Jaki komputer wybrać w 2020 roku?

Na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat cała branża komputerowa odnotowała ogromny przeskok technologiczny. O ile jeszcze nie tak dawno komputer nie był dostępny na każdym kroku, tak dzisiaj można powiedzieć, że każdy nosi go przy sobie. Przecież obecne smartfony są niejednokrotnie lepsze od stacjonarnych maszyn czy też laptopów. Na co więc zwrócić uwagę podczas doboru odpowiedniego komputera w zależności od naszych potrzeb w 2020 roku?

Początki komputerów

Urządzenia komputerowe są z nami już od kilkudziesięciu lat. Jako ciekawostkę warto wspomnieć, że pierwszy komputer na świecie nosił nazwę ENIAC. Jego stworzenie trwało ponad 2 lata, a dokładna data rozpoczęcia pracy nad nim do marzec 1943 roku. Jego budowa została ukończona 10 grudnia 1945 roku. Pierwotne urządzenie było naprawdę ogromnych gabarytów. Jego powierzchnię oszacowano na aż 140 m2, a cała konstrukcja ważyła aż 27 t. Całkowite koszta stworzenia pierwszego komputera również były ogromne, a szacuje się je na około 500 tys.

Jeżeli chodzi o pierwszy komputer w Polsce, to powstał on w 1958 roku i nazwano go jako XYZ. Natomiast w 1961 roku zapoczątkowano masową produkcję urządzeń o nazwie ZAM 2. Nieco później, bo w 1963 roku ruszyła natomiast produkcja komputerów o nazwie Odra 1003. Wszystkie sprzęty tego typu, które powstały w Polsce w tamtym okresie były określane mianem “maszyn matematycznych”.

Na co zwrócić uwagę podczas doboru komputera?

W przypadku, gdy chcemy zaopatrzyć się w komputer, to najlepiej abyśmy odpowiedzieli sobie na kilka zasadniczych pytań, które ułatwią nam odpowiedni wybór. Po pierwsze powinniśmy określić nasz budżet, który możemy przeznaczyć na urządzenie. Następnie powinniśmy zastanowić się do czego będziemy najczęściej go najczęściej używali. Tutaj warto również wziąć pod uwagę to, czy nie lepszym wyborem będzie np. laptop, który pozwoli nam na użytkowanie poza domem. Na końcu warto przejrzeć rynek wtórny, dzięki czemu będziemy mogli w miarę określić, czy dany budżet pozwoli nam na kupno nowej maszyny, cz też będziemy musieli zadowolić się jedynie używaną. Podsumowując więc, przed kupnem warto zwrócić szczególną uwagę na kilka ważnych kwestii:

  • do czego będzie używany komputer,
  • czy zależy nam na nowej maszynie, a może jednak wystarczy tylko używana,
  • w jakich warunkach będziemy korzystać ze sprzętu,
  • ile osób będzie użytkować urządzenie,
  • kiedy planujemy kolejną ewentualną wymianę komputera na nowy.

Odpowiedzenie na powyższe zagadnienia bądź tylko na kilka z nich powinno z pewnością pomóc nam podjąć ostateczną decyzję przed zakupem urządzenia. Taka analiza to bardzo ważny krok, szczególnie jeśli planujemy przeznaczyć na maszynę nieco większą kwotę. Przecież nikt nie lubi przysłowiowo wywalać pieniędzy w błoto, a więc lepiej wcześniej zastanowić się nad wyborem nieco dłużej, aniżeli potem być niezadowolonym z zakupu.

Jaki komputer do codziennego użytkowania?

W przypadku, gdy zależy nam wyłącznie na urządzeniu, które będziemy użytkowali jedynie w ramach przeglądanie internetu, oglądania filmów czy też pisania dokumentów w Word, to z pewnością znajdziemy coś w atrakcyjnej cenie. W tym przypadku warto po prostu zastanowić się, czy lepszym wyborem okaże się komputer stacjonarny czy może laptop. W tej konkretnej sytuacji wydaje się, że laptop sprawdzi się o wiele lepiej. Przede wszystkim dlatego, że można go zabrać ze sobą w każde miejsce.

Komputer stacjonarny sprawdziłby się lepiej w przypadku, gdy zależałoby nam na lepszych oraz mocniejszych podzespołach, które umożliwiałyby wykonywanie bardziej złożonych zadań. W takiej sytuacji to raczej standardowy komputer lepiej by się odnalazł, a także ewentualne koszta byłyby prawdopodobnie niższe, aniżeli w przypadku laptopa. Wybór sprzętu pomiędzy komputerem stacjonarnym a laptopem do codziennego użytkowania w prostych celach zależny jest przede wszystkim od naszych preferencji. To czy będziemy chcieli używać sprzęt poza domem ma tutaj determinujące znaczenie.

Praca zdalna a odpowiedni komputer

Teraźniejsza sytuacja na świecie dosyć mocno rozpowszechniła pracę w domu czy też pracę zdalną. Z tego powodu sporo osób rozpoczęło poszukiwania odpowiedniego sprzętu, który umożliwi im wypełniać swoje obowiązki. Niektórzy szukają jedynie prostego komputera, na którym będą mogli przeglądać pocztę elektroniczną, korzystać z popularnych platform oraz komunikatorów czy też co jakiś czas wydrukować jakieś dokumenty. Natomiast inni potrzebują nieco lepszej maszyny, która będzie w stanie obsłużyć wymagające programy komputerowe np. do obróbki wideo czy też zdjęć. W tym przypadku podstawowym pytaniem, na które musimy sobie odpowiedzieć jest to, do jakich czynności będziemy potrzebować sprzęt.

W sytuacji, gdy komputer będzie używany jedynie do prostych prac, to zdecydowanie nie trzeba nadwyrężać swojego budżetu domowego i można zakupić po prostu standardowy, średniej klasy sprzęt komputerowy. Natomiast w przypadku, gdy potrzebujemy bardziej konkretnej maszyny, to należy postawić na komputer z dobrym procesorem, wysokiej jakości kartą graficzną oraz z dyskiem wewnętrznym o odpowiedniej pojemności. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że komputer sprosta naszym oczekiwaniom.