Wakacyjna podróż wynajętym samochodem

Wybierając się na wakacyjną podróż, należy wcześniej przygotować sporo formalności. Są to przede wszystkim kwestie związane z przelotem, rezerwacją hotelu lub ubezpieczeniem. Na miejscu jednak możemy potrzebować jeszcze odpowiedniego środka transportu. Coraz częściej turyści decydują się na wynajem samochodu. Jest to bardzo wygodna forma podróżowania, gdyż pozwala na zachowanie pełnej swobody. Co trzeba wiedzieć, by wynająć pojazd w sposób komfortowy i bezpieczny?

Wynajem samochodu, sposobem na komfortowe zwiedzanie

    Wypożyczalnie samochodów w Szczecinie dzięki świadczeniu swoich usług, umożliwiają podróżującym w wygodny sposób zwiedzać miejsca swoich wakacyjnych podróży. Zapewnia to niesamowitą wygodę, ponieważ nie trzeba ograniczać się do transportu publicznego. W niektórych miejscach jest on słabo rozwinięty lub też trzeba pamiętać o godzinach odjazdów. Własny samochód zapewnia nam w zasadzie nieograniczoną swobodę. Pomimo tego, również przy wynajmie pojazdu, należy dokładnie wszystko sprawdzić i zaplanować, w celu uniknięcia przykrych niespodzianek.

Ile trzeba zapłacić?

    Najważniejszą kwestią, którą kieruje się spora część klientów jest oczywiście cena. Wypożyczalnie samochodów posiadają zróżnicowane ceny, które najczęściej uzależnione są od rodzaju pojazdu, jego klasy, wielkości i dodatkowych udogodnień. Należy również upewnić się, że podawana cena jest ostateczna i zawiera już wszelkiego rodzaju podatki oraz opłaty dodatkowe. Często bowiem firmy oferujące pojazdy na wynajem, mogą ukrywać część kosztów.

Ukryte koszty mogą występować w formie nałożonego limitu kilometrów. Jeśli wynajmowany pojazd przewiduje w umowie niewielką liczbę kilometrów, należy dokładnie przeanalizować to, ile będzie kosztował każdy następny przejechany kilometr. Jeżeli zamierzamy pokonywać długie trasy, koniecznie musimy przeliczyć ostateczną cenę najmu. Być może bardziej opłaci się wykupić pojazd droższy, jednak bez nałożonego limitu kilometrów. Pozwoli nam to na beztroskie spędzanie wakacji i zwiedzanie wielu miejsc, bez konieczności kontrolowania licznika samochodu.

Pokonywanie kilometrów wiąże się także z wizytami na stacjach benzynowych. Wypożyczalnie samochodów zwykle przekazują swoim klientom pojazdy zatankowane do pełna. W większości przypadków należy oddać pojazd, również z pełnym bakiem. Czasem ilość paliwa, która musi pozostać w pojeździe jest ustalana osobno. W przypadku jeśli zostanie go zbyt dużo, wówczas klientowi zwracana jest część poniesionych przez niego kosztów.

Mogą pojawić się jeszcze różnego rodzaju opłaty dodatkowe. Dotyczą one takich kwestii, jak na przykład: możliwość dodania kolejnego kierowcy, nawigacja, bagażnik dachowy, fotelik dziecięcy lub też wypożyczenie pojazdu przez osobę, która nie ukończyła jeszcze 25-tego roku życia.

Ubezpieczenie pozwoli na bezstresowe korzystanie z wakacji

    Wypożyczalnie samochodów dokonując wynajmu, podpisują ze swoimi klientami umowy. Z uwagi na to, że mienie, którym dysponują posiada znaczną wartość, oferowane są również różnego rodzaju ubezpieczenia dodatkowe.

Najpopularniejsze jest ubezpieczenie OC, które jest ubezpieczeniem obowiązkowym i zawiera się w cenie najmu. Pokrywa ono wszelkie koszty powstałe w winy kierowcy, na innej rzeczy lub osobie.

Skorzystać można także z ubezpieczenia AC. W naszym kraju nie jest ono wymagane, choć w znacznej ilości krajów na świecie jest inaczej. Takie ubezpieczenie pokrywa szkody powstałe w pojeździe, także w praktyce może zwolnić nas z odpowiedzialności. Wszystko zależy jednak od warunków umowy podpisanej z wypożyczalnią samochodów. Ubezpieczenie może bowiem pokrywać zarówno wszystkie szkody, jak i tylko ich określoną część. Należy zatem dokładnie przeanalizować zapisy zawarte w umowie.

Bardzo często korzysta się również z ubezpieczenia od kradzieży pojazdu. W zależności od jego rodzaju, pokrywana jest całość szkody lub jej część. Dodatkowo wypożyczalnie samochodów oferują również szereg innych ubezpieczeń. Dotyczyć one mogą takich kwestii, jak uszkodzenie przedniej szyby lub następstw nieszczęśliwych wypadków.

Co należy ustalić?

Przede wszystkim trzeba uzgodnić miejsce, gdzie dokona się odbioru samochodu oraz nastąpi jego oddanie. Istotne są również sprawy związane ze stanem technicznym pojazdu. Wypożyczalnie samochodów przy odbiorze pojazdu, bardzo często wykonują krótki przegląd, który na celu ma sprawdzenie, czy nie pojawiły się żadne uszkodzenia. Dlatego w przypadku jakichkolwiek wątpliwości dobrze jest samemu przy wypożyczaniu pojazdu, zrobić jego szczegółową dokumentację fotograficzną. Dzięki temu będziemy w stanie udowodnić, że wgniecenie na masce, było już w momencie przyjmowania przez nas samochodu.

Przy oddawaniu pojazdu do wypożyczalni, zaleca się również uzyskać stosowne oświadczenie od pracownika, iż został on zwrócony w odpowiednim stanie technicznym. Najlepiej jeśli takie oświadczenie zostanie wydane na piśmie. Zyskujemy wówczas pewność, iż wypożyczalnia nie będzie żądać od nas naprawienia jakichkolwiek szkód.