Decydując się na wybór odpowiedniego produktu, z całą pewnością każdy z nas zwraca uwagę na to, jakie ma on wady i jakie zalety. Jest to dla nas element nadrzędny, aby móc być w pełni zadowolonym z podjętego wyboru. Dziś chcielibyśmy wziąć pod lupę dyski SSD, które cieszą się bardzo dużą popularnością i jeśli chodzi o wyposażenie komputerów i laptopów, to na pewno ich obecność ma bardzo duże znaczenie. Skupimy się na ich zaletach, ale spojrzymy także na wady, tak, aby móc w pełni wiedzieć, czy te dyski są, jak działają i czy warto na nie postawić, czy też nie. 

Czym są dyski SSD?

Chcąc wytłumaczyć, czym tak naprawdę są dyski SSD, należy spojrzeć na ich genezę. W tłumaczeniu są to dyski stałe, które nie mają żadnych ruchomych elementów, ale wraz z pamięcią USB tworzą jednolitą, trwałą konstrukcję, która odporna jest na jakiekolwiek uszkodzenia. Obecne napędy SSD składają się z pamięci typu flash. Możemy więc przechowywać na nich informacje, bez konieczności dostarczania zasilania. W przeciwieństwie do pamięci RAM, ta jest nieulotna i trwała. Dyski takie możemy zastosować zarówno w komputerach przenośnych, jak również i w serwerach.

Jakie zalety mają dyski SSD?

Na pewno największą z zalet, jakimi charakteryzują się dyski SSD jest ich odporność na urazy mechaniczne, w tym na różnego rodzaju uszkodzenia. Taki dysk składa się tylko z elektroniki i nie ma on żadnych ruchomych części. Nawet, jeśli taki dysk upadnie, na pewno nie przestanie on działać, czy też nie zostanie on uszkodzony. Następną z zalet jest to, że działa on absolutnie bezszelestnie. Inne dyski twarde wykonują bardzo głośną pracę, która w pomieszczeniu, gdzie jest cicho, może naprawdę przysporzyć nie lada problem. Tutaj nie mamy żadnych elementów, żadnych podzespołów, wszystko działa w pełni sprawnie, cicho i bezawaryjnie, a więc tak, jak powinno to wyglądać. Jeśli chodzi o dyski SSD, dużą zaletą jest na pewno mniejsze zużycie energii. Jeśli więc zastosujemy taki dysk powiedzmy na naszym laptopie, ten nie tylko będzie spełniał swoje zadania, ale również pomoże nam na dłużej zachować pracę baterii, bez konieczności ciągłego jej ładowania. Co więcej, jeśli pobór energii jest mniejszy, zmniejsza się także temperatura pracy urządzenia, a to wpływa znacząco na bezpieczeństwo danych. W przypadku zaś temperatur wysokich, te wpływają niekorzystnie między innymi na pracę procesora, jak również i karty graficznej oraz dysków twardych. Bez wątpienia do zalet możemy zaliczyć także niską wagę, dzięki czemu nasz przenośny sprzęt może być jeszcze lżejszy, a więc zagwarantuje nam to jeszcze większy komfort. I wydawać by się mogło, że to już wszystko? Nie, absolutnie nie! Oferowane na rynku dyski SSD są wydajne, są szybkie, mają doskonały odczyt i zapis danych. Nie ma porównania nawet do dysków talerzowych, które działają zdecydowanie wolniej i mniej sprawnie. Dzięki wciąż większemu rozwojowi w świecie komputerów, z roku na rok produkty z tej serii są coraz lepsze i mogą one spełnić potrzeby nawet najbardziej wymagających odbiorców. A na koniec cena – nie są one produktami drogimi i tak naprawdę wciąż widzimy obniżającą się ich cenę. Dziś średni koszt wynosi 300 zł.

Jakie wady mają dyski SSD?

Zawsze kupując konkretny produkt znajdziemy zarówno zalety danego rozwiązania, jak również i jego wady. Choć prawdą jest, że dyski SSD są naprawdę rewelacyjne pod każdym względem, nie oznacza to jednak, że nie mają one absolutnie żadnych wad. Co więc do nich zaliczymy? Na pewno ich pojemność. Nie jest ona na tyle duża, jaką mają dyski talerzowe. Dla porównania, średnia pojemności wynosi od 120 – 256 GB. Jeśli zaś chodzi o dyski talerzowe, tutaj ich pojemność sięga blisko 2 TB. Jeśli dalsze działania będą szły w lepszym kierunku, to na pewno za kilka lat doczekamy się naprawdę sporej pojemności dysku SSD. Do niedawna też dyski SSD miały ograniczoną żywotność, ale należy sobie zdać sprawę, że dziś te parametry znacząco uległy poprawie. Na pewno minusem jest także to, że jak sformatuje dysk, to będziemy mogli tylko korzystać z tej reszty dysku, który był niewykorzystany. Cała reszta używana jest bowiem za uszkodzoną i niemożliwą do dalszego wykorzystania.

Podsumowanie

Trudno jest jednoznacznie określić, czy dane dyski SSD są dobre, czy też nie, bo jak widać mają one zarówno swoje zalety, jak również i wady. Jesteśmy jednak przekonani o tym, że dla większości okażą się być one bardzo dobrym wyborem, który każdego z klientów zadowoli i usatysfakcjonuje w 100%. Sprawdźmy ceny, bo wszędzie dostępne są w naprawdę bardzo dużych odstępach cenowych. Im lepszego dokonamy wyboru, tym na pewno będzie większe nasze zadowolenie. Dyski SSD spełniają na pewno swoje zadania wyśmienicie i tak naprawdę, jeśli chodzi o ich funkcjonalność, są one po prostu najlepsze pod każdym możliwym względem. A nawet, jeśli mają one swoje wady, to na pewno ilość zalet znacząco przebija te minusy, prawda? Na tym powinniśmy się skupić i w tym kierunku zawsze dążyć.