Ubezpieczenie na życie
Ubezpieczenie na życie: Wybór ubezpieczenia na życie jest jedną z najważniejszych i najbardziej istotnych decyzji finansowych. Jej znaczenie jest porównywalne z kredytem hipotecznym. Zawieramy przecież umowę na wiele lat i będziemy płacić z własnej kieszeni duże sumy.
Dlatego nie idźmy w tym przypadku na skróty. Dokładnie przemyślmy swoją decyzję, nie spieszmy się, sprawdźmy jakie mamy potrzeby i dokonajmy dopiero wtedy świadomego wyboru. W przeciwnym razie możemy przepłacić i nie zapewnić sobie dostatecznej ochrony.
Pierwsze spotkanie
Ostateczna cena polisy uzależniona jest od danej osoby. Tak samo sytuacja wygląda w przypadku zakresu ochrony, który jest nam potrzebny. Dokładnie przeanalizujmy oferty poszczególnych ubezpieczycieli i nie decydujmy się na nią już na pierwszym spotkaniu. Pamiętajmy bowiem, że za życie swojej i swojej rodziny bierzemy pełną odpowiedzialność i to my będziemy opłacać polisę. Tylko my odpowiadamy za swoje decyzje finansowe. Dlatego nie wybierajmy polisy u pierwszego lepszego agenta, tylko dlatego, że miło się nam z nim rozmawia.
Porównujmy oferty
Porównajmy dokładnie oferty i spotkajmy się przynajmniej z kilkoma agentami lub multiagentami. Agenci doskonale znają swoje produkty i umieją je zestawić z konkurencją. Z kolei multiagencja ubezpieczeniowa https://www.fullpolisa.pl/wylicz-skladke/ubezpieczenie-oc-firmy-i-dzialalnosci-gospodarczej/wielkopolskie/ mają oferty z różnych firm. Dopiero wtedy możemy zdecydować się na polisę, która będzie najlepiej dostosowana do naszych potrzeb.
Oczywiście jest to czasochłonny proces, jednak naprawdę się opłaca. Zakup polisy jest bowiem dużą inwestycją.
Zakres ochrony
Czyste polisy są zwykle tańsze, niż te, powiązane z Ubezpieczeniowymi Funduszami Kapitałowymi (czyli UFK).
Przede wszystkim polisa musi zapewnić środki ochronne naszej rodzinie, jeśli sami nie będziemy w stanie ich zapewnić. Nasza rodzina może potrzebować środków do życia w razie naszej śmierci, naszego inwalidztwa lub naszej ciężkiej choroby.
Śmierć przysparza naszym bliskim wielu kłopotom. Nie chodzi tutaj tylko o koszty, powiązane z pogrzebem, ale również o utratę dochodów. Dlatego warto mieć ubezpieczenie na życie https://www.wycena-oc.pl/ubezpieczenie-na-zycie/, w ten sposób zatroszczymy się o naszych bliskich.
Jeśli chodzi o inwalidztwo, to ubezpieczenie ochrania nas, gdy ulegniemy poważnemu wypadkowi, ale udaje się nam przeżyć. Oczywiście szczęściem jest, że przeżyliśmy, ale z dnia na dzień stajemy się ciężarem dla naszych bliskich. W wielu przypadkach nie jesteśmy już zdolni do pracy, a ponadto będziemy wymagali kosztownej opieki. Dlatego warto wykupić ubezpieczenie w razie całkowitego lub trwałego inwalidztwa.
Ogólne Warunki Ubezpieczenia (OWU)
Oczywiście, czytanie tych warunków nie jest przyjemne. Jednak wtedy będziemy pewni, co dokładnie daje nam nasza polisa. Jednym z najważniejszych elementów są definicje. Bardzo niesłusznie są przez wiele osób uważane za nudne i z tego powodu pomijane.
Inne rodzaje ryzyka
Musimy też zwrócić uwagę na różnego typu umowy dodatkowe, które pokryją inne ryzyka. Uwzględniają np. śmierć w wyniku niebezpiecznego wypadku, poważne zachorowanie i pobyt w szpitalu. Oczywiście więcej jest tego typu umów, ponieważ każda sytuacja jest inna.
Okres i suma ubezpieczenia
Nie musimy od razu wykupywać polisy na całe życie. Ma ona na celu przede wszystkim ochronę naszej rodziny, gdy stracimy możliwość zdobywania dochodów. Najważniejsza jest więc wtedy, gdy mamy małe dzieci i spłacamy kredyt hipoteczny. Ochrona nie jest tak już potrzebna, gdy dzieci dorosną i nie będziemy już mieć tak dużego kredytu hipotecznego do spłaty. Jest to ważne, ponieważ im dłużej ma trwać ubezpieczenie, tym będzie droższe. Nikt nie chce przepłacać.
Taka sama sytuacja jest w przypadku sumy ubezpieczenia. Nie ma sztywnych reguł, na jaką sumę powinno opiewać nasze ubezpieczenie. Musimy sami oszacować potrzebną sumę ubezpieczenia, biorąc pod uwagę swoją rodzinę. Jednak zawsze pamiętajmy o tym, że jest to polisa i ma pomóc naszej rodzinie przetrwać finansowo w trudnych chwilach, a nie znaczne wzbogacanie.
Pamiętajmy też, że istnieje możliwość stopniowego obniżania ubezpieczenia https://www.fullpolisa.pl/wylicz-skladke/ubezpieczenie-oc-i-ocp-przewoznika/ostroleka i wtedy będziemy mogli płacić niższe składki.
Wyłączenie odpowiedzialności
Skupmy się na tej części przy czytaniu OWU. Opisane są tutaj przypadki, w których nasza rodzina nie dotyczy świadczenia. Na przykład firma nie wypłaci pieniędzy, gdy zmarliśmy podczas wojny lub stanu wojennego, w wyniku aktów terroryzmu, uczestnictwie w rozruchach i zamieszkach i samobójstwa w pierwszych dwóch latach obowiązywania ubezpieczenia.
Najczęściej nie możemy też liczyć na ubezpieczenie, jeśli zostaliśmy inwalidą w wyniku samookaleczenia albo gdy zostaliśmy ofiarą wypadku pod wpływem alkoholu, narkotyków albo jakiś innych środków odurzających.
Dlatego musimy wnikliwie przeczytać OWU. Na tym paragrafie powinniśmy się skupić wyjątkowo mocno.
Polisa dla osób starszych
Prawdopodobieństwo śmierci wrasta wraz z wiekiem. Ponadto osoby starsze są bardziej narażone na pewne choroby lub poważne urazy. Dlatego polisy skierowane do osób starszych są zdecydowanie starsze. Ponadto wiele ubezpieczycieli nie chce ochraniać osób starszych albo stosuje limity wiekowe, np. 75 rok życia.
Dlatego ubezpieczajmy się tak wcześnie, jak tylko możemy. Dzięki temu zapłacimy znacznie mniej.
Full Polisa Łukasz Wnuk |
Promienna 33B |
05-200 Marki |
609 103 308 |
www.fullpolisa.pl/ |