Kupno bielizny damskiej online. Na co uważać?

Coraz częściej decydujemy się na zakupy przez internet zamiast tradycyjnego wyjścia do sklepu. Skoro możemy zamówić z dostawą do domu nawet artykuły spożywcze, tym bardziej naturalne wydaje się kupowanie online także ubrań. Z drugiej strony jednak nie można przymierzyć ubrań przez internet – a dobrze dobrana odzież to przecież klucz do udanych zakupów. O czym więc trzeba pamiętać, żeby z sukcesem kupić bieliznę przez internet?

Ideana bieliznaOdpowiednio dobierz rozmiar

Jak wiadomo, rozmiar rozmiarowi nie równy. Dlatego tak ważne jest, żeby przed dokonaniem zakupu poznać swoje dokładne wymiary; internetowe sklepy z bielizną zazwyczaj oferują całe tabele, na podstawie których możemy następnie wybrać odpowiedni rozmiar. To wiele ułatwia – oznaczenia typu „rozmiar L” czy „rozmiar 38” bywają mylące, jako że M-ka w jednym sklepie spokojnie mieści się w S-kę w innym. Kluczem jest porządne zmierzenie się. Jak to zrobić? Przygotuj miarę krawiecką i karteczkę, na której zapiszesz wszystkie wymiary.

  • Pod biustem mierz się na wydechu – wciągnięcie powietrza wypaczy wynik. Weź pod uwagę, że wymiary zawsze podaje się z 0 lub 5 na końcu, dlatego wynik jak 88 czy 72 zaokrąglaj w dół; odpowiednio do 85 i 70.
  • Do zmierzenia piersi weź miarę w ich najszerszym miejscu; nie ściskaj biustu, inaczej wynik nie będzie wiarygodny. Podczas mierzenia miej na sobie luźny, miękki biustonosz, który nie podnosi piersi; jeżeli twój biust opada, pochyl się do mierzenia.

Mając te wyniki, bez problemu znajdziesz w internecie kalkulatory, które przeliczą twoje wymiary i podadzą rozmiar twojego biustonosza.

Uważaj na nieuczciwych sprzedawców

Bywa, że asortyment danego sklepu spodoba nam się do tego stopnia, że kupujemy interesującą nas odzież od razu, bez wcześniejszego upewnienia się, że dana strona internetowa jest w stu procentach uczciwa. To duży błąd, jako że w internecie wciąż pełno nieuczciwych sprzedawców, którzy wysyłają albo ubrania wyglądające zupełnie inaczej niż za zdjęciach, gorsze jakościowo czy nawet zniszczone, albo w ogóle nawet nie nadają przesyłek, biorąc całe pieniądze dla siebie. Przez takich oszustów trzeba być zawsze bardzo ostrożnym. Nigdy nie kupuj w nieznanym ci sklepie. Najlepiej, jeżeli poleca ci go znajoma osoba albo przynajmniej możesz znaleźć dużo pozytywnych opinii, chwalących poszczególne aspekty danego sklepu. Jeżeli jednak widzisz również opinie negatywne, gdzie problemem jest zwłaszcza jakość dostarczanego towaru – zrezygnuj. To zbyt duże ryzyko, a przecież nikt nie chce wyrzucić pieniędzy w błoto.

Zawsze sprawdzaj koszty wysyłki

Obniżony koszt odzieży, za to bardzo droga przesyłka to praktyka znana przede wszystkim z serwisów aukcyjnych w stylu Allegro czy AliExpress, jednak może się także zdarzyć na zwykłych stronach oferujących sprzedaż bielizny. Najlepiej, jeżeli wysyłka jest darmowa – w niektórych sklepach ta opcja jest dostępna dopiero po zakupie od danego progu cenowego. Najważniejsze, żeby nie okazało się, że po dodaniu kosztu przesyłki całość znacznie przekracza twój budżet, czyli – na przykład – dostarczenie produktu nie kosztuje prawie drugie tyle, co kupowana bielizna.

Czy możesz sobie pozwolić na ewentualny zwrot?

Z kupnem bielizny przez internet zawsze wiąże się pewne ryzyko – w końcu nie można jej przymierzyć i nawet zakładając, że dobrze dobrało się rozmiar, w rzeczywistości nigdy nie możemy mieć pewności, że odzież naprawdę będzie idealnie na nas pasowała. Ze względu na wcześniejsze przymierzanie większość stacjonarnych sklepów bieliźniarskich nie pozwala na dokonywanie zwrotów. Jest to całkiem logiczne rozwiązanie, głównie pod kątem higieny. Na szczęście przy zakupie online wygląda to zupełnie inaczej i masz pełne prawo do dokonania zwrotu, jeżeli po przymierzeniu okaże się, że bielizna na ciebie nie pasuje. Co więcej, niektóre sklepy oferują darmowy zwrot. Co zrobić, żeby zwrot został uznany? Przede wszystkim bielizna musi zostać oddana w oryginalnym opakowaniu, razem ze wszystkimi metkami, bez widocznych śladów noszenia. W przeciwnym razie zwrot może zwyczajnie nie zostać uznany, do czego sprzedawca ma pełne prawo.

Dobra bielizna to ta, która podoba ci się najbardziej

I, co najważniejsze, kupuj bieliznę przede wszystkim dla siebie; nie dla osoby partnerskiej czy kierując się tak zwanymi normami społecznymi. Jesteś osobą o rozmiarze L lub większym, ale podoba ci się koronkowa bielizna? Nie krępuj się. Decyduj się na zakup tego, co jest w twoim guście – co mieści się w twojej estetyce i co zwyczajnie masz ochotę na siebie założyć. To nieprawda, że bielizna erotyczna czy dwuczęściowe stroje kąpielowe są zarezerwowane dla osób o rozmiarze nie większym niż 38; bielizna dla ciebie to tylko i wyłącznie ta, w której czujesz się dobrze.