Jak wybrać bramę garażową? Wybór bramy garażowej wbrew pozorom nie należy do prostych zadań. Oprócz walorów wizualnych oraz właściwych wymiarów, jest wiele innych aspektów na które trzeba zwracać uwagę decydując się na zakup bramy. Oferta producentów jest bardzo szeroka, przez co łatwo się w niej zagubić. Jaką więc bramę wybrać, aby dopasowywała się ona pod względem estetycznym do reszty domu oraz zapewniała odpowiednie bezpieczeństwo jej użytkownikom oraz samemu samochodowi?

Rodzaje bram garażowych

Jednym z ważniejszych aspektów jest dopasowanie właściwego rodzaju bramy do swojego domu. Najpowszechniejsze w Polsce są bramy uchylne. Sposób otwarcia polega na wysunięciu się bramy na zewnątrz. Z tego właśnie względu nie jest to dobre rozwiązanie w sytuacji kiedy podjazd jest niewielki. Za to świetnie sprawdzi się tam, gdzie nie ma ograniczonego miejsca.

Kolejnym rodzajem są bramy segmentowe, które można podzielić na boczne oraz górne. Ich największą zaletą jest to, że podczas otwierania nie zajmują dodatkowego miejsca przed garażem. Ponadto są one szczelne, przez co do wnętrza garażu przedostaje się mniej powietrza z zewnątrz niż w przypadku bram uchylnych, co jest szczególnie ważne zimą. Zaleca się ich montowanie w garażach o krótkich podjazdach oraz garażach ogrzewanych.

Na rynku znajdziemy również oferty dotyczące bram rolowanych, zwanych również żaluzjowymi. Ich mechanizm działania jest podobny do sposobu przesuwu rolety okiennej. Oznacza to, że nie zajmują one dodatkowego miejsca podczas ich otwierania i zamykania. Ponadto są wyposażone w napęd elektryczny. Ze względu na to, że zajmują one najmniej miejsca spośród wszystkich możliwych bram, sprawdzą się najlepiej w garażach, które wychodzą bezpośrednio na ulicę oraz tam gdzie podjazdy są krótkie.

Ostatnim rodzajem bramy garażowej, jaki można wyróżnić są bramy rozwieralne. Obecnie są one trudno dostępne, częściej niż u znanych producentów można je znaleźć w warsztatach rzemieślniczych. Ich mechanizm polega na otwieraniu bramy na boki. Nie bez powodu jest to rozwiązanie, od którego się odchodzi. Otwieranie skrzydeł drzwiowych zajmuje najwięcej miejsca spośród wszystkich możliwych rozwiązań. Dodatkowym utrudnieniem jest napęd elektryczny, którego montaż w bramach rozwieralnych często jest niemożliwy.

Bezpieczeństwo

Jedną z funkcji bramy garażowej powinna być ochrona przed potencjalną kradzieżą. Automatyczne bramy stanowią duże utrudnienie dla włamywaczy głównie z powodu ich dużego ciężaru oraz całkowitej automatyzacji działania rygla, który jest sprzężony z napędem. Można również zamontować specjalny alarm antywłamaniowy. Tyle pod względem ochrony przed kradzieżą, ale co z bezpieczeństwem użytkowników i samochodu? 

Praktycznie każda brama automatyczna przy końcowej fazie zamykania spowalnia cały proces. Jednak od pewnego czasu nie stanowi to jedynej formy bezpieczeństwa. Coraz częściej bramy garażowe są wyposażone w mechanizmy, zabezpieczające ją przed zgnieceniem. Polega to na tym, że kiedy brama podczas opadania wyczuje przeszkodę, automatycznie zmieni kierunek ruchu. Ten sam efekt otrzymamy w wyniku zastosowania fotokomórek, które monitorują obszar bramy i odpowiadają za jej otwarcie oraz zamknięcie. Inną formą ochrony są listwy zabezpieczające. Zapewniają one duże bezpieczeństwo, z powodu wysokiej czułości na dotyk. Owe rozwiązanie można zastosować do większości bram garażowych.

Kolor bramy 

Bramy garażowe mogą zarówno poprawić jak i zepsuć wygląd domu, dlatego też przy ich wyborze należy kierować się pewnymi zasadami. Kolor bramy garażowej, według klasyki powinien pasować do ram okiennych, do drzwi lub ogrodzenia. Taka sama barwa stanowi wersję zachowawczą, dzięki której można mieć pewność, że wygląd domu będzie spójny. Dla odważniejszych osób można zastosować kontrasty. 

Coraz chętniej korzysta się z połączenia tej samej faktury, barwy i formy dla ogrodzenia, drzwi i bramy garażowej. Jest to obecnie modny trend, dzięki któremu dom zyskuje walory estetyczne i wygląda gustownie oraz z klasą. Jednak o ile wybór bramy garażowej tylko w tej samej barwie, co pozostałe elementy domu nie jest zbyt trudny, to w przypadku znalezienia dokładnego odzwierciedlenia całego wzoru, może sprawiać duże trudności. To rozwiązanie zalecane jest głównie wtedy, kiedy dom jest w trakcie budowy i dopiero dokonujemy zakupu drzwi, ogrodzenia oraz bramy. 

Istnieją również osoby, które lubią harmonię, nie lubią kontrastów, za to cenią sobie spójność. Właśnie dla takich osób najlepsze będzie zastosowanie uzależnienia barwy bramy garażowej od koloru ściany. Świetnie to wygląda szczególnie przy białej bramie znajdującej się na białej ścianie. Owe rozwiązanie zaleca się głównie w przypadku stonowanych barw. Cały ten zabieg sprawia, że dom wygląda nowocześnie.

Jednak czy to są jedyne możliwe połączenia? Oczywiście, że nie. Projektanci mają również wiele innych propozycji, a każda z nich opiera się na wspólnej barwie bramy garażowej z konkretnym elementem domu. W celu wyróżnienia bramy można dopasować ją do kostki, którą wyłożony jest podjazd, szczególnie kiedy kostka posiada kolorowe zdobienia. Bramę garażową można również łączyć pod względem koloru z dachem czy elementami ozdobnymi domu.