Piaskowanie aluminium- odpowiedni sprzęt i zastosowanie

Piaskowanie aluminium- odpowiedni sprzęt i zastosowanie

Bardzo wiele osób zastanawia się jakiego rodzaju sprzęt jest używany do piaskowania aluminium? Przede wszystkim należy zaznaczyć, iż skuteczność tego rodzaju piaskowania jest uzależniona w znacznej mierze od sprzętu jaki jest wykorzystywany. W poniższym artykule dowiesz się między innymi: jakich urządzeń używać w tym celu a także innych ciekawych i istotnych informacji!

Piaskowanie aluminium- co należy o nim wiedzieć?

Powinieneś wiedzieć, iż piaskowanie aluminium sprawdza się doskonale przede wszystkim w procesie renowacji felg, branża motoryzacyjna to główny obszar działania oraz zastosowania procesu piaskowania aluminium. Dzięki takiemu rozwiązaniu można uniknąć rdzy oraz pozbyć się starej farby, która znajduje się w trudno dostępnych miejscach, tym samym umożliwia to równomierne rozłożenie lakieru. Co bardzo istotne, piaskowanie aluminium wymaga zastosowania sprawdzonego i odpowiedniego sprzętu który umożliwi skuteczną i sprawniejszą pracę. Obecnie na rynku znaleźć można wiele urządzeń, które są bardzo przydatne do piaskowania aluminium, wśród niezbędnych które umożliwiają profesjonalne piaskowanie można wymienić między innymi:

 • kompresor
 • piaskarkę
 • oraz specjalne wyposażenie danej osoby, która wykonuje piaskowanie,  jest to wyposażenie które chroni ją i ułatwia pracę.

Jaki powinien być kompresor?

Warto zaznaczyć, iż kompresor musi dawać moc, jest to sprężarka która posiada specjalny zbiornik o odpowiednio dużej pojemności, dzięki czemu może dostarczyć sprężone powietrze do dyszy, która poprzez uwalnianie oczyszcza dany element, który podawany jest w tym samym momencie piaskowaniu. Najważniejszą rzeczą w tym przypadku jest moc i wydajność i należy o tym pamiętać, również istotny jest koszt bowiem w przypadku profesjonalnego kompresora koszty mogą być znacznie wyższe! W niektórych przypadkach dochodzą nawet do kilkunastu tysięcy złotych, aczkolwiek piaskowanie aluminium jest to proces, który wykonuje się  jednorazowo. Nie jest przeprowadzany regularnie, dlatego nie zaleca się także inwestowania w zbyt drogi sprzęt, bowiem jest to usługa która nie jest wykonywana jest często. Doświadczeni fachowcy i profesjonaliści najczęściej korzystają ze specjalnych stacjonarnych sprężarek śrubowych oraz mobilnych kompresorów tłokowych, które mogą być stosowane w procesie piaskowania felg z aluminium a także innych elementów. Co istotne, moc i wydajność musi być dobrze dopasowana do zapotrzebowania konkretnych piaskarek.

Piaskowanie profili aluminiowych

Piaskowanie profili aluminiowych to rodzaj obróbki powierzchniowej, dzięki któremu można uzyskać szorstką, matową oraz wysoko dekoracyjną powierzchnię, która doskonale nada się w późniejszym czasie do malowania oraz anodowania. Bardzo dużym plusem takiego rozwiązania jest fakt, iż przyczepność farb na takiej powierzchni jest zdecydowanie bardziej większa w porównaniu z powierzchnią tradycyjną. Piaskowanie jest bardzo precyzyjną metodą oczyszczania powierzchni, bowiem jego głównym celem jest dotarcie ścierniwa do każdego zagłębienia oraz eliminacja jakikolwiek ognisk korozji oraz zanieczyszczeń. Dużą zaletą takiej metody jest również fakt, iż można jej podawać profile zamknięte oraz takie o nieregularnych i bardziej skomplikowanych kształtach.

 

Nowoczesne piaskarki kabinowe- skuteczne rozwiązanie?

W nowoczesnych i bardzo kompleksowych zakładach blacharsko-lakierniczych najczęściej stosuje się urządzenia, które służą do piaskowania aluminium. Specjalne piaskarki kabinowe wykorzystywane są w motoryzacji, kabiny ciśnieniowe składają się z:

 • kabiny
 • specjalnego separatora ścierniwa
 • filtra odpylacza
 • oraz oczyszczarki ciśnieniowej.

O czym warto pamiętać? To fakt, iż w kabinach ciśnieniowych piaskowanie aluminium jest przeprowadzane z zastosowaniem metody strumieniowo-ściernej oraz użyciem konkretnego rodzaju ścierniwa. Poprzez wykorzystanie separatora ścierniwa możliwa jest ciągła regeneracja, co znacznie podnosi skuteczność całego procesu, aczkolwiek wiąże się to również nakładem bardzo dużej mocy, dlatego wymagany jest tutaj wysokiej jakości kompresor!

Piaskowanie aluminium a piaskarka kabinowa

Jak wygląda działanie piaskarki kabinowej? Składa się z kilku etapów: na samym początku sprężone powietrze z kompresora jest dokładnie rozprowadzane w dwóch kierunkach w kabinie, następnie powoduje to wytworzenie siły dociskowej która działa na powietrze wymieszane ze ścierniwem. Poprzez takie rozwiązanie powstaje strumień ścierny, który w następnej kolejności odprowadzany jest dyszą na powierzchnię danego elementu, który podlega procesowi piaskowania. Powinieneś wiedzieć, iż obiekt jest zamknięty a ścierniwo które jest użyte na tym etapie jest wtłaczane i ponownie wykorzystywane, aż do momentu kiedy całkowicie zostanie zużyte. Jedynym minusem piaskarek kabinowych jest ich koszt, bowiem nie należą one do tanich, do kosztów dochodzą również opłaty związane z eksploatacją części oraz serwisem. W przypadku piaskowania aluminium z zastosowaniem piaskarki kabinowej należy pamiętać również o specjalnych rękawicach oraz masce ochronnej! W procesie piaskowanie aluminium najczęściej wykorzystuje się ścierniwo w takiej postaci jak:

 • węglik krzemu
 • śrut staliwny
 • specjalne mikrokulki szklane
 • oraz elektrokorund brązowy i szlachetny.

Gdzie warto korzystać z piaskowania aluminium?

Obecnie na rynku działa bardzo wiele firm, które zajmują się piaskowaniem aluminium, zakłady blacharsko-lakiernicze oferują profesjonalne usługi kompleksowej renowacji felg samochodowych. Jeżeli jesteś zdecydowany na skorzystanie z piaskowania aluminium, przed dokonaniem wyboru właściwej firmy sprawdź opinie klientów, ponieważ dzięki temu otrzymasz istotne informacje, które stanowią rzetelne źródło i pozwolą mieć pewność, że dana usługa zostanie wykonana nie tylko sprawnie ale również uczciwie i w terminie!

Jeśli jesteś zainteresowany piaskowaniem aluminium, pamiętaj że jest to jeden z najskuteczniejszych sposobów bardzo precyzyjnego oczyszczania elementów między innymi takich jak felgi. Warto postawić na profesjonalistów, dzięki czemu zyskasz pewność i gwarancję wysokiej jakości wykonania oraz satysfakcjonującego efektu!