Chcesz zapalić? Wybierz sklep z bongo!

Czym właściwie jest bongo, zapyta palacz, który jeszcze nie wie, co traci? To szklany przedmiot, zwany też fajką wodną. Używa się go do palenia tytoniu i wyrobów ziołowych, ponieważ zachowują one dzięki niemu niezwykły aromat. Koniec z bibułkami i filtrami, poczujmy prawdziwy, słodki zapach tytoniu. Dobry sklep z bongo zaoferuje nam bowiem niespotykane przygody z paleniem tego, co tak bardzo lubimy. Wybór jest tak ogromny, że czasami można się wręcz zastanowić, czy nie warto w domu stworzyć osobnego pokoju na wszystkie wzory i kolory tych przepięknych wręcz fajek. To nie żart, potrafią być one tak wymyślne, że same w sobie przypominają małe, idealne dzieła sztuki.

Każdy sklep z bongo wyposażony jest w fajki, które istnieją w naszym społeczeństwie już od wielu lat. Musimy pamiętać, że wraz z wynalezieniem szkła (pierwotnie osadzającego się w formie obsydianu u stóp wulkanów) poznaliśmy wiele możliwości wykorzystania stopionej skały. Zaczyna się to w Mezopotamii na dwa i pół tysiąca lat przed Chrystusem. Szkło wykorzystują również Rzymianie. Pierwsze bonga pojawiają się długo potem, w Azji Środkowej i Afryce Środkowej. Niektóre wykopaliska wskazują na to, że palili z nich Scytowie, chociaż oni używali do tego złota. Wątpię jednak, żeby kogokolwiek było stać na taką fajkę, a zresztą nie każdy sklep z bongo będzie chyba taką posiadał! Bonga znaleziono również w Etiopii, wykonane były ze zwierzęcych rogów oraz ceramiki. Było ich aż jedenaście, a datuje się je na 1000 lat n.e.

Rozwój bonga osadzamy jednak historycznie w Azji Środkowej i datujemy na szesnasty wiek. To tam właśnie zaczęły nabierać kształtów, uposażono je w kulturowy bagaż. Nazwa pochodzi od tajlandzkiego słówa „buong”, a odnosiła się do bambusowego bonga, jakie podówczas palono. Z kolei za panowania dynastii Ming w Chinach bonga dostały do środka wodę i w ten sposób oto powstały fajki, które tak znamy i lubimy. Jakim cudem dotarły one do Europy? Za pomocą Jedwabnego Szlaku. Dzięki niemu nie tylko doszło do wymiany towarów, ale także do ubogacenia kulturowego, dzięki któremu Europejczycy i Amerykanie zaczęli palić fajki wodne. Nie wiemy, kiedy pojawił się u nas pierwszy sklep z bongo, ale zapewne niedługo potem. Spopularyzowanie tak przyjemnej czynności nie było bowiem trudne. Pamiętajmy, że medycyna dopiero od niedawna utyskuje na szkodliwość tytoniu (aczkolwiek mówi głównie o tym w papierosach, który ma dodatkowe substancje smoliste; nie odnosi się też do palenia ziołowych mieszanek). Podówczas była to ogromna przyjemność i jeszcze większa frajda dla palącego. Ale na szeroką skalę wszystko zaczęło się dopiero w latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych.

Jak wybrać dobry sklep z bongo? To jest dopiero interesujące pytanie, zwłaszcza, kiedy jesteśmy laikami. W zasadzie ktoś mógłby powiedzieć, że każdy się nadaje, ale nie jest to do końca prawda. Musimy najpierw zapytać znajomych, a może fanów palenia, gdzie kupili najlepsze bongo. Czasem może się okazać, że niepozorny sklepik zawiera w sobie tyle dobroci, że po prostu nie będziemy wiedzieli, z czego wybierać. Na szczęście po to jest ekspedient, żeby nam doradził.

Bongo to fantastyczny sposób na odkrycie nowych doznań z palenia. Fajka wodna cieszy się coraz większą popularnością. Można zrobić prawdziwą furorę, zabierając taką na imprezę, oczywiście wyposażając się również w tytoń lub zioła do tego odpowiednie (proponowane jest raczej to drugie, raz, że nie wszyscy są fanami nikotyny, a dwa, że o wiele przyjemniej to pachnie). Nie ma chyba nic przyjemniejszego niż siedzenie na wygodnej kanapie z grupą przyjaciół i swobodne popalanie ze szklanego bonga. Można to porównać do relaksu na słonecznej plaży. Wszyscy będą się czuć fenomenalnie, bo zestawy ziołowe są legalne oraz nieuzależniające.

Sklep z bongo będzie miał również zapewne w ofercie różne ciekawe wkłady. Proponujemy testować je po kolei. Niektóre są typowo smakowe, inne wprowadzają interesujący, przyjemny stan. Oczywiście nie należy ich mylić z nielegalnymi dopalaczami: wszystko to są sprawdzone, przebadane środki, które mają równie silne działanie, co kubek zaparzonej melisy.

Jakie bongo wybrać w sklepie? Na początek najlepiej zasugerować się ulubionym kolorem. Wiem, że ta rada może wydawać się zgoła dziwna, ale jeśli jesteśmy amatorami, trudno nam będzie zorientować się, co właściwie powinniśmy zakupić. Z drugiej strony przyciągnąć nas może interesujący kształt całej fajki.

Bongo wygląda troszeczkę jak przyrząd wyjęty z laboratorium, chociaż nie jest to może precyzyjny opis. To kolejna jego zaleta: gdyby ktoś chciał nas przyłapać na popalaniu, zawsze możemy powiedzieć, że to dla eksperymentów chemicznych i służy do palenia wapna. Jedyny minus takiego rozwiązania może kryć się w tym, że ktoś faktycznie będzie się znał na chemii. Sklep z bongo z pewnością jednak zaoferuje nam przepiękne i perfekcyjne fajki wodne http://bongo.warszawa.pl/, którymi będziemy mogli pochwalić się na każdym spotkaniu. Nic tylko ruszać na łowy i szukać bongo, którymi zachwycimy wszystkich znajomych!