Podologia- medycyna czy kosmetyka?

podologia

Podologia to dziedzina zajmująca się problemami stóp, w Polsce dopiero zaczyna się rozwijać. Na każdym kroku zaczynamy widzieć gabinety podologiczne i co coraz więcej osób z naszego otoczenia odwiedza specjalistę. Jeszcze do niedawna chcąc zadbać o swoje stopy umawialiśmy się na wizytę do pedikiurzystki, dziś zapisujemy się do tajemniczego podologa. Czym jest w takim razie podologia i jakimi typami schorzeń się zajmuje?

Czym jest podologia?

Podologia jest bardzo dobrze rozwiniętym na świecie działem medycyny zajmującym się problemami stóp oraz stawu skokowo- goleniowego. Jest to bardzo wymagająca dziedzina wymagająca znajomości dermatologii, diabetologii, chirurgii, ortopedii czy sposobów opatrywania ran. Dział ten zaczął się mocno rozwijać w medycynie sportowej, wielu bowiem czynnych sportowców zmagało się z licznymi urazami stóp. W wielu krajach na świecie podologia jest bardzo dobrze usankcjonowana, co pozwala na rzetelne wykonywanie tego zawodu. Rozległa wiedza do jego wykonywania wymaga ukończenia odpowiednich studiów. W Polsce jest to bardzo młody kierunek, którym zainteresowanie wzrasta z roku na rok. Na razie jednak polskie władze w żaden sposób nie uściśliły, czym on jest i jakie trzeba mieć uprawnienia, by wykonywać ten zawód.

 Zawód podologa

Mówi się, że zawód podologa wyrósł tak naprawdę z pedikiurzystów. To oni do tej pory zajmowali się kosmetyką stóp i to oni zauważyli, jakimi konsekwencjami może grozić nieumiejętne zajmowanie się nimi. Źle lub niehigienicznie leczone grzybice, wrastające paznokcie czy haluksy mogą doprowadzić do bardzo rozległych infekcji a w konsekwencji nawet do amputacji stopy. Dlatego właśnie w Niemczech walczono, aby ustanowić zawód podologa i konieczne kwalifikacje, które powinien posiąść. W Europie zachodniej większość krajów ma jasno ustalone zasady, co do zdobycia zawodu podologa, często są to specjalistyczne studia, szkoły policealne bądź szkoły zawodowe. Rozległość dziedziny sprawia, że i nauka nie należy do najłatwiejszych. Na naszym kontynencie pierwsza studia w tym zakresie wprowadziła Portugalia i do dzisiaj można zrobić zarówno licencjat jak i magistra z podologii. Kończąc takie studia absolwenci mają nawet uprawnienia do wykonywania szeregu drobnych operacji na stopach.

Podologia w Polsce

O podologii w Polsce mówi się, że jest dopiero dziedziną raczkującą i tak zapewne będzie do czasu jej prawnego uregulowania. Dziedzina ta była pomijana, gdyż nie zdawano sobie tak naprawdę sprawy, jak ważne jest dbanie o stopy. To one niejako noszą nasz ciężar przez całe życie i bardzo często na stopach widać, że z organizmem dzieje się coś niedobrego. W naszym kraju podologami są osoby, które skończyły kosmetologię ze specjalizacją podologiczną lub specjalistyczne kursy. Wraz z rozwojem tej dziedziny medycyny zaczęły również powstawać kierunki w szkołach policealnych, gdzie w ciągu roku lub dwóch lata można nauczyć się zawodu. Na uczelniach jeszcze nie ma osobnych kierunków, ale wydaje się to tylko kwestią czasu. Wzrost zainteresowania jakie zaczyna budzić w naszym kraju  podologia na pewno wkrótce zmusi polityków do nadania jest ram prawnych. Do tego czasu w Polsce mówimy raczej o podologii kosmetycznej, choć nie brakuje w niej rozwiązań medycznych.

Kto powinien skorzystać z pomocy podologa?

Podologia to przede wszystkim pomoc dla wszystkich osób borykających się z bólem stóp wynikających z chorób skóry, stawów czy cukrzycy. Gabinet koniecznie powinny też odwiedzić osoby z deformacjami stóp, bardzo częstymi haluksami i palcami krogulczymi. Również takie dolegliwości jak nadmierna potliwość stóp, pięty z ogromnymi pęknięciami, wrastające paznokcie, brodawki i odciski to zadanie dla podologa. Nie powinniśmy lekceważyć tych schorzeń, które mogą prowadzić do jeszcze większych powikłań. Często przyzwyczajamy się do życia z bólem, a to doprowadza do jeszcze większej deformacji stopy i zwielokrotnienia odczuwanego bólu. Wkrótce problemem będzie nie tylko założenie ładnego, eleganckiego obuwia, ale znalezienie jakiegokolwiek pasującego. Nie lekceważmy tych dolegliwości tylko poszukajmy pomocy u specjalisty.

Podologia kosmetyczna

W gabinetach podologicznych oprócz bardziej skomplikowanych zabiegów możemy wykonać także zabiegi upiększające stopy. I w Polsce to właśnie najczęściej z nich korzystamy. Zajmując się np. wrastającym paznokciem specjalista wykonuje również pedicure, dzięki czemu wychodząc z gabinetu nie tylko odczuwamy ulgę w bólu, ale mamy piękne i zadbane stopy. A dzisiaj stają się one wizytówką każdej kobiety a także mężczyzn. Z takich zabiegów szczególnie często korzystamy, gdy nadchodzi sezon letni. Zakładając odkryte obuwie, chcemy żeby nasze stopy wyglądały zdrowo i ładnie. Bardzo często jednak  zdarza się, że wiele osób musi ukrywać swoje stopy przed światem- zdeformowane palce, zrogowaciały naskórek i popękane pięty nie zachęcają do pokazywania ich całemu światu. A wystarczy jedna godzina u podologa, żeby nasze stopy wyglądały naprawdę pięknie więc czemu nie skorzystać?