Na których obszarach działki przyda się kostka brukowa?

Pewne fragmenty działki trzeba wyłożyć materiałem, który je utwardza. Zwykle wybiera się do tego kostkę brukową. Ma sporo zalet, a nie jest droga. Utwardzenie terenu niezbędne jest głównie na obszarze między bramą a garażem. W niektórych innych miejscach też jest to polecane.

Wjazd do garażu i kostka wokół domu

Strefa, która wymaga utwardzenia, to przede wszystkim ta, po której jeździ się samochodem. Jest to obszar od bramy w ogrodzeniu do bramy garażowej. Twarda i wytrzymała kostka brukowa wytrzyma ciężar samochodu, jeśli wybierze się taką o grubości 6 cm. Wykłada się nią szeroki pas, tak by można było swobodnie poruszać się autem. Zaleca się, by na ten obszar wybierać kostkę ciemną, ze względu na możliwość wystąpienia trudnych zabrudzeń. Ze względów praktycznych utwardzony powinien być też pas wokół domu. Mógłby to być beton, ale nie wyglądałoby to estetycznie. Kostka brukowa prezentuje się bardziej elegancko i jest trwała. Może być cieńsza niż ta na wjeździe do garażu, bo ruch na niej jest wyłącznie pieszy.

Inne obszary, gdzie konieczne jest położenie kostki

Kostka przydaje się także między furtką a wejściem do domu. Przydaje się też od domu w głąb działki np. od budynku do garażu. Teoretycznie można by się było na tych obszarach bez niej obejść. W praktyce jednak wykładanie kostką brukową tych miejsc jest konieczne. Pozwala to wygodnie poruszać się po terenie działki. Zapewnione jest wygodne wejście z chodnika przy ulicy do domu. Położenie kostki zwiększa estetykę posesji. Wyłożenie nią tych obszarów to minimum komfortu, jaki można uznać obecnie za niezbędny. Kostka betonowa na tych obszarach też nie musi być tak gruba, jak ta od bramy do garażu. Może mieć taki sam kolor jak tamta albo inny. W tych czterech obszarach na każdej działce przyda się kostka. Na niektórych posesjach może się ona przydać w innych jeszcze miejscach.

Kostka brukowa w ogrodzie

Można wyłożyć kostką brukową https://www.dom-pl.com/poz-bruk-plaza-grande/ niektóre obszary w ogrodzie. Nawet w niedużym znaleźć się może alejka. Coś warto na nią położyć i może być to kostka. Można wybrać szarą, ponieważ taki naturalny kolor kostki brukowej współgra z przyrodą. Alejki w ogrodzie mogą być prostymi liniami albo mogą być one faliste. Od stylu ogrodu i jego aranżacji zależy, jakie bardziej pasują. Jeśli są to linie faliste, to drobna kostka brukowa może jest lepsza od typowej. Drobnymi kwadratowymi elementami łatwiej wykłada się wklęsłe i wypukłe kształty. Drobne elementy są też lepsze, jeśli dróżka jest wąska.

Teoretycznie można by nie kłaść kostki. Wystarczy jednak wyobrazić sobie, jak spacerowało się po ogrodzie po deszczu. Niezbędna jest kostka brukowa, by mieć możliwość przejścia się bez ryzyka zabrudzenia obuwia. Ważne jest tu poczucie komfortu, ale też bezpieczeństwo butów i ubrań. W dużych ogrodach dróg wyłożonych kostką powinno być więcej. Jeśli w głębi ogrodu jest altana, to przynajmniej na drodze od głównej alei do tego miejsca powinna znajdować się kostka.

Duży teren przy domu wyłożony kostką

Niekiedy widać, że duży teren przy domu jest wyłożony kostką. To spotyka się rzadko, ale w pewnych sytuacjach położenie kostki na dużym obszarze jest dobrym pomysłem. Jeśli działka jest bardzo duża, to jest to korzystne ze względów wizualnych. Większy wyłożony teren przy domu kieruje wzrok w tamtym kierunku. Budynek jest lepiej widoczny, czyli pomimo dużej przestrzeni ogólnej dominuje on na działce. Położenie kostki brukowej na większym obszarze przy domu opłaca się też, jeśli znajduje się tam kącik wypoczynkowy. Stół, ława do siedzenia, krzesła znajdują się na twardym terenie. Układanie kostki na większym obszarze jest dobrym pomysłem też dla kogoś, kto chce ograniczyć konieczność koszenia trawy.

Jakie kolory kostki brukowej wybrać?

Wybór rozmiaru i grubości kostki https://www.dom-pl.com/poz-bruk-plaza-grande/ na poszczególne obszary jest łatwy. Zwykle dobra jest typowa wielkość. Na duże obszary można wybrać płyty zamiast kostek, a na małe kostkę drobną. Na wjeździe do garażu potrzeba kostki betonowej 6 cm. W innych obszarach wystarczy kostka brukowa o grubości 4 cm. Trudniejszy jest wybór kolorów. Poza tym, że dobrze w ogrodzie wyglądają kolory naturalne, a przy garażu powinna być kostka ciemna, nie ma żadnych ograniczeń. Trzeba kierować się wyczuciem estetycznym. Można mieć na działce kostkę brukową w różnych kolorach. Najlepiej ograniczyć się do trzech, by nie było efektu pstrokacizny. Wybierając kolor kostki, trzeba sugerować się wyglądem budynku i ogrodzenia. Znaczenie ma też atmosfera, jaką chce się zyskać. Inaczej jest z dominującą kostką żółtą, a inaczej z szarą czy czerwoną.

Kostka powinna znaleźć się na czterech obszarach. To wjazd do garażu, pas wokół domu, dojście do drzwi wejściowych i droga z domu do dalszej części działki. Inne miejsca jej układania wynikają z indywidualnych potrzeb i preferencji. Zwykle przydaje się chociaż jedna wyłożona kostką alejka w ogrodzie. Jeśli ogród jest duży, potrzeba więcej alejek. Może też znaleźć się kostka brukowa na większym obszarze przy domu. Ma to zalety praktyczne i estetyczne, które dla niektórych osób są cenne.