Najlepsze ubezpieczenie można kupić przez Internet w ciągu zaledwie kilku do kilkunastu minut. Długość zakupu uzależniona jest od tego, ile czasu potrzebujemy na podjęcie ostatecznej decyzji. W przypadku niektórych ubezpieczeń, wystarczy je wykupić dzień przed wyjazdem.

Jak kontaktować się z ubezpieczycielem?

Jeśli wystąpi jakaś szkoda, skontaktujmy się niezwłocznie z naszym ubezpieczycielem. W czasie rozmowy podajmy numer polisy. W ten sposób będziemy ubiegać się o likwidację szkody. Kontakt telefoniczny będzie najszybszą opcją, jednak może być kosztowna, zwłaszcza, jeśli będziemy dzwonić z kraju poza UE.

W jaki sposób wybrać dobre ubezpieczenie?

Przede wszystkim zwracajmy uwagę na Koszty Leczenia (zarówno o sumę, jak i zakres). Przeczytajmy też opinie klientów o danym ubezpieczycielu. Sprawdźmy ponadto warunki ubezpieczenia bagażu i cenę. Możemy też baczniej przyglądnąć się NNW (czyli Następstwom Nieszczęśliwych Wypadków, zwłaszcza jeśli planujemy jakąś aktywność fizyczną) i OC (jeśli będziemy korzystać z jakiegoś środka transportu). Przy wybieraniu danego ubezpieczenia, pomyślmy o ewentualnych zagrożeniach. W ten sposób zdecydujemy się na adekwatną polisę. Nie przesadzajmy też w szukaniu oszczędności, przy kupowaniu ubezpieczeń. Czasami wystarczy dopłacić niewielką kwotę, a znaleźć lepszą polisę.

EKUZ

Wiele osób zastanawia się, czy jest kupować dodatkowe ubezpieczenie (https://www.fullpolisa.pl/wylicz-skladke/ubezpieczenie-oc-ciagnika-siodlowego-w-leasingu/dolnoslaskie/), jeśli mają już bezpłatną kartę EKUZ. Przede wszystkim musimy pamiętać, że owszem mamy w ten sposób dostęp do świadczeń, ale zakres uzależniony jest od danego kraju. W wielu krajach ten wachlarz usług jest o wiele bardziej ograniczony niż w naszym kraju. Na przykład we Włoszech musielibyśmy zapłacić za wizytę u lekarza lub transport karetką.

Leczenie

Większość ubezpieczeń turystycznych pokrywa koszty za leczenie w szpitalu (hospitalizację), leczenie ambulatoryjne, usługi stomatologiczne, transport medyczny do Polski i transport zwłok. W przypadku niektórych polis, świadczenia będą też dotyczyć współtowarzyszy osoby poszkodowanej. Jednak pamiętajmy, że zarówno zakres świadczeń, jak i ich maksymalna wysokość, będzie uzależniona od wybranego ubezpieczyciela i ubezpieczonego.

NNW

Zwróćmy też uwagę, czy ubezpieczenie (https://www.fullpolisa.pl/wylicz-skladke/ubezpieczenie-oc-firmy-remontowo-budowlanej/suwalki/) pokrywa bagaż (jeśli linie lotnicze go zgubią), kradzież itp. Wszystkie dodatkowe świadczenia powinny zostać opisane w umowie. Muszą być też dokładnie określony kwoty odszkodowań. Wybierzmy ubezpieczenie, które uwzględnia NNW (Następstwa Nieszczęśliwych Wypadków). Jeśli doznamy jakiegoś uszczerbku na zdrowiu, dostaniemy odszkodowanie.

Polisy na określony czas

Najczęściej podróżni decydują się na ubezpieczenie na czas wakacyjny. Tego typu ubezpieczenia kosztują od kilku od kilkunastu złotych za dzień. Ostateczny koszt uzależniony od długości wykupionego ubezpieczenia, kraju/krajów, do którego podróżujemy, celu podróży i zakresu świadczeń i limitów odszkodowań na poszczególne świadczenia.

Polisy roczne

Możemy też zdecydować się na polisę roczną. Powinniśmy się na nią zdecydować, jeśli lubimy dużo i często podróżować. Najtańszą tego typu polisę możemy kupić w formie kart. Jednak obowiązują jedynie za granicą (najczęściej z polisy wyłączone są Stany Zjednoczone, Australia i Japonia). Ponadto często taką polisę mogą kupić tylko osoby do 30 roku życia. Jeśli interesuje nas tego typu polisa bez ograniczeń wiekowych, musimy nastawić się na koszt od kilkuset złotych do ponad tysiąca.

Istotne czynniki  

Przede wszystkim musimy zwrócić uwagę na gwarantowane koszty leczenia. Oczywiście im wyższa wysokość, tym lepiej dla nas. Minimum zazwyczaj kształtuje się na poziomie 20 tysięcy euro. Jednak powinniśmy też zwrócić uwagę na NNW.

Przede wszystkim, zanim podejmiemy ostateczną decyzję, zastanówmy się, jakiego typu ubezpieczenia dokładnie potrzebujemy. Jeśli lubimy uprawiać sporty ekstremalne, zwykłe ubezpieczenie może nam nie zapewnić dostatecznej ochrony. Jeśli zaś zdecydujemy się na kupno dłuższego ubezpieczenia, koniecznie sprawdźmy, czy obejmuje też Polskę.

Pamiętajmy też o tym, by przy wykupywaniu ubezpieczenia, dokładnie zapoznać się z OWU, czyli Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia. Zawarte są w nich najważniejsze informacje na temat naszego ubezpieczenia. Zazwyczaj liczą 10-20 stron. Świadczenia i maksymalne kwoty najczęściej wyrażone są w formie tabel.  Ponadto znajdziemy tutaj sposoby postępowania, w razie zaistnienia szkody.

Jakie ubezpieczenie turystyczne wybrać?

Jest to bardzo trudne pytanie, na które ciężko jest jednoznacznie odpowiedzieć. Po pierwsze dlatego, że ubezpieczenia turystyczne są bardzo specyficznymi i indywidualnymi produktami. Powinny być dostosowane do ubezpieczonego. Ubezpieczenie, które może idealne dla jednej osoby, niekoniecznie musi być takie dla nas. Taki rodzaj ubezpieczenia możemy kupić u agentów stacjonarnych, telefonicznie lub przez Internet. Warto skorzystać z kalkulatorów i porównywarek ubezpieczeń turystycznych. Przede wszystkim dokładnie przeczytajmy OWU i stosujmy zasadę ograniczonego zaufania. Pamiętajmy również, że droższe ubezpieczenie nie oznacza automatycznie, że będzie lepsze.

Full Polisa Łukasz Wnuk
Promienna 33B
05-200 Marki
609 103 308
www.fullpolisa.pl/