Dlaczego tak ważne są regularne wizyty u okulisty?

W leczeniu chorób oczu zaangażowany jest okulista. Choroby oka często zagrażają człowiekowi częściową lub nawet całkowitą utratą wzroku. Aby terminowo i dokładnie zdiagnozować chorobę i przystąpić do jej leczenia, bardzo ważne jest, aby zrozumieć, kiedy udać się do okulisty. Często wizyta ma miejsce w czasie, gdy specjalista nie jest w stanie rozwiązać problemu lub go wyeliminować do końca. Dlaczego tak się dzieje? Ponieważ choroba jest już zbyt zaawansowana i nie można dokonać całkowitego wyleczenia. Aby tego uniknąć, należy przestrzegać rad lekarzy i pamiętać o wizytach kontrolnych.

Dlaczego trzeba zadbać o regularne wizyty u okulisty?

Istnieją choroby oczu, które jeśli nie zostaną zdiagnozowane na czas, prowadzą do poważnych zaburzeń widzenia, a nawet całkowitej ślepoty. Należą do nich jaskra, zaćma, choroby siatkówki i inne. Oczywiście najlepszym sposobem na ochronę się przed nimi jest regularna (przynajmniej raz w roku) wizyta u okulisty http://okulista-szczecin.com.

Kiedy skontaktować się z okulistą?

Należy udać się do optyka, jeśli występuje, co najmniej jeden z tych objawów:

  • Ból oczu, niezależnie od jego charakteru i lokalizacji, a także ból i dyskomfort odczuwalne w bezpośrednim sąsiedztwie gałki ocznej
  • Ciężkie lub długotrwałe zaczerwienienie oczu, zarówno gałki ocznej, jak i błony śluzowej powiek
  • Silne lub długotrwałe swędzenie oczu
  • Zwiększone łzawienie lub pojawienie się śluzowo-ropnej wydzieliny w oczach
  • Obecność lub uczucie obcego ciała w oku
  • Urazowe uszkodzenie oka, zarówno gałki ocznej, jak i powiek
  • Nadwrażliwość oczu na światło
  • Wszelkie guzy gałki ocznej lub powieki
  • Niemożność pełnego podniesienia powieki.

Kiedy konieczne jest skonsultowanie się z okulistą w celach profilaktycznych?

  • Po 40-45 roku życia, co najmniej raz w roku w celu zapobiegania jaskrze, zaćmie i innym chorobom, które mogą być spowodowane zmianami związanymi z wiekiem
  • Z cukrzycą, zwłaszcza drugim typem w celu zapobiegania patologiom widzenia charakterystycznym dla tej choroby
  • Z postępującą krótkowzrocznością, a także dalekowzrocznością i nadwzrocznością o wysokim i umiarkowanym nasileniu
  • Jeśli ktoś jest zagrożony upośledzeniem wzroku: cierpi na nadciśnienie, ma krewnych cierpiących na krótkowzroczność, jaskrę i dystroficzne patologie siatkówki
  • Obowiązkowe jest rutynowe badanie dla wszystkich, których działalność zawodowa wiąże się ze zwiększonym obciążeniem narządów wzroku.

Wizyta okulisty kobiet w ciąży

Trudne porody, jak każdy wysiłek fizyczny, mogą wywołać odwarstwienie siatkówki, co prowadzi do znacznego pogorszenia widzenia, aż do ślepoty. Jeśli kobieta planująca zostać matką cierpi na krótkowzroczność, ma objawy patologiczne siatkówki, musi zdecydowanie zadać pytanie, kiedy udać się do okulisty, aby mieć czas na wcześniejsze podjęcie działań. Lepiej odwiedzić okulistę przed zajściem w ciążę. Jeśli nie udało ci się tego zrobić, przed porodem przeprowadź specjalistyczne badanie.

Objawy zaćmy wymagające pilnego skontaktowania się z okulistą

Zmniejszone widzenie, mgła, tęczowe koła przed oczami, rozmycie otaczających obiektów tzn. jakby patrzono na świat przez zamglone szkło. Objawy te mogą być przejawem zaćmy tzn. zmętnienia soczewki oka. Ponadto osoba często widzi migoczące plamy przed oczami. Z biegiem czasu pojawiają się poważne trudności podczas czytania, pracy z drobnymi szczegółami. W miarę postępowania zaćmy kolor źrenicy zamiast czerni staje się biały, szary lub przybiera żółtawy odcień. Z reguły zaćma rozwija się po 50-60 roku życia. Ale ostatnio pacjenci z tą chorobą zwracają się do okulistów http://okulista-szczecin.com/okulista.html w wieku 40, a nawet 35 lat. Leczenie zaćmy działa, zmętniała soczewka zostaje zastąpiona sztuczną soczewką.

Jaskra to groźna choroba wymagająca leczenia u okulisty

Ta patologia charakteryzuje się wzrostem ciśnienia wewnątrzgałkowego. Do jej objawów należą niewyraźne widzenie, ból, uczucie ciężkości w oczach, zwężenie pola widzenia. W ciemności wzrok jest znacznie osłabiony. W jasnym świetle przed oczami mogą pojawić się tęczowe koła. Jednak w wielu przypadkach jaskra rozwija się bezobjawowo. Tymczasem bez leczenia postępuje szybko i może prowadzić za kilka lat do ślepoty. Dlatego okuliści zalecają, aby wszyscy ludzie po 40 roku życia do regularnego pomiaru ciśnienia wewnątrzgałkowego. Widzenie utracone z powodu jaskry nie zostanie przywrócone, ponieważ z powodu wysokiego ciśnienia wewnątrzgałkowego funkcje nerwu wzrokowego są zmniejszone. Ale okulista może zatrzymać postęp choroby.

Zespół suchego oka – dlaczego nie można tego bagatelizować?

Suche oczy to stan, który nie zagraża życiu, ale powoduje poważny dyskomfort. Główne objawy to uczucie obcego ciała, suchość, ból i pieczenie w oczach. Jeśli nie podejmie się odpowiednich działań przez długi czas, oprócz stałych objawów związanych z niewystarczającą produkcją łez, pojawią się zauważalne zmiany w rogówce i spojówce. Rogówka może stracić przezroczystość, a następnie istnieje ryzyko trwałego upośledzenia wzroku, a nawet ślepoty. Najważniejsze, przy długotrwałym obciążeniu wzroku okuliści zalecają wykonywanie specjalnej gimnastyki i stosowanie się do ich zaleceń. Aby wyeliminować problem suchych oczu, pomogą specjalne krople do oczu tzw. sztuczne łzy.