Prezent dla dziecka — co wybrać?

Dzieci to ogromna radość dla każdego rodzica. Kiedy na świecie pojawia się maluszek zmienia się całe dotychczasowe życie począwszy od zwyczajów, aż po wystrój wnętrz, maluch wprowadza mnóstwo radości do domy oraz bałaganu, ale takiego pozytywnego. Sprawia też na początku, że oboje rodziców chodzą niewyspani.
Mimo wszystko im większy jest malec, tym więcej jest pracy i trzeba mu więcej uwagi poświęcać. Szczególnie pełen aktywności dla rodziców jest okres, kiedy maluch zaczyna chodzić, przemieszcza się po wnętrzu domy i próbuje wszystkie dotknąć. Wtedy trzeba poświęcić mu szczególną uwagę, ponieważ może zrobić sobie krzywdę strącając kwiatka z niższego parapetu, porcelanowe figurki z półek czy spróbuje wkładać paluszki do kontaktu.

Dziecko poznające świat potrzebuje rozrywki. Dlatego warto pomyśleć o zapewnieniu mu odpowiednich do wieku zabawek. Często przy świętowaniu tzw. „Pępkowego” znajomi i rodzina przynoszą prezenty dla malucha. Często jednak są one niedostosowane do wieku dziecka. Wynika to z faktu, że nie każdy wie, jaką zabawkę, w jakim wieku maluch potrzebuje. Dlatego też niektóre będą musiały zaczekać, aż pociecha nieco podrośnie, aby móc wykorzystać w pełni podarowaną zabawkę i się nią zainteresować. Jak wybrać podarunek dla dziecka w każdym wieku? Jeśli Ty masz malucha lub wybierasz się z podarkiem do kogoś, kto ma noworodka lub starsze dziecko, dowiedz się koniecznie co nieco o tym, jakie zabawki się przydadzą dziecku.

Noworodek — co kupić?

Jeśli poszukujesz prezentu dla swojego nowo narodzonego dziecka lub kogoś z rodziny, to powinieneś w pierwszej kolejności zwrócić uwagę na to, w jakim malec jest wieku. Dla kogoś, kto jeszcze nie ma dzieci, określenie ile konkretnie malec ma dni czy tygodni jest bardzo trudne. Dlatego wybór prezentu w takim wypadku jest też dość skomplikowany. Mogłoby się wydawać, że w przypadku sytuacji, kiedy to rodzice szukają jakiegoś prezentu dla swojego maluszka, będzie o wiele łatwiej. Należy jednak pamiętać, że taki maluszek, który niedawno się urodził widzi świat całkiem inaczej niż np. Roczne dziecko. Z racji, że poprzednie dziewięć miesięcy malec spędził w brzuchu mamy, gdzie było ciepło, cicho i ciemno, nowe otoczenie jest dla niego głośne i często przerażające. Dlatego kupując upominek, nie decydujmy się na kolorowe krzyczące i śpiewające zabawki, ponieważ będą u dziecka wywoływać więcej strachu niż radości.

Poszukując prezentu zastanówmy się nad czymś, co nie wywołuje takiej ilości bodźców, co mógłby drażnić malca. Postawić warto na bardziej stonowane kolory i w niedużych ilościach. W przypadku nowo narodzonego dziecka niewskazana jest nawet karuzela nad łóżeczkiem. Dla noworodka znacznie lepszym rozwiązaniem będzie np. Szumiś. Jest to materiałowa maskotka, która wydaje dźwięki podobne do suszarki. Jej zadaniem jest imitowanie szumów z brzucha mamy, co uspokaja malca i pozwala mu zasnąć. Dodatkowo możesz kupić np. Ciuszki czy kocyk dla maluszka.

Większe dziecko — mniejszy kłopot

Im starsze dziecko, tym większy mamy wybór zabawek dla niego. Wtedy znajdziemy coś dla malucha w każdym większym sklepie. Na początku drogi dziecka, czyli blisko roku, można podarować mu wiele ciekawych zabawek. Warto pomyśleć jednak o czym rozwijającym. Może to być więc materiałowa książeczka, z mnóstwem niespodzianek w środku, które będą ćwiczyć paluszki. Fajnym prezentem jest też mata edukacyjna czy szmaciane zabawki. Pamiętaj, aby unikać zabawek pluszowych. Te dzieci, które jeszcze biorą do ust wiele rzeczy, nie powinny mieć tego typu przytulanek. Biorąc je bowiem do buzi zjadają kłaczki maskotki, które wykonane są z syntetycznych włókien. Może to malcowi zaszkodzić.

Dziecko, które skończyło roczek jest już przyzwyczajone do wszelkich bodźców zewnętrznego świata. Można więc kupować mu wszelkie kolorowe zabawki, grające, mówiące, czy poruszające się. Zwykle takim wieku dzieci też nie wkładają już wszystkiego do ust. Także, jeśli znalazłeś misia, który spodoba się maluchowi, możesz mu śmiało go podarować. Z racji, że malec zaczyna już samodzielne przemieszczanie się czy to przez raczkowanie, czy próby stawania na własnych nóżkach, zabawki poruszające się będą zachęcać do przemieszczania się przez dziecko. Doskonałą zabawą będzie też dopasowywanie kształtów do otworów, czy proste układanki.

Zabawki edukacyjne

W przypadku dziecka od roku do dwóch, kupowanie skomplikowanych puzzli czy książek do nauki literek nie ma za bardzo sensu. Tajki maluch znacznie bardziej jest zainteresowany samą zabawą, przyglądaniem się zabawkom, niż nauką skomplikowanych rzeczy — przynajmniej jak na ten wiek. Warto postawić raczej na jakieś kreatywne układanki z ciekawymi kształtami oraz proste miękkie puzzle. Są one zwykle na tyle duże, że można z nich złożyć matę dla dziecka, która może samodzielnie rozebrać. Taki maluch poznaje nie tylko kształty, ale także nowe dźwięki. Dlatego ciekawym prezentem jest np. Jakiś instrument muzyczny. Mowa tutaj oczywiście o jakimś prostym instrumencie typu bębenek czy cymbałki. Wszelkie trąbki, flety czy gitary, to sprzęt dla dzieci w podstawowej klasie.