Jak wybrać pościel dla dzieci

Wybór pościeli jest bardziej istotna, niż może się wydawać. Dotyczy to również szerszego kontekstu całej kultury snu. Nie powinniśmy patrzeć na niego wyłącznie pod kątem konieczności (lub przyjemności), która musi odbywać się przez pewną ilość godzin i wszystko inne samo się ułoży. Higiena snu to jednak znacznie szersza perspektywa, która prowadzi do utrzymania energii przez cały kolejny dzień. Niektórzy sportowcy na najwyższym poziomie wręcz uczą się efektywnego snu. Zdrowy i dobrze zrealizowany prowadzi do osiągnięcia zdrowia, dobrego nastroju oraz wystarczającej ilości energii.

Jest to niezwykle istotne w przypadku naszych pociech. Ważnym elementem higieny snu jest dobór odpowiedniej pościeli. Właśnie te dwa elementy będą głównym tematem tego artykułu. Jaka pościel dla dziecka https://www.lamilani.pl/pl/c/Zestaw-Poscielowy-Poszewka-Koldra-Poduszka/59 zapewni mu optymalny sen, a tym samym przyczyni się do zdrowego stylu życia oraz dni pełnych energii?

Rozmiar pościeli dla dziecka

Jednym z głównych czynników wyboru jest rozmiar pościeli. To pierwszy aspekt, na który powinniśmy zwrócić uwagę. Tak naprawdę wybór powinien być dokonany w zależności od wzrostu dziecka. Stosuje się jednak uproszczone kryteria, które sprawiają, że podejmowanie decyzji trwa krócej i prawdopodobnie zakończy się sukcesem. W pierwszym roku życia najlepszy okazuje się wymiar 56 x 75 cm. Do drugiego roku życia 80×100 cm wydaje się optymalnym rozwiązaniem. Później już zmiany pościeli nie będą tak częste, a tym samym cały proces zostanie ułatwiony. Od 2 do 5 lat najczęściej korzysta się z wymiaru 100×135 cm. Kolejny wymiar optymalnie dopasowuje się od 5 do 10 roku życia. Wynosi on 140×200 i jest coraz bliższy pościeli, która okaże się również wygodna dla dorosłych. Zresztą kolejny wymiar jest już właśnie tym, który może być stosowany do końca życia. Mowa tutaj o klasycznym rozmiarze 160×200 cm. Pamiętajmy, że podane wartości są jedynie przybliżone i nie należy ich traktować jako jedyne słuszne rozwiązanie. Zawsze można to skorygować, posługując się wzrostem dziecka, aby dobór jeszcze lepiej odpowiadał potrzebom młodego człowieka.

Ogólne zasady wyboru pościeli dla dziecka

Optymalna pościel powinna być wykonana z materiału, który spełnia podstawowe kryteria. Na szczęście sklepy z tkaninami https://www.lamilani.pl/pl/c/Minky-material/48 zapewniają coraz wyższe jakości, które spełniają wymogi organizmów dzieci i dorosłych. Przede wszystkim kołdra powinna być odpowiedniej grubości. Niektóre z nich mogą być traktowane jako uniwersalne i tym samym wykorzystywane przez cały rok. Inna koncepcja to z kolei postawienie na inną kołdrę w okresie zimowym i letnim. Trudno wskazać, że któreś z tych rozwiązań jest wyraźnie lepsze. Czasami dodatkowy kocyk dla dziecka https://www.lamilani.pl/pl/promotions może całkowicie rozwiązywać problem. Bardzo ważnym elementem jest również przepuszczalność powietrza. Jeśli będzie ona zbyt niska, dziecko będzie się pocić, a tym samym obniży się zarówno komfort, jak i efektywność. Cyrkulacja powietrza jest jednym z podstawowych wymagań, które są stawiane pościelom wysokiej jakości. Materiał to również kwestie alergiczne. Szczególnie w przypadku niższego wieku naszych pociech, powinniśmy unikać występowania tego niebezpieczeństwa. Tkaniny sztuczne są lepsze pod tym względem, ponieważ w ich przypadku ten problem nie występuje. Czy to oznacza, że te materiały są lepsze? Niekoniecznie i zazwyczaj właśnie naturalne tkaniny są bardziej polecane. Wynika to z lepszej cyrkulacji powietrza, ale pamiętajmy, że to jest to sugestia, która nie musi być prawdą w każdej sytuacji.

Jaki materiał okazuje się najlepszy w kwestii pościeli dla dziecka?

Na rynku występuje wiele materiałów, które charakteryzują się dobrymi parametrami. Rozwiązania kompletnie nieskuteczne nie cieszą się popularnością i tym samym są wypychane z rynku. Przede wszystkim powinniśmy pamiętać, że jeśli kupimy najtańszą pościel, niekoniecznie uzyskamy wysoką jakość. Od razu warto jednak wyróżnić bawełnę. Jest to tkanina, która charakteryzuje się dobrą przepuszczalnością powietrza, niezłym przewodzeniem ciepła oraz nie występuje w tym przypadku problem z uczuleniami. Bawełna również może być różnego rodzaju. Ta tradycyjna niezmiennie jest najpopularniejsza, ale flanela czy satyna to również rozwiązania, które mogą okazać się skuteczne. Szczególnie ta druga może być optymalnym wyborem na lato ze względu na to, że jest to tkanina cienka oraz przyjemna w dotyku. Naturalny len również jest materiałem wartym rozpatrzenia. Problematyczne jest jednak jego utrzymanie w dobrym stanie. Czy należy jednak całkowicie eliminować materiały sztuczne? Byłoby to duże uproszczenie. Nowoczesne materiały mogą spełniać wymogi stawiane przez najbardziej wymagających.

Higiena snu dziecka to nie tylko pościel

Wiemy już jak dokonać skutecznego wyboru pościeli dla dziecka. W takiej sytuacji warto również zwrócić uwagę na pozostałe aspekty. Odpowiednia pościel nie oznacza jeszcze optymalnego snu. Niezwykle istotny jest choćby wybór materaca, który nie będzie obciążał kręgosłupa. Godziny snu to nie wszystko w kwestii samego czasu, gdyż ważna jest choćby regularność. Samo pomieszczenie, w którym śpi dziecko, również powinno być odpowiednio przygotowane. Mowa tutaj choćby o dopływie świeżego powietrza oraz brak nadmiernego oświetlenia.