księgowości. Chociaż tutaj tkwi pewna pułapka – wystawiać je mogły zaprzyjaźnione firmy, co skutkowało niekiedy tym, że nie zawsze trafiliśmy na odpowiednich księgowych. Po prostu warto przeprowadzić rozmowę, która udowodni nam, czy osoba, z którą rozmawiamy wie, co robi, czy ma do tego zawodu pasję. Choć wydaje się to dziwne, dobre biuro rachunkowe tworzą osoby z powołaniem, które chcą dla klienta jak najlepiej i czują się jak ryba w wodzie, kiedy przychodzi do skomplikowanych aspektów finansowych oraz podatkowych. Ponadto, dobrze sprawdzić, czy biuro rachunkowe zarejestrowane jest w Stowarzyszeniu Księgowych w Polsce. Jeśli tak, to mamy do czynienia z ludźmi, którzy stale poszerzają swoje horyzonty, wiedzą doskonale, jakie zmiany zachodzą w prawie, dobrze wyznają się na najnowszych technologiach, zdają sobie sprawę, czym są kryptowaluty. Wykonują oni też zawód bazując na wysokich standardach etycznych i intelektualnych. Są profesjonalistami w każdym calu, ich certyfikaty są wywieszone w biurze bądź widnieją na stronie internetowej. Ktoś, kto cały czas się doskonali, chce się tym pochwalić, a my chcemy to wiedzieć. Jeśli prowadzimy działalność zagraniczną, bardzo potrzebny będzie nam księgowy, który zna w dobrym stopniu język angielski oraz meandry zagadnień podatkowych związanych z rozliczeniem w innych krajach.

Kolejną rzeczą, którą warto sprawdzić w wyborze biura podatkowego, jest to, czy mają oni ubezpieczenie OC. Chroni ono naszą firmę od odpowiedzialności finansowe za ewentualne błędy, które wyniknąć mogą z księgowości. Dobrze jest również sprawdzić, czy biuro rachunkowe ma jeszcze jakieś inne ubezpieczenia: im więcej, tym lepiej.

Co jeszcze warto wiedzieć? Biuro rachunkowe powinno specjalizować się w naszej branży. To wcale nie jest zbędny luksus. Jeśli mamy aptekę, a ono akurat wykwalifikowane jest w obsłudze jednostek farmaceutycznych – trafiliśmy w dziesiątkę.

Zwróćmy również uwagę na to, czy wybrane przez nas biuro rachunkowe ma porządek w dokumentacji oraz kto ma dostęp do naszych poufnych danych. Czasami zatrudnia się studentów (muszą wszak zdobywać jakoś doświadczenie), aczkolwiek niektórzy pozwalają im na zbyt wiele. Mamy prawo zastrzec sobie, by co wrażliwszymi dokumentami zajmowały się tylko osoby w pełni przeszkolone i wykwalifikowane. Studenci mogą zajmować się sprawami mniejszej wagi. Nie chodzi o deprecjonowanie ich, tylko o to, że potencjalne błędy mogą później szkodzić wizerunkowi naszej firmy, nie mówiąc już o średnio sympatycznych kontrolach Urzędu Skarbowego. Musimy pamiętać, że niektóre błędy biura rachunkowego będą oznaczały, że to my będziemy ponosić odpowiedzialność. To podatnik będzie zawsze stroną postępowania w sprawach podatkowych, a fiskusa niewiele obchodzi, że student lub stażysta popełnił błąd w wyliczeniach. Takie błędy bywają bardzo kosztowne, do tego potrafią sparaliżować działanie firmy. Dobrze dobrane biuro rachunkowe https://www.jsf.edu.pl/ zabezpieczy nas jednak nie tylko przed kłopotami, ale pomoże też uniknąć potencjalnych trudności podatkowych!