Rola muzyki w życiu dziecka

Muzyka jest niezwykle ważna w życiu zarówno dziecka, jak również i osoby dorosłej. Tak ważne jest jednak to, abyśmy wprowadzali dziecko w świat muzyki od najmłodszych już lat. Już w łonie matki dziecko słyszy bicie serca mamy, po urodzeniu poznaje pierwsze dźwięki, na które składają się głosy rodziców i bliskich osób, pierwsze puszczane przez rodzica melodie. Dziecko uspokaja i wycisza odgłos suszarki, hałas odkurzacza, czy też inne temu podobne dźwięki. Wraz z etapem przedszkolnym i wczesnoszkolnym muzyka staje się coraz bardziej poważna. Dzieci mają do czynienia z pierwszymi instrumentami, śpiewają z rówieśnikami piosenki, coraz bardziej wdrażają się w świat muzyki i wszechobecnych w ich życiu melodii. Wychowanie dziecka nie może obyć się bez muzyki w tle. Dla jednych jest to szkoła muzyczna i nauka w niej gry na instrumencie, dla innych śpiewanie ulubionych piosenek z rówieśnikami, dla jeszcze innych słuchanie różnych gatunków muzyki, która w zależności od stylu jednym podoba się bardziej, innym mniej. Muzyka rozwija na wielu płaszczyznach, nie tylko tych artystycznych, a branie udziału w zajęciach, które są jej poświęcone, to najlepsze, co można zrobić dla rozwoju i prawidłowego wychowania naszych ukochanych pociech.

Poznawanie świata dźwięków

Dziecko rodzi się z czystą kartą i to od nas rodziców tak naprawdę zależy, czym ta karta zostanie wypełniona. Jedni stawiają na rozwój języków obcych, inni wybierają zajęcia sportowe, a dla jeszcze innych to właśnie szkoła muzyczna stanowi to miejsce, w którym dziecko może poznać świat dźwięków, melodii i tego wszystkiego, co składa się w pełni na muzykę. Muzyka bawi i uczy, pozwala dzieciom się odpowiednio rozwijać, poznawać czym jest zabawa z rytmem, jak wygląda kwestia profesjonalnego śpiewania, czy grania na konkretnych instrumentach.

Kiedy można zapisać dziecko do szkoły muzycznej?

Na rynku istnieją różnego rodzaju szkoły. Jedne mają nauczanie ogólne z muzyką w roli głównej w tle, inne z kolei są szkołami prywatnymi, które działają popołudniami i tam można w ramach różnego rodzaju zajęć zapisywać na nie dzieci. Może to być wokal, gra na skrzypcach, na pianinie, albo też i na gitarze. Muzyka wzmacnia układ nerwowy, poprawia pracę serca, działa pozytywnie na mięśnie, pozwala dzieciom wykonywać harmonijne ruchy, które wpływają na ich postawę, sposób poruszania się, czy też umiejętności zabawy z muzyką w tle. Kiedy dziecko jest starsze, szkoła muzyczna stanowi bardzo dobry pomysł na to, aby z tą muzyką zapoznać się nieco bliżej i nieco bardziej profesjonalnie. Kiedy więc jest odpowiedni czas na to, by dziecko do takiej szkoły zapisać? Nie ma jednego określonego wieku, dlatego że wszystko jest uzależnione jest tego, na jakim etapie rozwoju maluch się znajduje. Jedne dzieci są w tym temacie doskonale rozwinięte mając zaledwie pięć lat, inne dzieci z muzyką zaprzyjaźniają się mając dziesięć lat, a nawet i więcej. Warto dzieciom pokazywać możliwości zabawy muzyką i szansę na doskonalenie swoich umiejętności w szkołach muzycznych, ale w żadnym wypadku nie można dziecka do niczego zmuszać. Jeśli nie chce, być może nie jest jeszcze na to gotowe, a może po prostu to, co ma na co dzień, absolutnie mu wystarczy.

Rozwijanie w dziecku pasji od najmłodszych lat

Jak wspomnieliśmy powyżej, dziecku muzyka powinna towarzyszyć od najmłodszych lat. Im bardziej będzie ona w życiu dziecka, tym większa szansa, że będzie ono nią zainteresowane, a szczecińska szkoła muzyczna http://www.animato.szczecin.pl stanie się takim miejscem, w którym będzie chciał rozwijać swoje pasje, zamiłowania i miłość do muzyki. Muzyka powinna dla dzieci być na początku tłem w zabawie, a potem powinna stanowić tą część życia dziecka, bez której nie da się żyć. Jak zachęcić dziecko do pokochania muzyki? W sklepach dostępne są różnego rodzaju sprzęty muzyczne i instrumenty, z pomocą których można malucha zachęcać do wydawania pierwszych dźwięków i do zabawy w takiej właśnie formie. Kiedy jest już nieco starsze, warto puszczać muzykę, warto tańczyć do niej, warto się z nią zaznajamiać, aby móc uzyskać to, na czym nam zależy – wrażliwość na dźwięk, bo to najlepsze, co tylko można uzyskać i dostawać. Im więcej za młodego w naszym życiu muzyki, tym lepsze są tego efekty w przyszłości.

Dobrze jest dawać dziecku na drodze znaki i drogowskazy. Dobrze je kierować i pokazywać różne możliwości rozwoju. Nie ma jednak wątpliwości, że to ono samo musi zdecydować się, co jest dla niego najlepsze i najbardziej właściwe. Dobrze jest postawić na sport, bo aktywność fizyczna jest bardzo ważna, dobrze jest wybrać języki, bo to one właśnie nas rozwijają i dają szansę na przyszłość i na dobrą pracę, ale warto i stawiać na muzykę, a szkoła muzyczna to najlepsze miejsce do tego, by dziecko zaprzyjaźniło się z instrumentem muzycznym i by ta właśnie muzyka stała się częścią jego życia. Nie jest to trudne, bo większość małych dzieci jest artystami i jeśli mamy pomysł na ciekawe spędzanie czasu, one są chętne dosłownie do wszystkiego.