Na co zwrócić uwagę przy wyborze domu dla seniorów?

Na co zwrócić uwagę przy wyborze domu dla seniorów?

Na co zwrócić uwagę przy wyborze domu dla seniorów?

Oddanie matki, ojca, babci, dziadka czy też innej bliskiej osoby do domu dla seniorów jest niesamowicie trudną decyzją. Jednak najczęściej jest to jedyne wyjście. Niestety na rynku znajdziemy wiele domów dla seniorów, które nie mogą pochwalić się zbyt pochlebnymi opiniami. Jak takich uniknąć? Na co zwrócić uwagę wybierając/sprawdzając domy dla seniorów?

Zobacz także:

 

Nie kierujmy się ceną

Prywatne domy dla seniorów są płatne. Czasem pobyt miesięczny w tego typu miejscu jest wyższy kilkukrotnie od emerytury naszego seniora. Najbliższa rodzina w takiej sytuacji jest zobowiązana do opłacenia pozostałej kwoty. Niestety wiele osób popełnia ten błąd, że sugeruje się po prostu jedynie ceną. Wybierają po prostu dom, w którym są najniższe opłaty i tyle. Nie ma niczego gorszego niż tego typu postępowanie. Postępując właśnie w ten sposób skazujemy się na natrafienie właśnie na takie domu dla seniorów, na które trafić byśmy nie chcieli.

Niestety niska cena świadczy (prawie zawsze) o niskiej jakości warunkach, słabym wyżywieniu, mało wykwalifikowanym personelu oraz także złej opiece medycznej. Takim domom seniora mówimy stanowcze nie. Nie sugerujmy się ceną. Zróbmy dokładny research.

Warunki w domu

Swoje poszukiwania powinniśmy rozpocząć od dokładnej analizy poszczególnych domów seniora w naszej okolicy. Dlaczego mowa o naszej okolicy? Na pewno chcemy odwiedzać swoich bliskich. Podróż raz w tygodniu na drugi koniec Polski jest niestety uciążliwa. Dlatego też promień maksymalnie sześćdziesięciu kilometrów od miejsca naszego zamieszkania jest w porządku. Wszystkie domy dla seniorów w tej odległości powinniśmy sobie rozpisać i rozpocząć analizę.

Najważniejsze dla nas powinny być warunki w danym domu dla seniora. Liczy się zarówno pokój, jak i także części wspólne oraz ogród. Zapytajmy ilu osobowe są pokoje, jakie jest ich wyposażenie oraz jak wyglądają miejsca ogólnodostępne. Oczywiście kolejny krok, to weryfikacja tych słów czy też zdjęć zamieszczonych w sieci. Na pewno “w ciemno” po pięknych słowach nie podpisujmy żadnej umowy. Musimy przejechać się na miejsce i ocenić wszelkie warunki. Nie może nas przecież nic niemiło zaskoczyć. Pracownik powinien bez problemu nas oprowadzić. Jeśli nie chce tego zrobić, to coś jest nie tak. Mamy takie prawo i skorzystajmy z niego.

Opiekunki i opieka medyczna

Poza warunkami panującymi w domu niezmiernie ważna jest także opieka zarówno wykwalifikowanych opiekunek, jak i także pielęgniarek, lekarzy oraz rehabilitantów. Muszą to być osoby nie tylko z odpowiednim wykształceniem i doświadczeniem, ale przede wszystkim z odpowiednim podejściem. Wiadomo, że osoby starsze wymagają dosyć specyficznego podejścia. Z niektórymi trudno jest się dogadać, inni się zapominają, a z jeszcze innymi nie ma po prostu kontaktu.

Pracy w takim domu dla seniorów jest co niemiara. Osoby pracujące w tego typu warunkach z takimi pacjentami muszą być osobami odpornymi zarówno fizycznie, jak i także psychicznie. W innym razie po prostu w tej pracy się nie sprawdzą. Będąc na miejscu dopytajmy o kadrę. Zapytajmy także o zajęcia dodatkowe w domu. Czy są organizowane jakieś atrakcje? Jakie zabiegi przysługują podopiecznym i tym podobne. Musimy wyjść z kompletem informacji. W innym wypadku nasza wizyta byłaby bez sensu.

Bardzo ważne jest to czy lekarze mają cały czas dyżur w danym domu seniora. Jeśli tak, to na pewno jesteśmy spokojniejsi. Wiadomo, że ze starszymi osobami nigdy nie wiadomo. Tego rodzaju opieka jest wymagana.

Kwestia odwiedzin

Na sam koniec omówmy sobie kwestię odwiedzin. Nikt nie oddaje bliskiej mu osoby i zapomina o niej. Chcemy być w dalszym ciągu aktywni w jej życiu. Co za tym idzie chcemy ją odwiedzać. Dopytajmy zatem jak wygląda kwestia odwiedzin. Na pewno chcemy wiedzieć czy musimy dostosować się do jakiś godzin i na przykład odwiedziny trwają tylko godzinkę czy też możemy spędzić ze swoim bliskim cały dzień w ogrodzie jeśli mamy na to ochotę.

Warto od razu dopytać o możliwość wzięcia bliskiej nam osoby do domu na przykład na święta, weekend czy też i na urlop. Zwykle nie ma z tym najmniejszego problemu, ale wszystkie takie kwestie powinny być dograne przed podpisaniem umowy.

Gdy już dojdzie do podpisania umowy zapoznajmy się dokładnie ze wszelkimi jej aspektami. Upewnijmy się, że wszystko się zgadza, pasuje nam oraz wyrażamy na to zgodę. Pamiętajmy także, że nasza “misja” obserwatora nie kończy się na etapie podpisania umowy. Już podczas pobytu w domu dla seniorów naszej bliskiej osoby przypatrzmy się jak się zachowuje, zapytajmy o co po niektóre kwestie oraz rozmawiajmy na bieżąco z personelem. Mając ciągły kontakt na pewno będziemy mieli wszystko pod kontrolą i dopuścimy do sytuacji, w której coś niemiłego i niespodziewanego się wydarzy. Nie chcemy na takie rzeczy pozwolić.

Nikt nie pozwoli zrobić swojemu bliskiemu krzywdy. Na szczęście dobrych domów dla seniorów jest cała masa w naszym kraju. Wystarczy poszukać i każda ze stron będzie na pewno zadowolona w stu procentach.