Transport międzynarodowy – jak przygotować się do długiej podróży busem?

Transport międzynarodowy - jak przygotować się do długiej podróży busem?

Transport międzynarodowy – jak przygotować się do długiej podróży busem? Istnieje wiele wspaniałych powodów, aby wybrać autobus jako preferowany sposób transportu podczas następnej podróży. Transport międzynarodowy najczęściej odbywa się drogą lądową, tym bardziej, teraz kiedy stan jakości dróg jest znacznie lepszy niż jeszcze kilkanaście lat temu. Oprócz możliwości zobaczenia kraju, przez który podróżujesz, możesz także zaoszczędzić sporo pieniędzy: podróż autobusem może być bardzo tania (a już na pewno tańsza niż lot samolotem), szczególnie jeżeli zdecydujemy się na wcześniejszą rezerwację biletów.

Niezależnie od tego, czy masz ograniczony budżet, denerwujesz się przed i w trakcie lotów, czy po prostu szukasz alternatywnego sposobu podróżowania, skorzystanie z autobusu to świetna opcja. Co najważniejsze, transport międzynarodowy busem wcale nie musi być wielką udręką. Sprawdź nasze 10 wskazówek, które sprawią, że podróż autobusem będzie przyjemniejsza.

Podróżuj przez noc

Wybór podróży autobusem, która obejmuje noc, może być świetnym pomysłem: na tę noc zaoszczędzisz na zakwaterowaniu, nie zmarnujesz całego dnia na podróż i możesz spać, co oznacza, że czas minie nieco szybciej. Nocne podróże są bardzo częstą możliwością przy korzystaniu z firm, które oferują transport międzynarodowy. Zazwyczaj są to również nieco tańsze opcje niż podróże obejmujące godziny dzienne.

Przygotuj się na różne temperatury

firma transportowa Norwegia
firma transportowa Norwegia

Temperatura w autobusie może być różna i bardzo szybko się zmieniać. Czasem, kiedy podróżujemy w trakcie lata lub ciepłych wiosennych i jesiennych dni, to klimatyzacja we wnętrzu będzie wymagała ubrania ciepłego swetra, bluzy lub nawet przykrycia się kocem. Z kolei, jeżeli podróżujemy zimą, a na zewnątrz panuje ujemna temperatura, kierowcy busów mają zwyczaj zagrzewać temperaturę do znacznie wyższego poziomu niż latem.

Zapakuj przekąski

Nie ma nic gorszego niż brak zapakowanego jedzenia, kiedy zgłodniejesz w trakcie wielogodzinnej podróży. Pamiętaj, aby zapakować wystarczająco dużo jedzenia i napojów, aby móc „przetrwać” długą podróż. Kupowanie przekąsek w postojach oznacza, że będziesz zmuszony płacić zawyżone ceny. Oczywiście warto zatrzymać się na ciepły posiłek, jednak, jeżeli ilość bagażu zbytnio nas nie ogranicza, warto zaopatrzyć się w jedzenie i picie.

Ubierz się wygodnie

Ostatnią rzeczą, której pragniesz, to czuć się niekomfortowo podczas długiej podróży autobusem. Luźna odzież, przytulny sweter i wygodne obuwie to najlepsza opcja. Transport międzynarodowy często obejmuje długą podróż, więc postaraj się jak najdokładniej przewidzieć panujące warunki temperaturowe i pogodowe również po przyjeździe na miejsce.

Trzymaj swoje kosztowności blisko siebie

Spakuj kosztowności do bagażu podręcznego: firmy autobusowe na ogół nie biorą odpowiedzialności za bagaż, a szanse na rozbicie kosztowności są większe, jeśli znajdują się w części bagażowej na dole autobusu. Jeżeli podróżujesz z laptopem lub tabletem – trzymaj je przy sobie. Nie ma przecież sensu niepotrzebnie ryzykować.

Wykorzystaj moment postojów

Przystanki odpoczynku podczas wielogodzinnych podróży są nieocenione: niezależnie od tego, czy masz na to ochotę, czy nie, zalecamy wysiąść z autobusu i się przespacerować! Dając nogom szansę na rozciągnięcie i płucom na zaczerpnięcie świeżego powietrza, poczujesz się odświeżony i bardziej komfortowo, kiedy wrócisz na miejsce i ponownie usiądziesz; tak samo, jak nie chcesz dać się złapać godzinami do następnego postoju.

Zadbaj o rozrywkę

Niezależnie od tego, czy jest to smartfon pełen gier, świetna książka, czy coś do słuchania, zadbaj o wzięcie czegoś, co zapewni Ci zajęcie podczas długiej podróży autobusem. Pobierz kilka podcastów lub wciągający serial telewizyjny i ciesz się – jak często masz godziny wolnego czasu, który możesz (a nawet musisz) spędzić w sposób, który najbardziej Tobie pasuje? Rekomendujemy również w zaopatrzenie się w powerbanka, dzięki któremu urządzenia mobilne będą urozmaicały nam drogę przez dłuższy czas.

Bądź produktywny

Alternatywnie, mądrze wykorzystaj swój czas, aby wykonać trochę pracy! Podczas jazdy autobusem zazwyczaj nie ma wokół nas wielu rzeczy mogących rozpraszać uwagę – zazwyczaj wszyscy pasażerowie są zajęci swoimi zajęciami i oczekiwaniem na przybycie do miejsca końcowego.  Jeżeli możesz sobie na to pozwolić, wykorzystaj czas w podróży na wykonanie całości lub chociaż części pracy.

Spakuj zatyczki do uszu i maskę na oczy

Jeśli podróżujesz w nocy lub chcesz się maksymalnie odprężyć, zabierz ze sobą zatyczki do uszu i maskę na oczy, aby spokojnie się przespać. Pomimo tego, że busysą dziś znacznie wygodniejsze niż kiedyś i naprawdę można się przespać podczas transportu międzynarodowego, to i tak warto upewnić się, że mamy wszystko, co potrzebne do zapewnienia sobie głębokiego snu przez noc.

Rób zdjęcia!

Szanse są, że miniesz kilka wspaniałych widoków, jadąc w kierunku miejsca docelowego. Dlaczego nie wykorzystać czasu na zrobienie niesamowitych zdjęć? Wybierz miejsce przy oknie i podziwiaj bajeczne widoki. Nie ma powodu, aby nie wykorzystać tych chwil do rozmyśleń.