Jak istotnym elementem sprzętu jest pamięć RAM?

Pamięć RAM jest niezwykle ważna. Zbyt mało może prowadzić do powolnej wydajności, chociaż mniejsze urządzenia, takie jak tablety i smartfony, nie potrzebują tak dużo, jak wysokiej klasy komputery stacjonarne do gier. Pamiętaj o tym, że instalowanie ogromnych ilości lub używanie najwyższej częstotliwości MHz nie oznacza, że Twoje urządzenie będzie działać niesamowicie szybko i zacznie bić wszelkie rekordy wydajności. To nie tędy droga. Pamiętaj, że pamięć RAM jest tylko częścią ogólnego równania decydującego o możliwościach danego sprzętu elektronicznego.

Jednak wystarczająca ilość pamięci RAM ma znaczenie, a pamięć RAM , która nie jest zbyt wolna, jest dobrym pomysłem, szczególnie w przypadku wykonywania skomplikowanych zadań związanych z edycją obrazu, pracami przy wideo oraz w przypadku klasycznego grania w gry, które mogą wymagać czegoś więcej niż ograniczonego procesora.
Mimo wszystko, jeśli chodzi o poprawę ogólnej wydajności systemu, musisz wziąć pod uwagę związane z tym koszty. Szybszy procesor lub karta graficzna zwykle mają większy wpływ na ogólną szybkość systemu niż szybsza pamięć, chociaż niektóre procesory, takie jak linia popularnego Ryzen, odnoszą większe korzyści niż szybsza pamięć. Uaktualnienie z dysku twardego na dysk SSD to także duży krok, jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś. Przejście na dysk SSD znacznie przyspiesza najwolniejszy nawet komponent pamięci w systemie i znacznie przyczynia się do zwiększenia poczucia bezpieczeństwa, którego każdy z nas pragnie, aby przyspieszyć swój sprzęt i zaoszczędzić nieco pieniędzy w portfelu.

Podobnie jak w przypadku każdego urządzenia komputerowego, najwolniejszy komponent zwykle ogranicza wydajność, więc wolna pamięć może cię powstrzymywać, jeśli jest to najgorsza część konfiguracji. Jeśli nie robisz nic szczególnie intensywnego, upewnij się, że masz komponenty, które zapewnią więcej, niż potrzebujesz i że nie są to części najgorsze i równocześnie najtańsze z dostępnych na aktualnym rynku części elektronicznych.

Jeśli chcesz czegoś mocniejszego, do wyboru jest szeroki wybór konfiguracji prędkości, rozmiaru i opóźnienia. Niektóre mają nawet oświetlenie LED, które dodaje całej konstrukcji sprzętu jeszcze więcej uroku.

W przypadku podzespołów nie staraj się kierować bezpośrednio ich rozmiarem i pojemnością pamięci.

Największą uwagę przy zakupie pamięci RAM powinno przykuwać to, ile potrzebujesz. Do uruchomienia systemu operacyjnego wymagana jest minimalna ilość, podczas gdy wiele gier i aplikacji ma również minimalne wymagania. Wymagania te są wymienione w gigabajtach. Wymagania mierzone są w zależności od wymagań sprzętowych aplikacji. Posiadanie więcej niż minimum jest ważne, ponieważ na urządzeniu działa nie tylko bieżąca aplikacja, ale także inne usługi i zadania w tle. Oczywiście posiadanie ogromnej ilości pamięci systemowej niekoniecznie przyspiesza bezpośrednie działanie urządzenia, co trzeba mieć na uwadze.

Ilość nie jest jedynym aspektem pamięci RAM,  który jest ważny. Podczas gdy więcej gigabajtów może pomóc w wielozadaniowości, możesz zauważyć lepszą poprawę szybkości urządzenia, niektórych gier i aplikacji nie tylko dzięki szybszej pamięci. Podobnie jak procesor, pamięć RAM ma własną szybkość, która skutecznie kontroluje ilość danych, jaką może obsłużyć na sekundę, w połączeniu z kilkoma innymi czynnikami. Całkowita prędkość pamięci jest dyskutowana jako przepustowość, w megabajtach na sekundę, ale tradycyjnie pamięć będzie sprzedawana z szybkościami w MHz.

Różnorodne dane na temat pamięci RAM

Typowa pamięć DDR4 działa w przedziale od 2133 MHz do 3 000 MHz, jednak niektóre z nich mogą działać w górę od 4 886 MHz w celu uzyskania najszybszych dostępnych zestawów.

Czas jest kolejnym aspektem pamięci, który może mieć wpływ na wydajność kostek RAM, choć nie są już tak ważne. Ważne jest, aby mierzyć efektywnie czas między cyklami zegara, a wraz ze wzrostem prędkości pamięci również zwiększają się czasy, zmniejszając opóźnienia. Zazwyczaj czas jest wymieniony jako kilka liczb oddzielonych myślnikami, dzięki czemu łatwo można go odczytać na zakupionym sprzęcie.

Przy zakupie pamięci czasy, który odpowiada za responsywność RAM, jest bardzo ważnym detalem tylko wtedy, gdy rozważasz pamięć o wysokiej wydajności do testów porównawczych lub gier na najwyższym możliwym poziomie. Niedzielny gracz lub osoba, która korzysta z internetu do sprawdzania skrzynki mailowej, nie musi interesować się responsywnością pamięci RAM, ponieważ nie wywiera ona zbyt dużego impaktu w niezbyt angażujących czynnościach.

Na koniec powinieneś wiedzieć o kanałach. Większość sprzedawanych dziś pamięci obsługuje co najmniej dwa kanały, co oznacza, że między jednym gniazdem pamięci a kontrolerem pamięci procesora na płycie głównej znajdują się dwie szyny. Jednak ta konstrukcja wymaga dwóch pamięci RAM tego samego typu i prędkości, które obsługują dwa dopasowane do siebie kanały. Można również znaleźć wysokiej jakości zestawy RAM z trzema lub czterema modułami, które obsługują potrójne lub czterokanałowe układy pamięci na płytach głównych.

Ze względów praktycznych projekty wielokanałowe nie mają wielkiego wpływu na codzienną wydajność. Jeśli jednak chcesz skorzystać z podwójnej lub większej ilości pamięci kanałów, pamiętaj o zainstalowaniu drążków w odpowiednich kolorowych gniazdach na płycie głównej.