Koń. Mieć, czy nie mieć?
Koń. Mieć, czy nie mieć? Dbanie o swoją kondycję fizyczną zajmuje coraz ważniejsze miejsce w życiu wielu ludzi. Z biegiem czasu kolejne osoby uświadamiają sobie, jak ważne są ruch i odpowiednia dieta. Jednak jaki rodzaj aktywności fizycznej wybrać? To zależy od indywidualnych upodobań i możliwości. Są sporty uniwersalne, które prawie każdy może uprawiać i lubić. Należą do nich na przykład fitness, jazda na rowerze, gimnastyka i inne mało obciążające ćwiczenia.
Inne sporty, jak na przykład jeździectwo konne, narciarstwo czy skoki na bungee, wymagają już specyficznych zainteresowań i co ważne – zamiłowania do kontaktów z przyrodą. Z punktu widzenia medycyny o wiele zdrowiej jest zażywać aktywności fizycznej na świeżym powietrzu. Jeśli ma się taką możliwość, należy z niej korzystać dla własnego dobra. Z kolei liczne badania psychologów dowodzą, że kontakt z naturą w postaci zwierzęcia korzystnie działa na ludzki umysł, łagodzi stres, koi nerwy i daje dużą satysfakcję. Osoby borykające się z napięciem emocjonalnym w ciągu dnia, na przykład w pracy, mogą sprawić sobie pupila, który będzie pocieszał i koił nerwy, zszargane po całym dniu walki o przetrwanie w naszym współczesnym, zabieganym świecie. Pies, kot lub świnka morska to miły towarzysz codziennych trosk i źródło radości. Niestety, bywa też kłopotliwym lokatorem w naszym mieszkaniu. Jeśli zachodzi obawa, że można nie dać sobie rady z opieką nad własnym zwierzątkiem, można spróbować innych sposobów na spędzanie czasu z czworonogiem.
Tu naprzeciw wychodzi nam jeździectwo konne. Koń, z którym się spotykamy, nie mieszka z nami w domu, najczęściej w ogóle nie jest naszą własnością. Dlatego obowiązki, takie jak opieka nad nim i koszty jego utrzymania, spadają na kogoś innego. Amator jeździectwa przychodzi po prostu do stadniny, płaci ustaloną kwotę i dostaje określoną ilość czasu na jazdę konną. Można dostać do jazdy konia już gotowego, osiodłanego i ubranego w ogłowie, ale można też samemu zadbać o przygotowania do wycieczki. Niektórym osobom wiele radości sprawia siodłanie i szykowanie konia, a nawet czyszczenie mu sierści lub kopyt. Jest to bezpośredni kontakt ze zwierzęciem, który daje poczucie satysfakcji, a bliskość tak pięknej i majestatycznej żywej istoty bardzo dobrze wpływa na stan emocjonalny człowieka. Wspomniana satysfakcja wynika zapewne z namiastki odpowiedzialności i opieki, jaką daje się koniowi w takich chwilach. Dbając o zwierzę, dba się także o swoje samopoczucie. To całkiem dobry układ, ponieważ korzystają na nim obie strony.
Bywa też tak, że jeździectwo konne uprawia się, posiadając własnego wierzchowca. Posiadanie swojego domu na wsi lub pod miastem znacznie zwiększa szanse na zakup konia. Jednak tak duże zwierzę trudno byłoby trzymać w domu, dlatego od razu warto postarać się o stajnię. Na budynku dopasowanym do potrzeb konia się nie kończy, bo ten akurat czworonóg potrzebuje dużo ruchu i musi codziennie biegać po wybiegu lub pastwisku. Niezależnie od pory roku, właściciel konia musi być gotów zapewnić mu odpowiednią dawkę aktywności fizycznej. Poza zakwaterowaniem, koń potrzebuje także odpowiednio zbilansowanego pokarmu, który doda mu sił i zapewni zdrowie, ale nie przysporzy kłopotów z nadmiarowymi kilogramami. Konie wydają się zawsze szczupłe i wysportowane, ale gdyby właściciele o nie nie dbali, na pewno dałoby się zauważyć ich złą kondycję.
Dobra karma i przeróżne witaminy to nie wszystko, ponieważ do samej jazdy konnej potrzeba sporo sprzętu. Wspomniane siodło i ogłowie to jedynie wierzchołek góry lodowej. Osoby które na co dzień zajmują się jeździectwem konnym wiedzą, jaka ilość ekwipunku przypada na jednego konia. Są to różnego rodzaju materiały ochronne, jak derki i osłony na stawy. Na końskim grzbiecie pod siodłem obowiązkowo powinien znaleźć się czaprak, czyli kawałek grubego materiału, chroniący delikatną skórę zwierzęcia przed urazami i otarciami. Do tego dochodzą różne rodzaje ogłowia i różne siodła, ponieważ nie każde nadaje się do wszystkiego.
Jazda na koniu to wiele różnych dyscyplin sportowych. Niektórzy decydują się na skoki i skaczą z koniem przez przeszkody. Inni wybierają wyścigi i z zawrotną prędkością cwałują po torze wyścigowym. Pewna grupa jeźdźców wybiera trening ujeżdżeniowy, podczas którego uczy się konia różnych końskich sztuczek, które ma wykonywać z maksymalnym wdziękiem, aby zasłużyć na wysokie oceny sędziów. Jeśli jeździec nie odczuwa potrzeby brania udziału w zawodach, może wybrać jazdę w formie rekreacyjnej, co też ma swój urok i według wielu osób jest jedyną słuszną formą użytkowania tego zwierzęcia.
Według nich jeździectwo konne powinno być partnerstwem, a nie wykorzystywaniem konia. Wyjazdy w teren, podziwianie krajobrazów i spontaniczny galop brzegiem morza to ukoronowanie całej ciężkiej pracy, jaką trzeba wykonać przy swoim koniu. Koń ze swej strony, jako zwierzę inteligentne i majestatyczne, potrafi odwdzięczyć się za dobrą opiekę posłuszeństwem i przywiązaniem i nigdy specjalnie nie skrzywdzi swojego opiekuna, chyba że niechcący. Jednak miłośnicy koni nie martwią się tym i widzą tylko jasne strony tej ludzko-końskiej kooperatywy.
Pamiętajmy, że do jazdy konnej potrzebujemy dobrze dobranej odzieży jeździeckiej. Potrzebujemy np. specjalistycznych spodni jeździeckichzwanych bryczesami. Są to spodnie o specjalnym kroju, które są odpowiednio wzmocnione.