Jak długo trwa procedura ogłoszenia upadłości?

Jak długo trwa procedura ogłoszenia upadłości?

Jak długo trwa procedura ogłoszenia upadłości?

Jak długo trwa procedura ogłoszenia upadłości? Wbrew pozorom popadnięcie w dużą kwotę zadłużenia może nastąpić bardzo szybko. Wszystko, co musimy zrobić, to pożyczyć kupę pieniędzy, a potem nie mamy środków, aby je spłacić. W takiej sytuacji wiele osób decyduje się na zaciągnięcie chwilówki – otrzymaną kwotę przeznacza na spłatę poprzedniego zadłużenia. Takie zachowanie może szybko doprowadzić do utraty płynności finansowej.

Dłużnicy nie wiedzą, gdzie szukać pomocy. Na szczęście na przestrzeni lat pojawiło się rozwiązanie, które może być bardzo korzystne dla wszystkich głęboko zadłużonych. Chodzi o możliwość ogłoszenia upadłości konsumenckiej. Jak długo może trwać upadłość konsumencka bez majątku? Odpowiedzieliśmy na te i wiele innych pytań w tym przewodniku.

Upadłość konsumencka – najważniejsze informacje

Zdecydowana większość osób zadłużonych jest w bardzo złej sytuacji finansowej. Nie mają żadnych kosztowności do sprzedania ani dochodów, które mogliby przekazać wierzycielom. Nic więc dziwnego, że tak wiele osób zastanawia się, jak długo mogą trwać bankructwa konsumenckie bez aktywów. Czy osoba fizyczna bez majątku rzeczywiście może ogłosić upadłość? Okazuje się, że jest to możliwe. Jak długo może trwać upadłość konsumencka bez majątku? Wyjaśnimy to w dalszej części artykułu.

Upadłość konsumencka to narzędzie prawne dostępne dla każdego, kto ma znaczne zadłużenie. Ogłoszenie upadłości konsumenckiej daje Ci możliwość raz na zawsze zapomnieć o swoim ogromnym zadłużeniu i zacząć od nowa. Uprawniona do złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej jest osoba fizyczna, która nie prowadzi działalności gospodarczej i nie zajmuje stanowiska w spółce kapitałowej. Ponadto prawo do złożenia wniosku przysługuje również osobom fizycznym, które prowadziły w przeszłości działalność gospodarczą, ale nie prowadziły takiej działalności w dniu złożenia wniosku. Warto jednak wiedzieć, że ta zasada nie obowiązuje, jeśli ktoś nie zamyka swojej działalności, tylko ją zawiesza.

Jak długo trwa procedura ogłoszenia upadłości?
Jak długo trwa procedura ogłoszenia upadłości?

Często zdarza się też, że małżeństwa, które mają wspólne obowiązki finansowe (np. kredyt hipoteczny), chcą wspólnie złożyć wniosek o upadłość konsumencką. Warto jednak zaznaczyć, że zgodnie z obowiązującym prawem oboje małżonkowie muszą złożyć odrębne wnioski o ogłoszenie upadłości. Wierzyciele mają również prawo do ogłoszenia upadłości. Można to zrobić, jeżeli osoba fizyczna prowadziła wcześniej działalność gospodarczą i nie upłynęło 12 miesięcy od dnia wykreślenia z rejestru przedsiębiorców.

Aby w pełni złożyć wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej, niektóre osoby fizyczne muszą być niewypłacalne. Czy polskie prawo właściwie definiuje upadłość? Okazuje się, że nie. Polskie prawo upadłościowe nie zawiera definicji upadłości w kontekście osób fizycznych. Przyjmuje się jednak, że do niewypłacalności dochodzi, gdy zadłużenie konsumenta przewyższa jego dochody, a wszelkie działania podejmowane przez niego w celu spłaty zadłużenia nie są wystarczająco skuteczne. Aby móc złożyć wniosek o upadłość konsumencką, opóźnienie w spłacie zadłużenia wobec wierzycieli musi wynosić co najmniej trzy miesiące.

Jak długo może trwać upadłość konsumencka bez majątku?

Jak długo może trwać upadłość konsumencka bez majątku? Podstawową rzeczą, którą należy wiedzieć, jest to, że jest całkiem możliwe, że ktoś ogłosi upadłość bez żadnych aktywów. Jak długo może trwać upadłość konsumencka bez majątku? Czy czas trwania postępowania jest inny niż w przypadku dłużników posiadających określony majątek i dochody? Trzeba przyznać, że czas trwania procesu jest zwykle bardzo podobny, niezależnie od sytuacji finansowej osoby, która złożyła wniosek o upadłość konsumencką.

Jedyną różnicą w czasie trwania procedury może być to, że można pominąć procedurę przygotowania planu spłaty dla wierzycieli. Dla osób posiadających majątek ten proces może zająć dużo czasu – zwłaszcza jeśli dłużnik jest właścicielem jakiejś nieruchomości, takiej jak mieszkanie czy samochód. Sprzedaż wszystkich tych przedmiotów może zająć dużo czasu. Jeśli więc porównamy czas postępowania sądowego osoby bez majątku i osoby z majątkiem, może się okazać, że majątek bez majątku rzeczywiście szybciej załatwi wszystkie niezbędne formalności.

Kiedy warto złożyć wniosek o upadłość konsumencką?

Ogłoszenie upadłości konsumenckiej należy złożyć tylko w przypadku zaistnienia uzasadnionych okoliczności. Przed podjęciem takiej decyzji należy przeprowadzić bardzo dokładną analizę naszej sytuacji finansowej. Szczególną uwagę należy zwrócić na nasze aktywa i wydatki. Jeśli okaże się, że możemy powoli spłacać wszystkich wierzycieli w miesięcznych ratach, z pewnością nie ma potrzeby składania wniosku o upadłość konsumencką. Upadłość konsumencką mogą ogłosić tylko ci, którzy nie radzą sobie finansowo.