Ile kosztuje ozonowanie w Warszawie?

Ozonowanie stało się ostatnio bardzo popularnym sposobem na oczyszczenie powietrza. Decydują się na nie przede wszystkim właściciele hoteli, biurowców czy przychodni. Ozonowanie potrzebne jest więc w miejscach, przez które codziennie przewija się mnóstwo osób. Ile kosztuje ozonowanie w Warszawie? Sprawdzamy.

Co daje ozonowanie?

Na początku zastanówmy się, co w ogóle daje ozonowanie i skąd wzięła się jego popularność. Przede wszystkim ozonowanie pozwala oczyścić powietrze z bakterii, grzybów, wirusów czy innego rodzaju patogenów. Nie ma bowiem sposobu, aby we własnym zakresie “wyczyścić” powietrze. Tymczasem to właśnie w nim znajduje się mnóstwo zarazków i alergenów, które szkodzą naszemu zdrowiu. Niestety, nawet częste wietrzenie pomieszczeń nie sprawi, że powietrze będzie czyste. Dzieje się tak, ponieważ do wnętrza wpuszczamy świeże, jednak wciąż zanieczyszczone powietrze. Nie jest tajemnicą, że choć firmy ozonujące działają od dawna, dopiero niedawno zyskały popularność. Powodem jest oczywiście koronawirus, a raczej chęć uniknięcia zakażenia się nim. Firmy, które okresowo ozonują pomieszczenia, mają więcej klientów i cieszą się większym uznaniem wśród nich. Niemniej jednak ozonowanie pozwala nie tylko pozbyć się koronawirusa, ale również innych patogenów, a nawet szkodliwych alergenów. Oznacza to, że najprawdopodobniej zostanie z nami na dłużej, nawet po ustaniu epidemii.

Ile kosztuje ozonowanie pomieszczeń firmowych?

Ozonowanie w Warszawie to stosunkowo droga usługa. Powodem jest fakt, iż w stolicy ceny ogólnie są wyższe, niż w pozostałej części kraju. Ozonowanie hoteli w Warszawie jest w zasadzie najdroższym przedsięwzięciem. Drogie jest również ozonowanie biur w Warszawie, szczególnie jeśli chodzi o duże korporacje, które zajmują wielkie powierzchnie biurowe. Cena za tego typu usługę w przypadku tych podmiotów sięga nawet kilku tysięcy złotych. Powodem jest fakt, iż ozonowanie wymaga dużej ilości poświęconego czasu, aby oczyścić cały budynek. Za ozonowanie 50 metrów kwadratowych w Warszawie zapłacimy średnio 400 zł. Przy dużych powierzchniach cena ozonowania w Warszawie jest więc naprawdę wysoka. Cena za ozonowanie biur w Warszawie, hoteli, przychodni, przedszkoli czy szkół może jednak zależeć nie od ich metrażu, a od ilości poświęconego na ozonowanie czasu. Przykładowo za pierwszą godzinę ozonowania pomieszczeń w centrum Warszawy zapłacimy średnio 100-150 zł. Każda kolejna godzina kosztuje nieco mniej, bo około 50-80 zł. Wszystko zależy od firmy, która ma się podjąć ozonowania. Ważny jest też termin, w którym ma być ozonowane pomieszczenie. Przed otwarciem hoteli czy restauracji po okresie lockdownu ceny nieco wzrastają. Wynika to z faktu, iż pracownicy firm ozonujących mają wtedy mnóstwo zleceń i pełne ręce roboty. Czasami firmy ozonujące wyznaczają cenę za metr bądź za godzinę pracy, jednak podają również cenę minimalną. Oznacza to, że nawet, firma wystawi fakturę na określoną kwotę minimalną, nawet jeśli cała usługa będzie kosztować mniej. Pamiętajmy jednak, że w przypadku firm koszty ozonowania stanowią wydatek podatkowy. Oznacza to, że właściciele firm uwzględnić koszty ozonowania w kosztach podatkowych, które zmniejszają podstawę opodatkowania podatkiem dochodowym.

Ozonowanie przestrzeni publicznej – ceny

Cennik za ozonowanie w Warszawie nie ulega zmianom, gdy chodzi o instytucje publiczne. Urzędy, przedszkola, szkoły, żłobki czy innego rodzaju punkty zapłacą tyle samo, co instytucje prywatne. Znamienny jest jednak fakt, iż instytucje publiczne zazwyczaj wybierają najkorzystniejszą cenowo ofertę. Oznacza to, że za ozonowanie przedszkoli w centrum , biur urzędniczych czy szkół instytucje nie zapłacą więcej, niż około 5-8 zł za metr kwadratowy. Tylko w przypadku, gdy ozonowanie jest konieczne na cito, instytucje publiczne mogą nie kierować się najkorzystniejszą ofertą cenową.

Ile kosztuje ozonowanie mieszkań w Warszawie?

Za ozonowanie mieszkania w centrum zapłacimy około 8-10 zł za metr kwadratowy. Przykładowo więc za ozonowanie mieszkania o wielkości 50 metrów zapłacimy około 400-500 zł. Warto jednak pamiętać, że ceny w innych dzielnicach Warszawy są podobne, choć czasem musimy jeszcze doliczyć koszty dojazdu do klienta. Im większe mieszkanie, tym mniej zapłacimy za ozonowanie jednego metra kwadratowego. W praktyce więc najniższe ceny dotyczą zwykle mieszkań, których metraż wynosi minimum 100 metrów. Jeżeli zaś chodzi o cenę za ozonowanie “na godziny”, to również cenę minimalną stanowi 100-150 zł za pierwszą godzinę. Każda kolejna kosztuje już nieco mniej. Cena za ozonowanie mieszkania w Warszawie jest niestety wysoka, a dodatkowo wszystkie koszty musimy ponieść we własnym zakresie. Pamiętajmy jednak, że ozonowanie daje nam przede wszystkim czyste powietrze, dlatego warto je przeprowadzić od czasu do czasu. Co więcej, w sezonie pylenia ozonowanie mieszkania może przynieść znaczne korzyści wszystkim alergikom. Natomiast ozonowanie mieszkanie jest koniecznością, gdy ktoś z rodziny przechodził koronawirusa.