Trampolina – to tylko zabawa czy coś więcej?

Skakanie na trampolinie to idealny sposób na świetną rozrywkę. Nic więc dziwnego, że dzieci kochają trampoliny. Nie tylko one doceniają walory aktywnego spędzania czasu fikając z radością w powietrzu. Dorośli coraz częściej idą w ślady najmłodszych, chętnie korzystając z dobroczynnych właściwości tych urządzeń. Trampoliny skutecznie poprawiają nie tylko nastrój, ale również sylwetkę oraz kondycję. Ćwiczenia wykonywane z ich pomocą są bardzo efektywne w walce ze zbędnymi kilogramami. Mają pozytywny wpływ na cały organizm ludzki i jego prawidłowe funkcjonowanie. 

Wpływ trampoliny na zdrowie

Skoki na trampolinie powodują nieustanną zmianę grawitacji, dzięki czemu do pracy zaangażowanych jest jednocześnie o wiele więcej grup mięśniowych niż podczas innych form aktywności ruchowej. Próbując utrzymać równowagę zwiększamy stabilność i wytrzymałość całego układu mięśniowo-szkieletowego. Odbywa się to bez obciążania stawów i kręgosłupa dzięki elastycznej, amortyzującej powierzchni trampoliny. 

Z tej właściwości korzystają zresztą fizjoterapeuci, wykorzystując urządzenia w procesie odzyskiwania sprawności i powrocie do zdrowia pacjentów po urazach. Trampoliny stosuje się również w terapiach neurologicznch oraz poprawie sprawności osób starszych. Rehabilitacja przy ich pomocy wykorzystuje elementy koordynacji, stabilizacji i czucia głębokiego. Jest skuteczna przy zapobieganiu wad postawy, rozwojowi płaskostopia czy koślawości kolan. 

Systematyczne korzystanie z trampoliny, jako treningu cardio, jest doskonałym ćwiczeniem dla serca. Skoki usprawniają krążenie krwi oraz przyspieszają przepływ limfy w organizmie, co powoduje szybsze usuwanie toksyn i martwych komórek ułatwiając absorbowanie składników odżywczych przekształcanych później w energię. Wszystkie te elementy zwiększają wytrzymałość ciała czyniąc je lepiej dotlenionym, bardziej elastycznym i zwinnym.

Zobacz więcej:

Ćwiczenia na trampolinie – dlaczego warto ćwiczyć?

Wiele badań dowiodło, że skakanie na trampolinie jest znacznie skuteczniejszym treningiem niż jogging. Podczas godzinnego treningu można spalić ponad 700 kalorii. Opracowano nawet specjalny system ćwiczeń z wykorzystaniem trampolin – jumping fitness. Łączy on w sobie dużą dawkę efektywnego wysiłku i świetnej zabawy. Tego typu trening jest niezwykle efektywny i gwarantuje wiele nieocenionych dla naszego organizmu korzyści, takich jak: 

  • jednoczesna aktywizacja wszystkich grup mięśniowych: brzucha, nóg, rąk i pleców
  • utrata kilogramów i tkanki tłuszczowej oraz poprawa metabolizmu
  • ładne wymodelowanie i wysmuklenie całej całej sylwetki
  • znaczna poprawa koordynacji ruchowej i czasu reakcji oraz formy fizycznej
  • zwiększona wydolność płuc, dotlenienie tkanek i mózgu
  • wzmocnienie mięśni, stawów i kości oraz zmniejszenie bólu z nimi związanych
  • lepsza motywacja do ćwiczeń, dzięki szybko osiąganym rezultatom 
  • pobudzenie układu immunologicznego i lepsze zdrowie oraz samopoczucie

Jak bardzo spektakularne efekty osiągniemy dzięki trampolinie zależeć będzie od częstotliwości oraz jakości wykonywanych treningów. Można zakupić do domu nieduże urządzenie i samodzielnie ćwiczyć lub skorzystać z bogatej oferty klubów sportowych. Bez względu na jaką opcję się zdecydujemy, należy pamiętać o zachowaniu ostrożności i zdrowego rozsądku podczas trampolinowego szaleństwa.

Jak bezpiecznie korzystać z trampoliny?

Skakać może w zasadzie każdy, kto nie ma poważnych problemów zdrowotnych, zwłaszcza z układem kostnym czy równowagą i koordynacją ruchową. Aktywność musi być jednak dostosowana indywidualnie według wieku, aktualnego stanu zdrowia czy kondycji. Zła technika ćwiczeń lub nadmierny wysiłek mogą przyczyniać się do powstawania kontuzji i urazów typu: naciągnięcie mięśni, zwichnięcie, złamanie czy zranienie. Problem ten występuje dość często u dzieci. Tak jak przy innych aktywnościach ruchowych, wynika to z ich nieokiełznanej chęci zabawy oraz z uwagi na niedostatecznie jeszcze rozwinięty układ mięśniowo-kostny. 

Posiadając świadomość ewentualnych zagrożeń możemy je zminimalizować stosując pewne zasady. Dzieci zawsze muszą być pod czujną kontrolą osób dorosłych podczas zabawy. Nie wolno dopuścić, żeby jednocześnie z trampoliny korzystało ich zbyt wiele, a najlepiej kiedy skaczą pojedynczo. Każda trampolina powinna mieć porządne zabezpieczenie, odpowiednie do jej przeznaczenia, i być solidnie wykonana. Dobrze jest zawsze przed rozpoczęciem zabaw czy ćwiczeń ocenić jej stan techniczny. 

Decydując się na zakup własnego sprzętu warto postawić na wysoką jakość. Zarówno trampoliny rekreacyjne, jak i te przeznaczone do treningu, mają zapewnić komfort i przede wszystkim bezpieczeństwo użytkowania. Elementy, na które powinniśmy zwrócić szczególną uwagę to:

  • jakość wykonania i grubość ramy zewnętrznej 
  • liczba oraz grubość nóg pod kątem wytrzymałości
  • tworzywo z jakiego wykonana jest mata
  • właściwe mocowanie sprężyn i połączeń 
  • odpowiednie zabezpieczenia – siatki, uchwyty, osłony

Solidny i sprawdzony sprzęt powinien dobrze amortyzować skoki, nawet osób o dużej wadze ciała. Jeżeli będziemy z niego korzystali adekwatnie do swoich sił, dbając przy tym o przestrzeganie zasad bezpieczeństwa, będziemy cieszyć się bezproblemowo korzyściami, które nam oferuje.

Trampolina to naprawdę niezwykły wynalazek. Sprawdza się nie tylko jako świetna rozrywka dla małych i dużych, ale przede wszystkim jest znakomitą formą zachowania zdrowia oraz dobrej kondycji na długie lata.