Chirurgia plastyczna: Wszystko, co powinno się wiedzieć na jej temat

Chirurgia plastyczna to dziedzina medycyny, która stanowi niesamowite rozwiązanie dla osób poszkodowanych przez los. Jest ona okazać się pomocą dla ofiar wypadków lub ludzi z wrodzonymi defektami ciała. Dzięki nowoczesnej technologii można raz na zawsze zażegnać problemy wynikające z różnych zniekształceń. Wciąż rozwijająca się wiedza w tym zakresie daje pacjentom nadzieję, że odzyskają oni utraconą z różnych powodów urodę. Liczba przeprowadzanych zabiegów rekonstrukcyjnych wzrasta każdego roku, a powodzenie podobnych akcji jest coraz bardziej satysfakcjonujące. Co powinno się wiedzieć na temat chirurgii plastycznej? Gdzie znajduje ona najszersze zastosowanie? Na czym polegają zabiegi z jej wykorzystaniem? Wiele osób kojarzy medycynę estetyczną z bardzo próżną dziedziną. W rzeczywistości jest jednak zupełnie inaczej.

Defekt warg u noworodka – Czym jest rozszczep wargi?

Nieprawidłowości w obrębie połączeń wyrostków podniebiennych szczęki i blaszek poziomych kości podniebienia u nowo narodzonego dziecka, mogą spowodować rozszczep jego wargi. Defekt ten stanowi jedną z najczęściej występujących wad rozwojowych. W leczeniu tej dolegliwości zastosowanie znajduje chirurgia plastyczna.

Rozszczep wargi noworodka wymaga przeprowadzenia operacji. Odtwarza się wówczas ciągłość mięśnia okrężnego ust oraz obszaru pomiędzy nosem i ustami. Ważne jest, aby zakładać szwy jak najdalej od nosa. Gdy warga zostanie na nowo połączona, wówczas jej elastyczność jest uzależniona od tego, jak duży rozmiar miał rozszczep.

Vademecum wiedzy o przeszczepie skóry

Chirurgia plastyczna znajduje także zastosowanie w obrębie przeszczepów skóry różnego typu. Nie zawsze taki zabieg dotyczy skóry twarzy. Równie dobrze może mieć związek z głową lub jamą ustną. Warto wiedzieć, że poszczególne części ciała są ukrwione w różny sposób. Różnice pomiędzy nimi dotyczą także kształtu ich powierzchni i ułożenia tkanek. To właśnie z tego powodu wszelkie zabiegi chirurgii estetycznej muszą zostać poprzedzone indywidualną konsultacją oraz dobraniem źródeł materiału kostnego. W zależności od organizmu danego pacjenta może on pochodzić z grzebienia biodrowego lub kości ciemieniowej.

Jeśli zaś mowa o pobieraniu części skórno-mięśniowych, można posłużyć się mięśniem czworobocznym lub piersiowym większym. Należy pamiętać, że wszelkie przeszczepy mają służyć zastąpieniu uszkodzonych lub utraconych części ciała. Co więcej, zabiegi mają uzupełnić zarówno braki wizualne, jak i funkcjonalne. Chirurgia plastyczna jest pomocna w odbudowywaniu poczucia wartości pacjenta, poprzez naprawę jego powierzchowności.  Zabieg może okazać się także kluczowy dla powrotu poszkodowanego na łono społeczeństwa.

Poważne poparzenia skóry

W wyniku oparzenia dochodzi do obumarcia komórek, które są narażone na działania czynników chemicznych lub fizycznych. W niektórych przypadkach dochodzi również do poważnego uszkodzenia obszaru otaczającego poparzone miejsce. W takich sytuacjach konieczny jest przeszczep skóry. Powodzenie zabiegu jest ściśle uzależnione od rozmiaru istniejącego defektu oraz jego głębokości.

Operacja tego typu jest jednym z podstawowych działań, za jakie odpowiedzialni są chirurdzy plastyczni. W trakcie zabiegów używa się fragmentów zdrowej skóry, przeszczepów allogenicznych albo sztucznej skóry.

Chirurgia plastyczna a powiększanie biustu

Medycyna estetyczna to także wszystko, co związane jest z podejmowaniem próby poprawiania tego, co otrzymało się od natury. Wiele kobiet ma poważny problem z zaakceptowaniem swojego wyglądu i ma wiele zastrzeżeń odnośnie do wielkości swoich piersi. To właśnie dlatego tak duża część żeńskiego społeczeństwa podejmuje decyzję o powiększeniu biustu. Wszystko po to, by jak najmocniej wpasować się w kanon obowiązującego piękna.

Należy wiedzieć, że operacja tego typu jest potężną ingerencją chirurgiczną, która niesie ze sobą spore ryzyko wystąpienia powikłań. Najczęściej pojawiającymi się jest powstawanie krwiaków, zmniejszenie czułości skóry na piersiach oraz brodawek sutkowych, przerośnięcie blizn, asymetryczne piersi, a w bardzo rzadkich przypadkach utrata sutka ze względu na jego niedokrwienie. Zanim decyzja o podjęciu podobnego działania zostanie podjęta, warto zatem zastanowić się nad jej słusznością.

W pogoni za wymarzoną sylwetką

Chirurgia plastyczna stosowana jest także jako sposób na pozbycie się zbędnych kilogramów. Wielu ludzi decyduje się na poddanie swojego ciała zabiegowi odsysania tłuszczu oraz modelowania sylwetki. Liposukcja polega na znieczuleniu, nacięciu skóry oraz rozbiciu nadmiaru tkanki tłuszczowej. To ostatnie wykonuje się za pomocą profesjonalnych narzędzi i usuwa posługując się pompą próżniową.

Zabieg uchodzi za stosunkowo bezpieczny. Nie jest on oczywiście wolny od możliwości wystąpienia powikłań, ale na szczęście są one dość nikłe. Operacja trwa krótko, a pacjent po jej przeprowadzeniu powinien powstrzymać się od wykonywania angażujących czynności co najmniej przez kilka dni.