Jak usunąć zrogowaciałą skórę skalpelem?
Jak usunąć zrogowaciałą skórę skalpelem? Pacjenci odwiedzający gabinet podologiczny borykają się z różnymi problemami i schorzeniami, takimi jak deformacje czy odciski. Wielu z tych niedogodności towarzyszy także charakterystyczne zjawisko hiperkeratoz, czyli punktów i obszarów zrogowaciałego naskórka. Opracowywanie hiperkeratoz jest więc jedną z podstawowych czynności, jakie w swojej pracy wykonuje podolog. Dlaczego pojawiają się one na stopach i jak skutecznie się ich pozbyć?
Czym dokładnie są hiperkeratozy?
Pojęcie hiperkeratoz określa specyficzne zjawisko, oparte na nadmiernym i szczególnie przyspieszonym procesie namnażania się komórek skóry. Charakterystyczne rogowacenie naskórka to problem, który szczególnie często pojawia się na powierzchni stóp. Powstają one najczęściej na skutek niewłaściwej higieny i nieumiejętnej pielęgnacji skóry stóp, a także w wyniku regularnie pojawiającego się, nadmiernego ucisku. Namnażanie się komórek naskórka to bowiem nic innego, jak naturalna reakcja obronna organizmu, który identyfikuje skutki niedostatecznej higieny, złej pielęgnacji i niepożądany ucisk jako zagrożenie. Aby ochronić swoją strukturę i nie dopuścić do przerwania jej ciągłości, organizm pobudza skórę do mnożenia się, a co za tym idzie także nawarstwiania. Coraz to nowe warstwy skóry wysychają, twardnieją i rogowacieją.
Hiperkeratozy mogą pojawiać się na całej powierzchni stopy, zarówno na palcach oraz pomiędzy nimi, jak i na podeszwach. Szczególnie często pojawiają się one także na piętach. Ta część stopy – regularnie obciążona, a przy tym najczęściej niedostatecznie pielęgnowana i nawilżona – jest obszarem wyjątkowo narażonym na zrogowacenia. W skrajnych przypadkach i sytuacjach szczególnego zaniedbania namnażających się hiperkeratoz, sucha i twarda skóra na piętach zaczyna pękać. Powstałe pęknięcia nie tylko powodują nieprzyjemny ból, ale także stanowią otwartą drogę do potencjalnych zakażeń. Przykładem często występujących hiperkeratoz są przede wszystkim odciski – nagniotki i modzele – ale także rogowacenie podpaznokciowe oraz wspomniane już zrogowaciałe, pękające pięty.
Jak usunąć hiperkeratozy?
Skuteczne, a przede wszystkim umiejętne usuwanie hiperkeratoz to czynność, którą musi opanować każdy podolog. Kluczowe jest w tym wypadku właściwe podejście do problemu, a także użycie odpowiednich narzędzi. Wiele osób decyduje się na samodzielne usuwanie zrogowaceń poprzez ich ścieranie, co w rezultacie przynosi efekty odwrotne od zamierzonych. Nadmiernie i inwazyjnie ścierana skóra odbiera bowiem podjęte czynności jako atak i zagrożenie. Tym samym ponawia proces namnażania, co skutkuje kolejnym nawarstwieniem się suchej, zrogowaciałej skóry i postępowaniem problemu. Także w gabinecie podologicznym należy więc unikać usuwania zrogowaceń poprzez ich ścieranie. Użycie frezarki jest w tym wypadku niewskazane, przynajmniej w pierwszej fazie terapii.
Znacznie korzystniejszym dla pacjenta i przynoszącym długotrwałe, satysfakcjonujące efekty sposobem jest usuwanie hiperkeratoz przy pomocy skalpela. Tylko takie rozwiązanie pozwala na pełną kontrolę procesu usuwania skóry i zminimalizowanie lub całkowite zapobiegnięcie uruchomienia się procesów obronnych naskórka. Co więcej, rozpoczęcie usuwania hiperkeratoz za pomocą skalpela pozwoli nam również zminimalizować wytwarzanie wysokiej temperatury.
Usuwanie hiperkeratoz w gabinecie podologicznym
Wiemy już, że najlepszym rozwiązaniem w przypadku usuwania hiperkeratoz jest użycie skalpela i wykończenie pracy za pomocą frezarki. Jak jednak powinien przebiegać cały proces leczenia? Pierwszym i podstawowym krokiem, niezależnie od rodzaju dolegliwości, jest rozmowa z pacjentem. Dokładny wywiad, poznanie nawyków i trybu życia pacjenta, a także innych, towarzyszących mu dolegliwości pozwoli na postawienie właściwej, celnej diagnozy. Jest ona niezbędnym elementem początkowym każdej skutecznej terapii. Najlepszymi efektami cieszy się bowiem leczenie, które obejmuje usuwanie samego problemu i jego efektów, ale także stojącej za ich powstawaniem przyczyny.
Kolejnym krokiem jest przygotowanie pacjenta do zabiegu. Stopy muszą zostać poddane dezynfekcji i odświeżeniu. Warto stosować wysokiej klasy profesjonalne preparaty, bogate w naturalne olejki, mające na celu zarówno zmiękczenie skóry stopy, zwiększenie komfortu pacjenta, jak i minimalizowanie nieprzyjemnego zapachu.
Kolejnym krokiem jest przystąpienie do właściwego usuwania zrogowaceń. Czynność należy rozpocząć od największych skupisk nawarstwionej, przesuszonej skóry. Do usuwania hiperkeratoz należy użyć sterylnego i dobrze naostrzonego skalpela jednorazowego użytku. Pamiętajmy, że narzędzie powinno pozostawać w szczelnym, sterylnym opakowaniu aż do chwili rozpoczęcia zabiegu.
Przed przystąpieniem do usuwania zrogowaceń należy dokładnie obejrzeć ostrze skalpela, najlepiej pod światło, aby upewnić się, że na jego powierzchni brak jest jakichkolwiek uszczerbków czy pęknięć. W przeciwnym wypadku należy sięgnąć po inny, pozbawiony wad skalpel. Przy jego pomocy należy pewnie i precyzyjnie usunąć wierzchnią warstwę suchej, martwej skóry i powtarzać czynność aż do momentu jej całkowitego pozbycia się. Drobne pozostałości należy następnie wygładzić przy pomocy frezarki i odpowiednio dobranych frezów. Najlepiej w tym wypadku sprawdzą się kapturki ścierne o gradacji 80 i 150 oraz 150 i 320.
Satin podolog Warszawa |
Podleśna 7 |
01-673 Warszawa |
228334787 |
www.satin.pl |