Kupony promocyjne online – na jakie uważać, żeby się nie “naciąć”?

W dobie Internetu większość działających stacjonarnie sklepów stara się dotrzeć do swoich klientów i wypromować swoje usługi właśnie za jego pośrednictwem i choć kiedyś wystarczyła do tego atrakcyjnie wyglądająca i sprawnie działająca strona Internetowa, dziś okazuje się to za mało – konkurencja jest na tyle duża, że z taką łatwo jest zginąć w tłumie innych, podobnych tematycznie. Trzeba przedsięwziąć kroki, które jeszcze bardziej zwiększą atrakcyjność promocji Internetowej – a jednym z tych lepszych okazują się być kupony promocyjne online.

W tym artykule postaramy się spojrzeć na nie z bliska, ale z perspektywy klienta potencjalnie zainteresowanego ofertą danej firmy i chcącego skorzystać z tego typu kuponów. Na co powinien uważać, aby nie stracić, zamiast zyskać? Jak powinien wyglądać kod rabatowy i czego można od niego oczekiwać? To wszystko postaramy się poruszyć w tej publikacji.

Zagrożenia płynące z kuponów promocyjnych online

Kupony promocyjne online cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Nic dziwnego – w końcu pozwalają zaoszczędzić, choć zazwyczaj nie za darmo (często nie zdajemy sobie sprawy, że przez nie po prostu więcej wydajemy – nie jest to bowiem ich bezpośrednim działaniem). Niestety, ich popularność starają się wykorzystać Internetowi oszuści, którzy zaczęli oferować… fałszywe kupony promocyjne. Właśnie dlatego przy korzystaniu ze “świetnych ofert” należy być bardzo uważnym. Oszustwa polegają zazwyczaj na wyłudzaniu od nas danych osobowych, w tym między innymi tych z dowodu (mogą one posłużyć oszustowi chociażby do wzięcia pożyczki na nas), tych dotyczących konta w banku (są nawet tworzone specjalne serwisy imitujące bank, na łamach których logujemy się swoimi danymi, przekazując je oszukującym) czy zmuszającym nas do “uiszczenia niewielkiej opłaty potwierdzającej tożsamość”. 

Zagrożeń jest sporo, a my powinniśmy naprawdę uważać, mając świadomość tego, że kupon promocyjny online nie może być za dobry, a więc zatem dawać zbyt wiele. Pomyślmy sobie po prostu, co byłby w stanie dać nam dany sklep za darmo (co byłoby dla niego opłacalne) i zweryfikujmy to z zawartością kuponu. W razie potrzeby zawsze możemy zadzwonić do oddziału sklepu objętego promocją, by upewnić się, czy rzeczywiście wydał tego typu kupony.

Jaki zatem powinien być kupon?

Z uwagi na wyżej wspomniane zagrożenia, jakie mogą płynąć z korzystania z kuponów promocyjnych online należy wiedzieć, czym taki prawdziwy i rzeczywisty kupon powinien się cechować. Korzystając z niego upewnijmy się zatem, czy:

  • pochodzi z zaufanego źródła – ważne jest, aby kupon pochodził z miejsca, które ma sens z punktu marketingowego sieci handlowej; może pochodzić z maila wysłanego w ramach oficjalnego newslettera czy też z oficjalnej strony internetowej sieci;
  • nie wymaga od nas podania danych wrażliwych – jeżeli strona z kuponem promocyjnym zmusza nas do podania danych, których wymagać nie powinna – imię i nazwisko oraz e-mail wydają się rozsądne, jednak dokładny adres zamieszkania, PESEL czy cokolwiek w tym stylu już nie – w tym również danych logowania do banku, natychmiast ją opuśćmy; to bardziej niż pewne, że jest oszustwem, a kupon jest tylko próbą wyłudzenia od nas czy to naszych danych, czy też po prostu pieniędzy – za kupony promocyjne nie możemy nic płacić, to nie na tym polega ich idea;
  • na jego stronie nie znajduje się nic podejrzanego – jeżeli strona, na łamach której znajduje się kupon wygląda prowizorycznie i nieprofesjonalnie i nijak ma się do strony głównej danej sieci handlowej, powinno być to dla nas bardzo alarmujące; podobnie jest z mailami, które często zawierają kupony; one też powinny wyglądać wiarygodnie;
  • prezentuje wartość adekwatną do tego typu kuponów promocyjnych – kupony mają na celu zachęcić nas do skorzystania z oferty sklepu, a nie dać nam coś za darmo; w związku z tym najczęściej oferują nam procentową zniżkę na dany produkt (lub też rodzaj produktów), czy też promocję w stylu “kup jeden, a dostaniesz drugi”; żadna sieć handlowa nie da nam żadnych pieniędzy za darmo – miejmy to na uwadze przyjmując kupon!
  • znajduje się na stronie oficjalnej / zaufanej – często kupony promocyjne rozdawane przez oszustów prowadzą do fałszywych stron – zwróćmy więc uwagę, czy adres tej z naszym kuponem nie budzi żadnych wątpliwości (zwróćmy szczególną uwagę na literówki!).

Podsumowanie

Choć kody promocyjne online są rzeczywiście świetną opcją dla każdego, kto chce nieco oszczędzić, należy korzystać z nich rozsądnie. Nie chodzi jednak o korzystanie samo w sobie, a raczej o wybieranie odpowiednich ich źródeł i świadomość tego, jak powinien wyglądać tego typu kupon. Przy tym wszystkim musimy więc pamiętać, że na świecie nie ma nic za darmo – jeżeli zatem dany kupon daje nam więcej, niż moglibyśmy oczekiwać (na przykład darmowe pieniądze do wykorzystania w ramach oferty sklepu), zastanówmy się wielokrotnie, zanim po niego sięgniemy. Zwłaszcza, jeżeli pozyskanie go wiąże się z koniecznością podjęcia kroków, których konieczność może być wątpliwa.