Na czym polega wypożyczanie aut?

W dzisiejszych czasach, można kupić wszystko, a jeśli nie kupić to przynajmniej wypożyczyć. Trend związany z wypożyczaniem samochodów przywędrował do Polski z zachodu, to tam już od dawna istnieją tego typu działalności i działają naprawdę prężnie. W końcu i ktoś w Polsce odkrył tę niszę na rynku i postanowił, zacząć wypożyczać auta, niczym w amerykańskim filmie.  Jest to bardzo ciekawe i przydatne rozwiązanie, nie tylko dla turystów, którzy chcą zwiedzić okolicę, ale także dla osób, które potrzebują się przemieścić z punktu A do punktu B, a nie posiadają samochodu.

Jak to działa?

Trzeba wiedzieć, że nie każdy będzie mógł wypożyczyć samochód, młody, świeżo upieczony kierowca, może napotkać na problemy, nie zawsze, ale najczęściej tak bywa. Właściciele wypożyczalnie zabezpieczają się w ten sposób przed ewentualnym zniszczeniem auta. Szczegółowe kryteria wiekowe SĄ zazwyczaj podawane w regulaminach wypożyczalni, które są ogólnodostępne na stronach internetowych.  Często właściciele wypożyczalni aut decydują się na uzależnienie progu wiekowe od klasy auta. Młody kierowca w wieku 19 lat może napotkać problemu przy wypożyczaniu SUV-a, czy auta klasy Premium. Udając się do wypożyczalni należy posiadać przy sobie, prawo jazdy oraz dowód tożsamości ze zdjęciem, który trzeba będzie okazać pracownikowi, czasem potrzebna będzie też karta kredytowa, do zabezpieczenia wypożyczonego auta. Pracownik spisze numer karty, aby móc w razie problemów ściągnąć z niej należności.

Kolejny krok to opłacenie kaucji, i tutaj tak jak i przy wieku jest to uwzględnione od klasy auta, mniej prestiżowe modele będą objęte mniejsza kaucja a, jednak, kiedy chcemy wypożyczyć np. Mercedesa klasy C kaucja może wynosić, aż 2500 złotych. Opłata ta najczęściej pokrywa pełne koszty wypożyczenia auta, oraz pełno baku paliwa, więc nie trzeba się niczym martwić, po dopełnieniu formalności można wsiadać i jechać, nie ponosząc dodatkowych kosztów.

Przed wypożyczeniem auta warto zapoznać się z warunkami wypożyczenia, aby żadna kwestia nie była zaskoczeniem. Najczęściej sprawa wygląda następująco: auto musi wrócić w takim samym stanie, w jakim zostało wypożyczone, czyli kompletne, często praktykuje się zwrot auta z paliwem zalanym pod korek, jest to sprawiedliwa praktyka, ponieważ uzupełniamy stan baku tylko o tyle ile wyjeżdżaliśmy w trakcie wypożyczenia.

Kwestie poprawnej jazdy i przestrzegania kodeksu drogowego, obowiązują tutaj tak samo jak w każdym aucie, jeśli na przykład przekroczymy dozwolona prędkość i złapie nas fotoradar, nie wymigamy się od odpowiedzialności. Należy pamiętać, że wypożyczalnia ma nasze pełne dane i godziny, w których auto zostało oddane nam na wypożyczenie, a mandaty z fotoradarów, są opatrzone datą i godziną, więc można mieć niemalże pewność, że bilecik tak czy owak trafi do opłacenia w nasze ręce.  Tak samo ma się tutaj kwestia opłat parkingowych, opłat za autostrady, leżą one zawsze po stronie wynajmującego.

Kolizja i co wtedy?

Jeśli pechowo trafi się nam kolizja wypożyczonym autem, nie należy się niczego obawiać, każde auto jest ubezpieczone, dlatego w razie takiej sytuacji należy zawsze bezapelacyjnie wezwać policję.  Większość wypożyczalni ma także zapis o tym, aby ją powiadamiać o takiego typu zajściach. Jest to logiczne, w końcu to oni są pełnoprawnymi właścicielami pojazdu uczestniczącego w kolizji. Można wtedy liczyć na wymianę auta, na model podobnej klasy.  Te wytyczne stosuje się, kiedy do wypadku dojdzie w wyniku błędu innego uczestnika ruchu, a co jeśli jest to ewidentnie wina wypożyczającego? Wtedy jest trochę mniej przyjemnie. Należy liczyć się z wydatkami związanymi z pokryciem wyrządzonej szkody. Koszty naprawy auta, są najczęściej kosztorysowanie przez dział wycen, bądź rzeczoznawcę. Jednak warto wiedzieć, że można się przed tym także zabezpieczyć, wystarczy wykupić ubezpieczenie znoszące odpowiedzialność kierowcy. Jest to stosunkowo niewielki koszt w porównaniu z kosztem napraw uszkodzonego auta wypożyczalni.

Należy pamiętać, że za stan techniczny pojazdu w trakcie okresu wypożyczenia odpowiada w pełni wypożyczający, i jeśli zdarzy się nam złapać gumę, bądź urwać lusterko można być niemal pewnym, że koszta napraw zostaną pokryte z naszej kieszeni, tak samo jest z uszkodzeniami wnętrza auta, wszelkie zabrudzenia, przypalenia papierosem, sprawią, że może  zostać nie doliczona dodatkowa opłata do kosztów wypożyczenia. Co raz większą popularnością cieszy się usługa wynajem busa Szczecina http://readyrent.pl/wynajem-busow-szczecin.html, gdyż co raz więcej osób z Zachodniopomorskiego podróżuje na Zachód.

Pomimo tych wszystkich obostrzeń, jeśli jesteśmy na wakacjach, warto czasem zdecydować się na wypożyczenie auta z miejscowej wypożyczalni, zamiast jechać do miejscowości docelowej swoim pojazdem, pozwala to zaoszczędzić wiele pieniędzy, ponieważ koszt wypożyczenia samochodu, nie SĄ tak duże jak mogłoby się wydawać. Koszt wynajmu auta w Polsce waha się w zależności od klasy samochodów w granicach od 100 do 450 złotych za dobę. Za granicą ceny kształtują się w podobny sposób, dlatego warto czasem przeanalizować taką opcję.