Warsztat samochodowy jest miejscem, do którego trafia prędzej czy później każdy kierowca. Warsztaty ogólnie możemy podzielić na trzy główne kategorie. Pierwszą są autoryzowane serwisy obsługi (ASO). Drugim warsztaty prowadzone przez prywatnych przedsiębiorców (tych jest najwięcej). Trzecia grupa to warsztaty samochodowe wchodzące w skład większej sieci warsztatów. Mechanicy tam pracujący są pracownikami, a nie właścicielami warsztatu.

Jak wybrać warsztat samochodowy?

Wielu kierowców ma dylemat, do jakiego warsztatu samochodowego się udać https://readyauto.pl/oferta/mechanika-samochodowa-szczecin/, jeśli muszą to uczynić po raz pierwszy. Dylemat ten jest tym większy, jeśli nie mamy kogo się poradzić. Statystyka pokazuje, że przeważnie warsztat samochodowy wybieramy, jeśli został nam polecony przez znajomego lub członka rodziny i znajduje się relatywnie niedaleko. Jeśli jesteśmy pozbawieni tej opcji, bo na przykład mieszkamy w odległym mieście od tego, gdzie mamy najbliższą rodzinę lub znajomych, dobrze jest poradzić się internetu. Pierwszym odruchem jest sprawdzenie opinii i warsztatach. Opinie “Google” są pomocne, ale nie dają nam one szerokiego obrazu. Jednym z najlepszych rozwiązań jest założenie konta na lokalnym forum samochodowym. W takich miejscach można otrzymać najwięcej rzetelnych opinii, głównie dlatego, że użytkownikom takich kont nie zależy na tym, aby jakiś warsztat zachwalać bez powodu. Nie mają w tym zwyczajnie własnego interesu.

Czy ASO jest faktycznie takie dobre?

Istnieje powszechne przekonanie o tym, że ASO to najlepszy warsztat samochodowy. Czy rzeczywiście tak jest? W praktyce może się okazać, że nie do końca jest to prawdą. Warto mieć na uwadze fakt, że w ASO pracują mechanicy, ale są oni na etacie, więc praca, jaką wykonują, w żaden sposób nie rzutuje na ich opinii, ale na opinii ASO. Z tego też powodu wiele spraw nie jest do końca tak przeprowadzanych, jak powinny być. O ile z naprawami i awariami nie ma większych problemów, to często słyszy się opinie o tym, że kwestie serwisowe często są traktowane mocno po macoszemu. Najczęściej wychodzi to na jaw, kiedy kupujemy samochód, któremu skończył się okres wynajmu długoterminowego lub leasingu. Ponieważ umowa nie wymusza na nas konieczności serwisowania pojazdu w ASO, często jedziemy do innego mechanika. U niego dowiadujemy się, że nasz poprzedni warsztat samochodowy, wcale nie był taki rzetelny, jak pierwotnie sądziliśmy. Wynika to również w dużej mierze z tego powodu, że zdecydowana większość samochodów serwisowanych w ASO są to po prostu pojazdy nowe, które jeszcze dość dobrze znoszą niechlujny serwis i nie dają większych oznak, że coś może być nie tak.

Czy zwykły mechanik jest lepszy niż ASO?

W takim wypadku zawsze pojawi się pytanie: “czy zatem zwykły warsztat samochodowy będzie lepszy niż autoryzowany serwis obsługi?”. Odpowiedź jak można się spodziewać, nie będzie jednoznaczna. Wiele zależy w tej materii oczywiście od tego, jakie mamy doświadczenia. Na rynku są warsztaty, które można w ciemno polecić każdemu oraz takie, które należy omijać szerokim łukiem. Jak poznać który jest który? Nie jest to proste. Jeśli nie możemy posiłkować się pewną opinią naszych znajomych lub rodziny, to pozostaje nam internet, który nie zawsze ma racje. Ostatecznie jest to metoda prób i błędów. Metoda prób i błędów niestety bywa dość bolesnym doświadczeniem. Nie musi taka być, ale niestety zdarzają się przypadki zahaczające o motoryzacyjną patologię.

Jak zabezpieczyć się przed nieuczciwym mechanikiem?

Kiedy szukamy mechanika, który będzie pewny, niestety ryzykujemy naszym pojazdem. Ryzyko to jest niestety konieczne, ale powinniśmy się przed wszelkimi możliwymi oszustwami zabezpieczyć. Przede wszystkim, kiedy zostawiamy pojazd po raz pierwszy, powinniśmy dostać swego rodzaju pokwitowanie. Raczej nie jest rozsądne pozostawianie samochodu w warsztacie samochodowym u osoby, którą pierwszy raz na oczy widzimy. Podczas naprawy może dojść np. do uszkodzenia auta (rysy, wgniotki itp.). Ciężko będzie nam dochodzić roszczeń, jeśli nie będziemy mieli żadnego dokumentu. Inna sprawa to faktura za wykonaną naprawę, wraz z wyszczególnionymi elementami, jakie wchodziły w skład naprawy (robocizna, części itp.)

Ostatecznie po wizycie dobrze jest odwiedzić innego mechanika w celu dokonania przeglądu, mającego na szczególnym względzie naprawiane elementy. Czasem okazuje się, że metoda “naprawy” nie ma wiele wspólnego z fakturą. W nieuczciwych warsztatach notoryczne jest montowanie tanich zamienników w cenie części z górnej półki lub wręcz naciąganie klienta na nieistniejące awarie, lub przedstawianie ich jako bardziej złożone i trudniejsze w naprawie, niż jest to w rzeczywistości. Jeśli zdarzy nam się taka nieprzyjemna przygoda, nie wahajmy się iść z taką sprawą do sądu. Patologie na warsztatach są, ponieważ wielu nieuczciwych ludzi, czuje się bezkarnie. Im częściej zobaczą, że tak nie jest, tym jest pewniejsze, że albo zaczną uczciwie naprawiać pojazdy, albo zwiną interes, co wyjdzie w każdym z tych przypadków na dobre dla kierowców. Najważniejsze to nie ignorować takich spraw. 

 

READYauto serwis samochodowy
Zielonogórska 33
71-084 Szczecin
721 956 919
www.readyauto.pl