Jak zadbać o świeży tatuaż
Jak zadbać o świeży tatuaż – wybrałeś już wzór, umówiłeś się na wizytę w profesjonalnym studiu tatuażu. Musisz jednak pamiętać, że razem z opuszczeniem salonu twój tatuaż jest już gotowy tylko teoretycznie. W rzeczywistości musisz jeszcze o niego odpowiednio zadbać, tak żeby tusze wchłonęły się jak najlepiej i na jak najdłuższy czas, ponieważ to właśnie pierwsze dni po wykonaniu decydują o tym, jak trwały będzie tatuaż.
Na początek: żeby tatuaż http://www.i3.edu.pl/jak-wybrac-odpowiedni-salon-tatuazu/wyszedł dobrze, ważne jest także to, jak się do niego przygotujesz. Dzień wcześniej zadbaj o porządny odpoczynek, a także powstrzymaj się przed spożywaniem alkoholu czy środków odurzających. Pamiętaj również, aby miejsce, na którym zostanie zrobiony tatuaż, intensywnie smarować balsamem nawilżającym już na pięć dni przed samym zabiegiem.
Podstawą jest odpowiednie zabezpieczenie tatuażu jeszcze w samym studiu, tuż po skończonym tatuowaniu. Konkretna metoda zabezpieczenia zależy już od konkretnego tatuatora, jako że istnieje kilka technik na zrobienie tego. Do trzech podstawowych należy owinięcie tatuażu folią, bandażem lub opatrunkiem z gazy; mniej istotne który z nich zostanie użyty, najważniejsze, żeby został sprawnie założony i szczelnie ochraniał wytatuowaną skórę przed wpływem czynników zewnętrznych, które mogłyby doprowadzić do podrażnienia. Poza tym opatrunek przyspiesza gojenie skóry, która podczas tatuowania została wielokrotnie nakłuta, a także zmniejsza ryzyko powstania dużego strupa na skutek krzepnięcia krwi.
W każdym dobrym studiu tatuażu ( tatuaze-warszawa.pl ) wykwalifikowana obsługa poinformuje cię, jak należy dbać o tatuaż, a także wszystko wyjaśni krok po kroku – co, jak długo, co ile czasu. Opieka nad świeżym tatuażem to przede wszystkim utrzymywanie opatrunku przez odpowiedni czas, przemywanie i smarowanie dobrze dobraną maścią; nie ma co do tego reguły, jako że konkretne zabiegi pielęgnacyjne zależą i od wielkości, i od rodzaju tuszu, a także miejsca na ciele, na którym został wykonany. Mimo to istnieją pewne zasady, o których należy pamiętać i przestrzegać bez względu na wcześniejsze parametry.
Przez pierwsze dni po wykonaniu tatuażu musisz pamiętać o powstrzymywaniu się od wielu rzeczy, które mogłyby negatywnie wpłynąć na proces gojenia. Zapewne zostaniesz o nich poinformowany w studiu tatuażu, jednak najlepiej jest je wypisać, tak aby na pewno o żadnej nie zapomnieć. Zanim rana się nie zagoi, a naruszony naskórek nie zasklepi, nie dotykaj tatuażu. Bakterie znajdujący się na rękach mogłyby wówczas łatwo przesiąknąć pod skórę, a co za tym idzie – zainfekować ranę. Powstrzymaj się również przed piciem alkoholu przez kilka (około trzech) dni. Alkohol rozrzedza krew, na skutek czego niedogojona rana zacznie intensywniej krwawić. Z tego samego powodu odradzane jest zażywanie aspiryny czy innych środków o takim działaniu.
Nie wystawiaj świeżo wytatuowanej skóry na wysokie temperatury; w praktyce oznacza to unikanie słońca podczas bardzo ciepłych dni, ale także sauny czy jacuzzi. Na te parę dni zrezygnuj z basenu czy opalania na solarium – zarówno chlor, jak i promieniowanie nieodłączone sztucznemu opalaniu mogą podrażnić skórę i znacznie opóźnić zagojenie się naskórka.
Jednym z podstawowych błędów przy opiece nad nowym tatuażem jest przemywanie jego lub jego okolic mydłem. Mydło i podobne mu środki powodują wyparowanie wody spod skóry, co prowadzi do jej przesuszenia. Z podobnych względów tatuażu nie należy przemywać kosmetykami ani barwionymi, ani perfumowanymi. Tak jak w przypadku większości ran, tatuaż goi się szybciej, jeżeli jest często wystawiany na świeże powietrze. Trzeba zachowywać jednak przy tym odpowiednią ostrożność, jako że w okolice rany czy później strupa nie powinny dostawać się ani pyły, ani kurze czy podobne zanieczyszczenia. W przeciwieństwie do samego powietrza, te czynniki opóźniłyby proces gojenia.
Opieka nad świeżym tatuażem nie kończy się wraz z zagojeniem się rany czy zniknięciem strupa. Wytatuowane miejsce potrzebuje dłuższej rekonwalescencji, która przy najlepszym scenariuszu będzie trwała około miesiąca. Żeby dowiedzieć się, czy wszystko goi się prawidłowo i z tatuażem nie dzieje się nic złego, po odklejeniu strupa ponownie udaj się do salonu tatuażu, tym razem na kontrolę. Jeżeli do tego czasu przestrzegałeś wszystkich zaleceń, a do rany nie dostały się żadne szkodliwe czynniki, nie będziesz miał już wiele do roboty i pielęgnacja nowego tatuażu ograniczy się do smarowania go maścią nawilżającą. Isotne jest również smarowanie tatuażu filtrem UV za każdym razem, kiedy wychodzisz na słońce, jako że jego promienie doprowadzają do blednięcia tatuażu.
Po dwóch do trzech miesięcy tatuaż powinien utrwalić się na tyle, że będziesz mógł odłożyć na półkę krem regenerujący. Kiedy sięgnąć po niego ponownie? Po tym, jak znów wybierzesz się do studia tatuażu na kolejną sesję tatuowania!