Komfortowy dom – Twoje miejsce na ziemi

Komfortowy dom - Twoje miejsce na ziemi

Komfortowy dom – Twoje miejsce na ziemi. Wybór domu jest jedną z trudniejszych decyzji w dzisiejszych czasach. Sprzedaż domów i ilość ich ofert wcale nie sprawiają, że wątpliwości są mniejsze. Podczas poszukiwań warto zrobić sobie listę rzeczy, którymi chcemy kierować się w wyborze. U każdego będzie wyglądać inaczej, gdyż wiele zależy od gustu. Nowoczesna willa czy klimatyczny domek? Już sama odpowiedź na to pytanie da nam wskazówkę, jakiej nieruchomości szukamy. Warto zastanowić się również, co dokładnie bierzemy pod uwagę podczas poszukiwań. Szukamy nowego domu, z gotowego projektu? A może idealna będzie klimatyczna nieruchomość z drugiej ręki? Każdy dom ma swoje zalety.

Sprzedaż domów a gotowe projekty

Sprzedaż domów może odbywać się na różne sposoby. W zależności od tego, kto nią zarządza. Jeśli budowę rozpoczął deweloper, to szukając nieruchomości powinniśmy udać się do niego. Jeśli na oku mamy budynek z drugiej ręki, to poszukajmy jego właściciela. Ogłoszeń możemy szukać na różnych serwisach, zdecydowanie najbezpieczniejsze są te wyspecjalizowane w sprzedaży nieruchomości. Tradycjonaliści ofert mogą szukać również w gazetach, najwięcej znajdziemy ich w miejscowych czasopismach. Gotowe projekty zaoszczędzą wiele naszego czasu. Z deweloperem możemy dogadać praktycznie każdą kwestię. Od koloru ścian, po adaptacje poddasza i wygląd ogrodu. Oczywiście cena zależy też od ostatecznego efektu, jednak w wielu przypadkach to i tak duża oszczędność niż jakbyśmy wykonywali te prace później na własną rękę.

Rynek pierwotny czy wtórny?

Często pada pytanie, z jakiego źródła kupić nieruchomość. Przecież sprzedaż domów odbywa się na takich samych zasadach. Faktycznie, mniej więcej wygląda to podobnie. Jednak jest to bardzo ważna decyzja, ponieważ od niej zależy ile jeszcze pracy włożymy w osiągnięcie satysfakcjonującego nas efektu. Dom od dewelopera, najczęściej zlokalizowany na osiedlu domków jednorodzinnych, możemy nabyć wykonany pod klucz. Jego dokładny wygląd uzgodnimy wcześniej. Jeszcze na etapie spisywania umowy. Inaczej sprawa wygląda z domem z drugiej ręki. Nie mamy wpływu na jego wygląd i wszelkie prace konserwacyjne będziemy zmuszeni przeprowadzić sami. We wnętrzu domu, jak i w ogrodzie.

Renowacja starego domu, czy się opłaca?

Na słowa sprzedaż domów, wiele osób myśli o kupieniu go na rynku wtórnym i dopasowaniu do swoich potrzeb. Jeśli zrobimy to sprytnie i dobrze przemyślimy strategię działania, to mamy okazję nie tylko sporo zaoszczędzić, ale również zyskać dom prosto z naszych snów. Na początek dobrze wiedzieć, co to znaczy stary dom. Zazwyczaj mówi się tak wtedy, kiedy mamy do czynienia z budynkiem, w którym instalacje są już do wymiany i nadaje się do generalnego remontu. Czyli czeka nas o wiele więcej pracy niż przy typowym odświeżaniu. Przy kilkuletnim budynku zazwyczaj wystarczy tylko odmalować ściany i wymienić uszkodzone elementy. Bywa, że ten starszy dom będzie warty o wiele więcej. Ponieważ w niektórych przypadkach mamy do czynienia z zabytkiem architektury, na przykład z wiekowym dworkiem.

Urządź dom z klimatem

zakup nieruchomości na sardyniiJeśli mamy remont za sobą, to pora na urządzenie jego wnętrza. Najlepiej dopasować je do trwających trendów lub naszych ulubionych stylów. Najważniejsze to czuć się w nim dobrze. W poszukiwaniu natchnienia możemy udać się do sklepów meblarskich, przeglądać katalogi, magazyny budowlane i przeznaczone dla projektantów wnętrz, a także czytać blogi. Warto wybrać się na targi mieszkaniowe, ponieważ podczas tego ciekawego wydarzenia możemy porozmawiać ze znanymi projektantami i zasięgnąć porady w temacie urządzania domu. Podczas zbierania pomysłów nie zapominajmy, że ważna jest też odpowiednia dekoracja, ponieważ tylko odpowiednie wykończenie pozwoli nam przelać we wnętrza cząstkę siebie. Ostatnio ceniony jest minimalizm i duża ilość zieleni. Gromadźmy ciekawe osłonki na doniczki, nadadzą niepospolitego charakteru naszemu domowi.

Sprzedaż domów z ogrodami

Zastanawiając się nad wymarzonym domem weźmy pod uwagę wielkość działki. Nawet, jeśli teraz nie jesteśmy fanami zieleni, to za jakiś czas może się to zmienić. Na początku wystarczy tylko trawnik, który bardzo łatwo pielęgnować poprzez regularne koszenie. Pracy odejmą nam kamienne ścieżki, czy podjazd pod garażem. Stopniowo, wraz z kończeniem remontu, możemy dodawać do ogrodu kolejne elementy. Rabatki z kwiatami, drzewa, skalniaki – w zależności od tego, jaki styl ogrodniczy jest nam bliski. W uniknięciu długiej pracy w ogrodzie pomoże nam jego automatyzacja, na przykład instalacja systemu zraszaczy ogrodowych.

Zobacz ofertę na gorącej Sardynii:

Czy dom to droga inwestycja?

Nigdy nie patrzmy na dom tylko przez pryzmat jego początkowej ceny. Weźmy pod uwagę fakt, że odpowiednio urządzony dom pozwoli nam w przyszłości wiele zaoszczędzić. Rachunki będą o wiele mniejsze niż w dużym apartamencie, nie trzeba płacić czynszu, a nawet unikamy wynajmowania parkingu, co na wielu osiedlach jest bardzo kosztowne. A na koniec najważniejsza inwestycja – oszczędzimy swoim płucom oddychania zanieczyszczonym, miejskim powietrzem.