Księgowość uproszczona to najprostsza forma księgowości, jednakże nawet ona spędza sen z oczu początkującym przedsiębiorcom. Jest to forma księgowości prowadzona przez osoby fizyczne, spółki cywilne oraz spółki jawne i partnerskie. Wartość przychodów nie może przekraczać ćwierć miliona euro w przeliczeniu na polską walutę. Powyżej tej kwoty obowiązuje prowadzenie księgowości pełnej opartej na księgach rachunkowych, czyli bardzo specyficznemu systemowi ewidencji podatkowej.

Ze względu na fakt, iż lubię mówić o rzeczach, o których mam pojęcie w tym artykule dowiesz się nieco o księgowości uproszczonej. W temacie księgowości pełnej nie dysponuję wiedzą, którą mógłbym się pochwalić przed moimi czytelnikami. Zapraszam, więc do lektury poświęconej księgowości uproszczonej. Na początku powiedzmy sobie o formach uproszczonej księgowości, należą do nich: karta podatkowa, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych oraz podatkowa księga przychodów i rozchodów. Zacznijmy od ostatniego punktu, czyli wyżej wspomnianej księgi podatkowej. Jest to bieżąca ewidencja wszelkich operacji gospodarczych w nieco uproszczonej formie. System księgowania w takiej formie polega na dokładnej rejestracji wszelkich przychodów, zakupów oraz innych transakcji, jakie prowadzone są przed dane przedsiębiorstwo.

Zobacz także:

Głównym celem użytkowania księgi podatkowej jest ustalenie wysokości podatków. Oczywiście księgę zakłada się w oparciu o określony wzór według rozporządzenia ministra finansów. Tym, co jest najbardziej charakterystyczne dla tego rodzaju księgowości jest brak kontroli kapitału danego przedsiębiorstwa oraz wszelkich zmian, jakie w nim zachodzą. Zgodnie z przepisami prawa podatkowego na każdego przedsiębiorcę nałożony jest obowiązek prowadzenia księgi przychodów i rozchodów. Wyjątkiem, kiedy nie musimy prowadzić księgi przychodów i rozchodów jest sytuacja, w której prowadzimy księgę rachunkową, o której wspomniałem już wcześniej. W dodatku musimy opłacać podatek dochodowy w formach zryczałtowanych. Wielu przedsiębiorców mają możliwość prowadzenia elektronicznej księgi przychodów i rozchodów, jest to bardzo korzystne i redukuje koszty.
W związku z ciągłym rozwojem technologii forma ta staje się coraz bardziej popularna. Jeżeli zdecydujemy się korzystać z formy elektronicznej to musimy posiadać instrukcję obsługi programu, zapisywać dna na magnetycznych nośnikach oraz zapewnić bezzwłoczny wgląd w treść zapisów. Dodatkowo musimy pilnować chronologii i porządku, a także musimy wystrzegać się błędów. Jeżeli jesteśmy czynnym podatnikiem VAT-u to musimy prowadzić rejestr zakupu i sprzedaży VAT. Na całe szczęście w ustawie nie ma konkretnej formy prowadzenia. Najważniejsze żeby zawierał dane liczbowe dotyczące podatku VAT oraz dane kontrahentów.
Dzięki tym rejestrom możemy wypełnić deklarację VAT-7 lub VAT-7K. VAT-7 w momencie, kiedy rozliczamy się, co miesiąc, a VAT-7K, kiedy rozliczamy się, co kwartał.  Oczywiście, jeżeli mamy taką potrzebę to możemy prowadzić kilka rejestrów, taką najbardziej podstawową formą jest rejestr sprzedaży zakupu towarów i usług, jeżeli nasze biznesy wykraczają poza Unię Europejską to wówczas musimy prowadzić rejestr eksportu i importu towarów i usług.
Księgę przychodów i rozchodów powinniśmy złożyć na dzień rozpoczęcia działalności gospodarczej lub na początek roku podatkowego. Po założeniu takiej księgi mamy dwadzieścia dni na poinformowanie odpowiedniego naczelnika w urzędzie skarbowym.
Ryczałt ewidencjonowany to dodatkowa forma płacenia podatku gdzie kwoty, jakie przyjdzie nam zapłacić oparte są o określone stawki. Z tej formy nie mogą skorzystać osoby, które prowadzą: aptekę, lombard, kantor, działalność w zakresie kupna i sprzedaży wartości dewizowych, działalność w zakresie handlu częściami i akcesoriami do pojazdów mechanicznych, udzielają pożyczek pod zastaw, prowadzą spółkę wspólnie z małżonkiem lub ten sam rodzaj działalności gospodarczej, co małżonek, wytwarzają wyroby opodatko­wane podatkiem akcyzowym. Wysokość wyżej wymienionej stawki jest uzależniona od tego, jakiego rodzaju prowadzimy działalność. Jeżeli działalność jest różnorodne to wówczas istnieje możliwość, że przedsiębiorca będzie się rozliczać na podstawie kilku różnych stawek. Warto wspomnieć, że księgowość uproszczona jest stworzona dla małych przedsiębiorstw i jest najczęściej wybieraną formą rozliczania się z urzędem skarbowym przez początkujących przedsiębiorców.

Kiedy staniem przed koniecznością wejścia w świat rachunkowości możemy z niemal stu procentową pewnością rozliczać się z państwem w ten sposób, ponieważ zaoszczędzi on nam pieniędzy oraz zachodu. Chcąc być pewnym, że z naszymi rachunkami jest wszystko w porządku powinniśmy cały czas pogłębiać naszą wiedzę na temat księgowości i obostrzeń prawnych.

Z mojej strony to tyle, dziękuję Ci serdecznie za czas i atencję poświęcone na lekturę tego artykułu. Zachęcam także to zapoznania się z prawem podatkowym nawet, jeżeli nie jesteś przedsiębiorcą, ponieważ z pewnością bardzo ułatwi nam to wkroczenie w świat podatków.