Rehabilitacja – co to jest pole magnetyczne?

Rehabilitacja - co to jest pole magnetyczne?

Nowoczesne formy terapii medycznych czerpią pełnymi garściami ze zdobyczy najnowszych technologii i odkryć naukowych. Obecnie, w polepszaniu stanu chorego udział ma nie tylko medycyna, ale również biologia, chemia czy fizyka i wyniki badań specjalistów z tych dziedzin. Formą terapii, która przywraca sprawność organizmowi jest rehabilitacja. Pośród wielu typów rehabilitacji fizycznej, w dalszej części artykułu zajmiemy się jej jednym rodzajem – magnetoterapią, czyli rehabilitacją z wykorzystaniem pola magnetycznego.

Rehabilitacja - co to jest pole magnetyczne?Magnetoterapia

Przez długi czas terapia z wykorzystaniem pulsowania pola magnetycznego była zaliczana do medycyny alternatywnej. W ostatnim czasie pojawiło się jednak coraz więcej publikacji wskazujących na pozytywne skutki, jakie ma na organizm sztucznie wytworzone pole magnetyczne. Na czym polega ten rodzaj rehabilitacji?

Magnetoterapia polega na wystawieniu ciała na działanie pola magnetycznego o niskim natężeniu. W ludzkich komórkach obecne są różne jony, które reagują na stymulację falami elektromagnetycznymi. W momencie, kiedy tkanka zostaje wystawiona na działanie pola magnetycznego, słaby prąd elektryczny aktywuje komórki w obszarze działania magnesów.

Zasada działania magnetoterapii opiera się na założeniu, że komórki tkanki dotkniętej schorzeniem mają inny potencjał elektryczny, niż komórki zdrowe. Celem magnetoterapii jest doprowadzenie do takiego stanu, w którym komórki z objawami zaburzonego potencjału elektrycznego wracają do stanu równowagi, co jednocześnie redukuje symptomy choroby.

Działanie lecznicze pola magnetycznego

Jako rodzaj rehabilitacji medycznej, magnetoterapia ma udokumentowane działanie w kilku obszarach chorobowych. Przede wszystkim, wpływając pozytywnie na potencjał elektryczny błony komórkowej, redukuje obrzęki i zapewnia ochronę przed powstaniem stanu zapalnego tkanki w miejscu zranienia lub złamania kości – z tego powodu magnetoterapię czasami określa się również jako rodzaj rehabilitacji ortopedycznej.

Drugim dobrze udokumentowanym skutkiem, jaki magnetoterapia ma na ciało człowieka jest działanie przeciwbólowe. Pulsacyjne pole magnetyczne redukuje transmisję sygnałów z zakończeń nerwowych do ośrodkowego układu nerwowego. Ponadto, magnetoterapia łagodzi odruchy autonomicznego układu nerwowego – czyli tego, który działa niezależnie od naszej woli, na przykład podczas skurczów serca czy nabierania oddechu w płuca.

Dzięki magnetoterapii dochodzi również do polepszenia krążenia krwi, ponieważ w kilka minut od wystawienia tkanek na działanie pola magnetycznego dochodzi do rozszerzenia naczyń krwionośnych. Poza tym, terapia polem magnetycznym o niskim natężeniu łagodzi napięcie mięśni szkieletowych.

Wskazania i przeciwwskazania

Rehabilitacja - co to jest pole magnetyczne?Pomimo tego, że magnetoterapia nie uzależnia oraz nie wykryto żadnych efektów ubocznych po jej zastosowaniu, nie poleca się jej jako rehabilitacji dla dzieci oraz dla kobiet w ciąży. Głównym powodem takiego stanu rzeczy jest brak wyników świadczących o stuprocentowym bezpieczeństwie tej metody. Ponadto, osoby z wszczepionymi urządzeniami, które działają z wykorzystaniem pola magnetycznego również nie powinny poddawać się tego typu rehabilitacji – mowa głównie o osobach z rozrusznikami serca. Poza tym, pole magnetyczne działa jednakowo i jednolicie na wszystkie tkanki, które są wystawione na jego działanie, wobec czego nie ma przeciwwskazań do poddania się rehabilitacji w ubraniu.

W związku z tym, że do przeprowadzenia sesji magnetoterapii konieczne jest urządzenie zwane solenoidem, nie jest możliwe prowadzenie tej rehabilitacji w domu. Z tego powodu nie poleca się jej osobom, które nie mogą podróżować do ośrodka rehabilitacji. Jednakże poza wymienionymi powodami, nie ma żadnych dodatkowych przeciwwskazań do poddania się magnetoterapii. Warto tylko porozmawiać ze swoim lekarzem prowadzącym o wdrożeniu tej terapii. Również rozmowa z dobrym rehabilitantem pozwoli rozwiać wszelkie wątpliwości, jakie pacjent może mieć w związku z polem magnetycznym.

Zobacz również:

 

Czym jest pole magnetyczne?

Skoro już jesteśmy przy terapii, która opiera się na polu magnetycznym, warto uświadomić sobie, czym ono w rzeczywistości jest. Pole magnetyczne jest terminem fizycznym i określa przestrzeń, w której siły działają na ładunki elektryczne. Można je sobie bardzo łatwo zobrazować, poprzez rozsypanie opiłków żelaza na białej kartce, pod którą należy położyć magnes. Opiłki żelaza uporządkują się, tworząc zakrzywione linie – linie pola magnetycznego. Pole magnetyczne jest jedną ze składowych zjawiska sił elektromagnetycznych.

Pole elektromagnetyczne jest z kolei jedną z czterech fundamentalnych sił w przyrodzie (pozostałymi są grawitacja, oddziaływania silne i oddziaływania słabe). Oddziaływanie elektromagnetyczne wpływa na wszystkie cząsteczki obdarzone ładunkiem elektrycznym, włącznie z protonami i elektronami – z tego powodu jego wpływowi ulegają jony odpowiedzialne za potencjał elektryczny błony komórkowej. W obrębie sił elektromagnetycznych, pole magnetyczne działa wyłącznie na cząsteczki, które są już w ruchu, a im szybciej dana cząsteczka się porusza, tym intensywniej oddziałuje na nią siła magnetyczna. Na tej właśnie zasadzie działa magnetoterapia.